Jak wybrać buty sportowe

0 203

Bieganie, jazda na rowerze, rolki czy siłownia to już standard naszego życia. Dzisiaj bycie fit to nie tylko moda, ale dla wielu filozofia życia, którą budują swoje zdrowie i wygląd na przyszłość. Dlatego szpan już tutaj nie wchodzi w rachubę, a realna praca nad swoim wyglądem i samopoczuciem.


Niemniej jednak nie wielu zdaje sobie sprawę, że aby sport poprawił naszą kondycję i ciało, a przy okazji nie zaszkodził, warto pamiętać o odpowiednim obuwiu sportowym, które zapewni nam właściwy komfort podczas uprawiania sportu.

Buty sportowe, a dyscyplina sportowa

Czy wiesz, że każdy sport ma swoje wymagania i w inny sposób będzie obciążał twoje nogi i stopy? Owszem są dyscypliny sportowe takie jak aerobik, fitness, sztuki walki czy trening siłowy, dla których wystarczą uniwersalne adidasy dobrej jakości z wygodnymi wkładkami. Ale jeżeli już biegasz lub uprawiasz inne dyscypliny marszowo-biegowe w plenerze, to na zwykłe trampki lub adidasy nie możesz co liczyć, ponieważ nabawisz się ciężkich kontuzji kończyn dolnych, nóg lub stawów kolanowych.

Dlatego damskie i męskie buty sportowe dla biegaczy powinny być swego rodzaju amortyzatorem tych części nóg, które najbardziej obciążane są podczas biegu. Ten rodzaj buta posiada specjalne wkładki żelowe amortyzujące każde uderzenie stopy o ziemię, a tym samym chroni nasze stawy kolanowe i ścięgna przed kontuzjami, przenosząc siły uderzenia na same buty. To tylko jeden z przykładów. Z tego też względu, zanim wybierzesz jakieś uniwersalne adidasy, które spodobały ci się na półce w sklepie, zorientuj się jaki rodzaj obuwia jest tak naprawdę potrzebny do uprawiania twojej dyscypliny sportowej.

Typ stopy a komfort uprawiania sportu

Zazwyczaj dobierając buty sportowe kierujemy się tylko swoim rozmiarem stopy. Nic bardziej mylnego ! Otóż stopa stopie nie równa. Jedna bardziej rozszerza się ku palcom, druga zaś jest pociągła i prosta na całej swojej długości. Ponadto każdy z nas ma inny chód, co też wpływa na sposób obciążania pewnych partii mięśniowych naszych stóp. W naszym naturalnym chodzie stopy kierujemy w danym kierunku i tak niektórzy stąpając, kładą większy nacisk na wewnętrzne krawędzie stóp, drudzy zaś na zewnętrzne. Osoby o neutralnym typie chodu rozkładają ciężar równolegle. Wiedzą o tym producenci obuwia sportowego.

Dlatego mamy do czynienia z różnymi szerokościami obuwia sportowego oraz umiejscowieniem wkładek amortyzujących w różnych miejscach buta. Jakim ty jesteś typem ? Po pierwsze zwróć uwagę, w których miejscach najszybciej zdzierasz buty. Twoje stare obuwie powie ci dużo o twoim naturalnym chodzie. Po drugie, zanim zdecydujesz się na konkretne buty, przejedź się do sklepu sportowego, znajdź je na wystawie i przymierz. Przy okazji pochodź w nich i zobacz czy nie czujesz w jakimś miejscu ucisku. Producenci zazwyczaj na obuwiu umieszczają informację o typie obuwia, co jest dużym ułatwieniem dla osób kupujących w sklepach internetowych lub na aukcjach w internecie. Niemniej jednak ich komfort noszenia należy sprawdzić osobiście

Kolorowe trampki a jakość

No tak każdy nie tylko chce być wysportowanym, ale też się pokazać. A stoiska z barwnymi adidasami rodem z Chin karmią nasze oczy i cena jest przystępna. No i tutaj popełniamy największy błąd, bo znowu nie myślimy o naszym zdrowiu. Dlaczego ? Otóż tanie buty to beznadziejna jakość wykonania, która wyjdzie już po pierwszych treningach. Pamiętaj noga podczas ćwiczeń, ma czuć się w pełni komfortowo pod każdym względem, tzn. nie tylko dobrze leżeć w bucie, ale też nie odparzać się, pot ze stóp powinien być odpowiednio odprowadzany, a amortyzatory w bucie właściwie działać, a nie przypadkowo.

Nasze stopy podczas każdego treningu intensywnie pracują, podobnie jak ćwiczone części ciała i łatwo je w trakcie odbić, odparzyć, a nawet nabawić się niepotrzebnych ran i bąbli.
Obuwie zaś niewidomego pochodzenia zazwyczaj tylko ładnie wygląda, natomiast wykonane jest z kiepskich materiałów i nie uwzględnia tych wszystkich cech. Z tego też względu w „non name” trampkach możesz się przejść do sklepu lub wyjść na spacer z psem, ale absolutnie nie uprawiać sportu.

Jeżeli wybierasz obuwie sportowe, to zaufaj znanym markom, pod którymi kryją się lata praktyki, doświadczenie i wiedza o mechanice pracy naszego ciała podczas intensywnego wysiłku fizycznego. Co prawda dedykowane markowe obuwie sportowe kosztuje i to nie mało, ale na własnym zdrowiu nie należy oszczędzać. Dlatego w tym wypadku kieruj się jakością, a nie ceną.

Skomentuj artykuł

Twój adres email nie zostanie opublikowany