Jak ubrać się na rower – must have każdego rowerzysty

Nadchodzi wiosna, a wraz z nią ochota na to, żeby wybrać się w plener. Promienie słońca działają na nas motywująco, a pogoda za oknem dopinguje do tego, by wreszcie ruszyć się z miejsca. Na drogach i leśnych ścieżkach królują rowerzyści, którzy pokonują kolejne kilometry. Jednak nie każdy z nich wie, jak powinien się ubrać. Dlatego specjalnie dla Was przygotowaliśmy poradnik – sprawdź must have każdego rowerzysty!

 

To, jak jeździsz, ma znaczenie!

Nie ma się co oszukiwać – w zależności od tego, czy jeździsz rowerem do pracy, czy jesteś fanem ekstremalnej jazdy górskiej, ubiór będzie się od siebie różnić. Jeśli Twoja jazda na rowerze ogranicza się do przejechania kilku kilometrów po asfalcie, nie musisz inwestować w specjalistyczny strój kolarski, ponieważ mija się to z celem. W przypadku, kiedy rower służy ci po prostu jako środek transportu, z pewnością chcesz mieć na sobie normalne ubranie, a jednocześnie chcesz czuć się świeżo i higienicznie Czy jest na to rada? Tak! W takim przypadku pomyśl o zakupieniu bielizny termoaktywnej, która doskonale odprowadza wilgoć, hamuje powstawanie nieprzyjemnych zapachów oraz szybko schnie. Wtedy bez problemu możesz ubrać się w zwykłe spodnie i koszulkę – bielizna termoaktywna poradzi sobie z wszystkimi niedogodnościami aktywności fizycznej. Gdzie możesz ją dostać? W dobrze zaopatrzonych sklepach ze sportową odzieżą np. na sklepgwinner.pl. Podczas wybierania sprawdź, w jakiej technologii została stworzona i jakie są jej właściwości. Potem możesz wsiąść na rower… i jechać.

Dla fanów leśnych ścieżek i kolarzy ekstremalnych

Inaczej sprawa wygląda w przypadku zaawansowanych rowerzystów. Bardziej niż asfalt preferujesz leśne dukty? Powinieneś ubrać luźniejszy strój, który nie będzie krępował ruchów, ale jednocześnie zapewni ci ochronę termiczną. Specjalne koszulki i spodenki rowerowe, zostały stworzone z myślą o komforcie kolarzy, którzy są bardziej wymagający. Taka odzież nie pochłania wilgoci, jest odporna na kurz i błoto, które są stale obecne na leśnych ścieżkach.

Dla fanów jazdy ekstremalnej przeznaczono specjalną linię odzieży, która jest wykonana z grubszego materiału, ma dużo wzmocnień i stanowi ochronę dla kolarzy przed wywrotkami. Niezbędne w tym przypadku są także ochraniacze – szybka jazda po nieutwardzonej powierzchni znacznie częściej jest przyczyną wypadków niż inne formy dwukołowej aktywności.

Ważne, ale pomijane – must have każdego rowerzysty!

Często sama kwestia odzieży rowerowej tak nas zajmuje, że nie pamiętamy o innych ważnych elementach. Tak jak już wcześniej wspominaliśmy, bielizna termoaktywna odgrywa bardzo ważną rolę dla rowerzysty. Warto o niej pamiętać i ubierać ją w każdym przypadku, kiedy odzież nie pełni funkcji termoaktywnej. Uchroni cię to nie tylko przed nieprzyjemnym zapachem i wilgocią, ale również przed przegrzaniem się lub przemarznięciem, a co za tym idzie przed chorobą.

Kolejnym ważnym elementem, a jednak często pomijanym, są buty. Źle dobrane prowadzą do urazów i kontuzji, czasem na długo wykluczając cię z grona rowerowych zapaleńców. Istotne jest to, jakie posiadasz pedały w rowerze – jeśli z wpięciami (tzw. SPD), wtedy musisz zainwestować w specjalne buty. W przypadku, kiedy posiadasz pedały standardowe, ważne jest, żeby kupić buty z możliwie jak najgrubszą podeszwą.

Rękawiczki rowerowe to gadżet może nie niezbędny, ale przydatny. Uchroni od otarć od kierownicy i przy upadku. Rękawiczki wybiera się w zależności od rodzaju preferowanej jazdy – te bez palców są przeznaczone dla kolarzy szosowych, z kolei te w pełni zabudowane są dedykowane dla fanów leśnych ścieżek.

Kask – musisz go mieć!

Choć wymieniamy go na samym końcu, jest rzeczą najważniejszą. Niezależnie od tego, czy jeździsz tylko do pracy, czy pokonujesz górskie szczyty, bez dwóch zdań musisz mieć nałożony kask. O wypadek nietrudno, a brak ochrony na głowę może się dla Ciebie skończyć tragicznie. Nie warto ryzykować!

Elementy ubioru rowerzysty, zależą od tego, na jaką aktywność stawiasz. Jednak warto pamiętać o ochronie termoaktywnej – albo w postaci odzieży, albo bielizny. Odpowiednie buty to także klucz do sukcesu – chronią przed niepotrzebnymi kontuzjami. Kask – tutaj nic nie trzeba dodawać, każdy odpowiedzialny rowerzysta nosi go na swojej głowie. Wiesz już wszystko o tym, co powinieneś mieć, wybierając się na rower? To wsiadaj na niego i jedź szukać wiosny!

Źródło zdjęć: sklepgwinner.pl, pixabay.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *