Jak wybrać buty sportowe

Bieganie, jazda na rowerze, rolki czy siłownia to już standard naszego życia. Dzisiaj bycie fit to nie tylko moda, ale dla wielu filozofia życia, którą budują swoje zdrowie i wygląd na przyszłość. Dlatego szpan już tutaj nie wchodzi w rachubę, a realna praca nad swoim wyglądem i samopoczuciem.


Niemniej jednak nie wielu zdaje sobie sprawę, że aby sport poprawił naszą kondycję i ciało, a przy okazji nie zaszkodził, warto pamiętać o odpowiednim obuwiu sportowym, które zapewni nam właściwy komfort podczas uprawiania sportu.

Buty sportowe, a dyscyplina sportowa

Czy wiesz, że każdy sport ma swoje wymagania i w inny sposób będzie obciążał twoje nogi i stopy? Owszem są dyscypliny sportowe takie jak aerobik, fitness, sztuki walki czy trening siłowy, dla których wystarczą uniwersalne adidasy dobrej jakości z wygodnymi wkładkami. Ale jeżeli już biegasz lub uprawiasz inne dyscypliny marszowo-biegowe w plenerze, to na zwykłe trampki lub adidasy nie możesz co liczyć, ponieważ nabawisz się ciężkich kontuzji kończyn dolnych, nóg lub stawów kolanowych.

Dlatego damskie i męskie buty sportowe dla biegaczy powinny być swego rodzaju amortyzatorem tych części nóg, które najbardziej obciążane są podczas biegu. Ten rodzaj buta posiada specjalne wkładki żelowe amortyzujące każde uderzenie stopy o ziemię, a tym samym chroni nasze stawy kolanowe i ścięgna przed kontuzjami, przenosząc siły uderzenia na same buty. To tylko jeden z przykładów. Z tego też względu, zanim wybierzesz jakieś uniwersalne adidasy, które spodobały ci się na półce w sklepie, zorientuj się jaki rodzaj obuwia jest tak naprawdę potrzebny do uprawiania twojej dyscypliny sportowej.

Typ stopy a komfort uprawiania sportu

Zazwyczaj dobierając buty sportowe kierujemy się tylko swoim rozmiarem stopy. Nic bardziej mylnego ! Otóż stopa stopie nie równa. Jedna bardziej rozszerza się ku palcom, druga zaś jest pociągła i prosta na całej swojej długości. Ponadto każdy z nas ma inny chód, co też wpływa na sposób obciążania pewnych partii mięśniowych naszych stóp. W naszym naturalnym chodzie stopy kierujemy w danym kierunku i tak niektórzy stąpając, kładą większy nacisk na wewnętrzne krawędzie stóp, drudzy zaś na zewnętrzne. Osoby o neutralnym typie chodu rozkładają ciężar równolegle. Wiedzą o tym producenci obuwia sportowego.

Dlatego mamy do czynienia z różnymi szerokościami obuwia sportowego oraz umiejscowieniem wkładek amortyzujących w różnych miejscach buta. Jakim ty jesteś typem ? Po pierwsze zwróć uwagę, w których miejscach najszybciej zdzierasz buty. Twoje stare obuwie powie ci dużo o twoim naturalnym chodzie. Po drugie, zanim zdecydujesz się na konkretne buty, przejedź się do sklepu sportowego, znajdź je na wystawie i przymierz. Przy okazji pochodź w nich i zobacz czy nie czujesz w jakimś miejscu ucisku. Producenci zazwyczaj na obuwiu umieszczają informację o typie obuwia, co jest dużym ułatwieniem dla osób kupujących w sklepach internetowych lub na aukcjach w internecie. Niemniej jednak ich komfort noszenia należy sprawdzić osobiście

Kolorowe trampki a jakość

No tak każdy nie tylko chce być wysportowanym, ale też się pokazać. A stoiska z barwnymi adidasami rodem z Chin karmią nasze oczy i cena jest przystępna. No i tutaj popełniamy największy błąd, bo znowu nie myślimy o naszym zdrowiu. Dlaczego ? Otóż tanie buty to beznadziejna jakość wykonania, która wyjdzie już po pierwszych treningach. Pamiętaj noga podczas ćwiczeń, ma czuć się w pełni komfortowo pod każdym względem, tzn. nie tylko dobrze leżeć w bucie, ale też nie odparzać się, pot ze stóp powinien być odpowiednio odprowadzany, a amortyzatory w bucie właściwie działać, a nie przypadkowo.

Nasze stopy podczas każdego treningu intensywnie pracują, podobnie jak ćwiczone części ciała i łatwo je w trakcie odbić, odparzyć, a nawet nabawić się niepotrzebnych ran i bąbli.
Obuwie zaś niewidomego pochodzenia zazwyczaj tylko ładnie wygląda, natomiast wykonane jest z kiepskich materiałów i nie uwzględnia tych wszystkich cech. Z tego też względu w „non name” trampkach możesz się przejść do sklepu lub wyjść na spacer z psem, ale absolutnie nie uprawiać sportu.

Jeżeli wybierasz obuwie sportowe, to zaufaj znanym markom, pod którymi kryją się lata praktyki, doświadczenie i wiedza o mechanice pracy naszego ciała podczas intensywnego wysiłku fizycznego. Co prawda dedykowane markowe obuwie sportowe kosztuje i to nie mało, ale na własnym zdrowiu nie należy oszczędzać. Dlatego w tym wypadku kieruj się jakością, a nie ceną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *