Jak wybrać najlepszą hulajnogę elektryczną?

Hulajnogi elektryczne aktualnie są jednym z najgorętszych trendów. Nie tylko modowych, ale i wspierających zdrowy tryb życia. Przy zachowaniu odrobiny zdrowego rozsądku i zasad bezpieczeństwa, taka hulajnoga może stanowić świetną rozrywkę i atrakcję dla osób w różnym wieku. Jest to przy tym bardzo wygodny i szybki sposób poruszania się po zatłoczonym mieście.

Wielu krytyków w hulajnodze elektrycznej widzi tylko modną i drogą zabawkę. Nic bardziej mylnego – to solidny i bardzo użyteczny środek transportu. Dlatego też warto wykazać w stosunku do niej właśnie taką postawę i skupić się odrobinę bardziej na technicznych parametrach tego urządzenia. To właśnie od tego zależy jakość jej użytkowania i pozwoli to dopasować właściwy model hulajnogi do wieku, wagi i preferencji jej użytkownika. Zobaczmy, co o elektrycznych hulajnogach warto wiedzieć i jakie modele mogą na zainteresować.

Na co zwracać uwagę przy wyborze elektrycznej hulajnogi?

Jak sama nazwa wskazuje, hulajnoga elektryczna napędzana jest nie siłami ludzkich nóg, a akumulatorem. W zależności od modelu, są to silniki generujące napięcie zazwyczaj od 24 do 42v. Od tego też będzie zależeć użytkowość hulajnogi, ale zdecydowanie nie jest to parametr najważniejszy. Większą uwagę można przyłożyć do:

  • osiągów prędkości i jej dostosowania do potrzeb – rzecz jasna, im większa moc silnika, tym większa jest rozwijana prędkość; najszybsze modele mogą osiągać nawet kilkadziesiąt kilometrów na godzinę
  • konstrukcję hulajnogi elektrycznej – oprócz budowy podstawowej, dobrze wziąć pod uwagę także dodatkowe udogodnienia, takie jak wysuwane platformy na stopy, siodełko, czy też składany korpus, który ułatwi zabranie pojazdu ze sobą
  • stabilność – szczególnie polecana w przypadku dzieci, ale sprawdzi się świetnie także w przypadku hulajnóg, które będą używane poza przestrzenią miejską; duży wpływ na ten parametr ma połączenie konstrukcyjne z kołami, ich wielkość i grubość
  • zwrotność – ta cecha łączy się bezpośrednio z poprzednią, ale dodatkowo wzmacnia ją lekka budowa ramy oraz projekt ułatwiający optymalne ułożenie ciała na pojeździe; zwróćmy więc uwagę na budowę kierownicy i to, jak wpływa na pracę ramion (przy luźnym ułożeniu nie powinny być napięte i mogą się swobodnie poruszać dookoła tułowia)
  • udźwig wagowy – dostępne na rynku modele wytrzymują nawet do 100 kg obciążenia; pamiętajmy przy tym, że większy udźwig niemal zawsze (przynajmniej w tych pół-profesjonalnych urządzeniach) będzie równał się mniejszej zwrotności
  • cena – za elektryczną hulajnogę możemy zapłacić nawet 10 000 złotych, przy czym jest to już cena niemal zaporowa, za którą zapłacą profesjonaliści i najwięksi gadżeciarze; rozsądną hulajnogę dla dzieci i młodzieży kupimy już na kilkaset złotych, zaś za pojazd dla dorosłych od 1000 do 2500 złotych.

Hulajnogi elektryczne – polecane modele

Modeli hulajnóg elektrycznych jest obecnie na rynku sporo – zaczynając od produktów niemarkowych, a kończąc na światowych potentatach rynku motoryzacyjnego (i, o dziwo, elektronicznego!). Polecane przez nas modele zróżnicowaliśmy pod względem wieku potencjalnego użytkownika oraz ceny urządzenia. Oto one:

Motus City XD 6 – jest to jeden z najbardziej wydajnych modeli, a przy tym prezentujący jeden z najlepszych stosunków jakości do ceny. W salonach zapłacimy za niego około 1000 złotych; znacznie taniej znajdziemy go w sklepach internetowych. Wytrzymuje obciążenie do 90 kilogramów, rozwija prędkość ok. 25 km/h i sam pokonuje wzniesienia o nachyleniu do 20 stopni, więc polecany jest raczej dorosłym. Motus City to hulajnoga przeznaczona dla estetów – cechuje się smukłą, dizajnerską konstrukcją i zachowuje wysoką lekkość. Możemy więc bardzo swobodnie się z nim przemieszczać.

Xiaomi Mi Eletric Sooter – ten model hulajnogi również przeznaczony jest dla starszych użytkowników, dorosłych lub młodzieży. Jest droższa niż prezentowany wcześniej model (może kosztować nawet 2000-2500 złotych), ale ma lepsze osiągi. Prędkość, którą rozwija to ok. 30-35 km/h, a na jednym naładowaniu akumulatora możemy przejechać aż 30 kilometrów. Ma także dodatkowe akcesoria – przednie i tylne reflektory, podwójny system hamowania oraz składaną ramę.

Electronic Star V8 – jeden z popularniejszych modeli stworzonych specjalnie z myślą o dzieciach. Mała moc i dość mały udźwig przekładają się odpowiednio na niską wagę jednośladu, dzięki czemu dzieciom będzie łatwiej nią manewrować. Również maksymalna prędkość hulajnogi nie stanowi zagrożenia – to maksymalnie 16 km/h. Dodatkowym atutem jest długi czas pracy, bo na jednym ładowaniu można używać pojazd do 8 godzin. Za taką hulajnogę elektryczną zapłacimy około 700-800 złotych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *