Jak wybrać ekspres do kawy?

0 64

Kawa to jeden z moich ulubionych napojów. Smak naparu zależy od gatunku ziaren zastosowanych w mieszance, a także od sposobu parzenia. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby przyrządzać kawę bezpośrednio w kubku, ale najwięcej walorów napar zyskuje podczas przygotowywania w ekspresie.

Na rynku jest mnóstwo urządzeń – od prostych i niewielkich, do prawdziwych kombajnów stworzonych z myślą o gastronomii. Ja wybrałem do swojej niewielkiej kuchni ekspres do kawy Jura z serii Micro (głównie ze względu na jego małe gabaryty i wiele dodatkowych funkcji). Szukałem ekspresu dość długo, porównywałem zalety każdego rodzaju sprzętu. Jeżeli przymierzasz się do kupna ekspresu, moje poniższe podsumowanie z pewnością przyda się w tym zadaniu.

Ogólny podział ekspresów to: przelewowe, ciśnieniowe, ciśnieniowo-przelewowe. Dodatkowo, ekspresy ciśnieniowe dzielą się na kawiarki, ręczne, automatyczne (na marginesie dodam, że mój ekspres do kawy Jura jest modelem w pełni automatycznym).

Ekspres przelewowy

To dość proste urządzenie, który przyrządza kawę podobną w smaku do tej zalewanej wrzątkiem w kubku. Gotująca się woda jest przelewana przez filtr z kawą, a napar trafia do żaroodpornego dzbanka lub termosu. Największą zaletą takiego ekspresu jest możliwość przygotowania dużej ilości kawy w jednym cyklu, a także utrzymania jej temperatury przez długi czas (za pomocą podgrzewanej płytki). Te modele są świetne na spotkania towarzyskie, albo dłuższe konferencje, kiedy trzeba zrobić kawę dla wielu osób jednocześnie. Ekspresy przelewowe nie posiadają dodatkowych funkcji, więc to nie jest opcja dla typowych gadżeciarzy.

Ekspres ciśnieniowy

W takim ekspresie woda przechodzi przez kawę pod wysokim ciśnieniem. Dzięki temu woda ma krótki kontakt z fusami, z których wyciąga tylko to, co najlepsze. Taki sposób parzenia sprawia, że wszystkie substancje drażniące żołądek pozostają w fusach i nie przechodzą do naparu. Słynne włoskie espresso jest przygotowywane w ekspresach wysokociśnieniowych. Modele w pełni zautomatyzowane mogą posiadać wiele dodatkowych funkcji – młynek do mielenia ziaren, odkamienianie, regulację mocy kawy, filtrowanie wody, tryb oszczędzania energii, monitorowanie ilości ziaren, wykrywanie zmielonej kawy, możliwość przyrządzania kawy z kapsułek i wiele innych dodatków. Nie ukrywam, że przy wyborze brałem również pod uwagę wygląd ekspresu. Pod tym względem ekspresy ciśnieniowe najbardziej przypadły mi do gusty, ponieważ mają nowoczesny design.

Ekspres ciśnieniowo-przelewowy

Łączy w sobie główne cechy dwóch typów ekspresów i daje możliwość przygotowania dużej ilości kawy w systemie przelewowym lub pojedynczej kawy sposobem ciśnieniowym. Urządzenie jest jednak duże i raczej nadaje się do biur, gastronomii.

Jest jeszcze jeden typ ekspresów – kapsułkowe. To malutkie urządzenia służące do robienia kawy wyłącznie z gotowych kapsułek. Są zgrabne, zajmują niewiele miejsca i mają bardzo nowoczesny wygląd. Idealne dla osób, które lubią wypić szybką kawę rozpuszczalną.

Skomentuj artykuł

Twój adres email nie zostanie opublikowany