Jak wybrać dobry VPN ?

Wirtualna Sieć Prywatna jest doskonałym rozwiązaniem dla wszystkich, którzy cenią sobie bezpieczeństwo i prywatność w sieci. Usługa zapewnia anonimowość, chroni poufne dane, strzeże przez atakami cyberprzestępców i pomaga poradzić sobie z cenzurą. Generalnie same korzyści. Jak wybrać dobry VPN? Czym się kierować przy zakupie? Aby nie kupować „kota w worku” zapoznaj się z kilkoma praktycznymi wskazówkami, a potem podejmij decyzję i zainwestuj. Zatem do dzieła.

Czym jest VPN?

VPN (Wirtual Private Network) to szyfrowane, w pełni bezpieczne połączenie pomiędzy użytkownikiem i siecią. Odbywa się ono poprzez wirtualny tunel ze specjalnie skonfigurowanym serwerem VPN, który zlokalizowany być może na całym świecie. Adres IP użytkownika zostaje zmieniony i automatycznie otrzymuje on nowy, tożsamy z adresem dostawcy usług VPN.

Dzięki temu można anonimowo przeglądać Internet. Ponadto dostęp do VPN jest ograniczony i moderowany, dzięki czemu każdy użytkownik może czuć się chroniony podczas wymiany danych, przesyłania plików czy surfowania w serwisach.

Jaki VPN jest najlepszy?

Aby wybrać VPN należy zacząć od dokładnego określenia własnych potrzeb oraz celu zastosowania usługi. Odpowiedź na pytanie: „do czego potrzebny jest mi VPN?”, pomoże zdecydować się na konkretne rozwiązanie i dostawcę. Inaczej będzie ono wyglądać w przypadku zastosowania domowego, gdzie użytkownik najczęściej korzysta z przeglądania witryn internetowych, skrzynki e-mail czy streamingu.

Inaczej zaś w przypadku firm i większych przedsiębiorstw, które przechowują ogromną ilość poufnych danych i informacji oraz prowadzą prężną bankowość online.

Dobry VPN powinien oferować szerokie spektrum możliwości i obowiązkowo:

● zapewniać pełne bezpieczeństwo i anonimowość

● chronić prywatność (poprzez zmianę prawdziwego adresu IP)

chronić przed cyberprzestępcami

omijać cenzurę w sieci

umożliwiać swobodny streaming serwisów z całego świata

Ponieważ na rynku mnoży się od dostawców usługi VPN, na początek warto skorzystać z darmowej wersji próbnej i przetestować ją bez poniesienia zbędnych kosztów. W ten prosty sposób można sprawdzić jej funkcjonalność, a przy okazji zyskać pewność, że spełnia oczekiwania.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze VPN?

Wybierając usługę VPN zawsze należy zwracać uwagę na kilka kluczowych czynników:

● liczba lokalizacji serwerów: w myśl zasady „im więcej, tym lepiej”

● silne szyfrowanie i zabezpieczenia: w myśl zasady „im silniejsza, tym lepsza”

● opinie o producencie: w myśl zasady „im lepsza reputacja, tym lepiej”

● brak logów: w myśl zasady „nie pozostawiam po sobie śladu”

● prosta obsługa: w myśl zasady „im prościej, tym lepiej”

● pomoc techniczna: w myśl zasady „zawsze mogę zwrócić się o pomoc”

● darmowa wersja testowa: w myśl zasady: „praktyka czyni mistrza”

Jeśli dostawca VPN spełnia powyższe parametry, istnieje spora szansa, że otrzymasz usługę która zapewni bezpieczeństwo komunikacji w sieci, ochroni dane i zagwarantuje anonimowość. I tylko spośród takich opcji warto dokonać wyboru.

Darmowa czy płatna wersja VPN?

Płatne sieci VPN są zdecydowanie pewniejsze. Przy wyborze producenta warto zastosować się do powyższych wskazówek i wybrać opcję która najbardziej odpowiada Twoim potrzebom. Dobry serwer, sprawdzone zabezpieczenia oraz szybka prędkość łącza to solidne podstawy do zakupu. W tym miejscu warto zarekomendować produkt Avast SecureLine AVG, który niezawodnie szyfruje połączenia w Internecie, zapewnia wysoką przepustowość oraz pełne bezpieczeństwo, szczególnie podczas korzystania z bezpłatnych sieci Wi-Fi.

 Dostępny jest również darmowej wersji testowej! Warto więc wypróbować i samemu przekonać się o jego skuteczności. Z kolei darmowy VPN ma wiele ograniczeń.

Zazwyczaj odnoszą się one do mniejszej liczby serwerów, limitów pobieranych danych, mniejszej szybkości transferu i dostępnych funkcji. Bardzo często zdarza się, że dla zarobku producenci bezpłatnych VPN atakują reklamami, a nawet przyznają punkty za ich obejrzenie lub rekomendację usługi. Nie wspominając już o fakcie wątpliwego bezpieczeństwa, skutkującego wyciekiem i sprzedażą danych.

 Zatem odpowiedź na pytanie jest następująca: by zyskać prywatność i bezpieczeństwo w sieci, należy zainwestować w płatna wersję VPN. Nie warto ryzykować, gdyż istnieje duża możliwość utraty poufnych informacji, prywatnych lub firmowych. 

 

Faktem jest, że jeśli chcesz bezpiecznie i anonimowo korzystać z pełnych zasobów internetu, w każdym miejscu na świecie, prywatnie lub służbowo, VPN stanowi wariant obowiązkowy. Obecnie w sieci można znaleźć aż ponad 300 dostawców usługi, zatem wybór nie jest prosty. Ale tylko z pozoru. Wiesz już, że na początek musisz określić konkretny cel jej zastosowań potem skupić się na kluczowych funkcjach i optować w płatnych wersjach.

Pamiętaj o możliwości skorzystania z darmowej wersji próbnej! Zasięgnij również opinii innych użytkowników na forach. Zyskasz informacje o rzetelnych producentach oraz jakości ich usług. Stosując się do powyższych wytycznych dokonaj mądrego wyboru i ciesz się pełną swobodą online.

___

Artykuł przygotował CORE – dystrybutor AVG VPN

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *