Jak ubrać się na rower jesienią? 

Polska złota jesień to nie tylko spacery w poszukiwaniu kasztanów i zbieraniu kolorowych liści. To także idealna pora na przejażdżki rowerowe. Nasza jesień potrafi zaskoczyć deszczem lub wiatrem, jednak większą część tej pory roku stanowi dobra pogoda – kiedy jest ciepło i słonecznie. Jednak nie dajcie się zwieść – to słońce wcale tak nie grzeje! Jak ubrać się na rower jesienią? 

Jesienne, rowerowe życie

Wybierając się na jesienną przejażdżkę rowerową, musicie pamiętać o najważniejszej zasadzie dobrego rowerzysty: o widoczności. Sprawdźcie, czy macie odpowiednie odblaski na rowerze i czy oświetlenie dobrze działa. Żaden odblaskowy gadżet do roweru, naklejka na kasku lub przeszycia rękawiczek rowerowych nie będą kiczowate – tutaj zasada „mniej znaczy więcej” nie obowiązuje! 

Sprawdzony strój na rower

Strój do jazdy na rowerze w październiku czy listopadzie kompletuje się podobnie jak codzienną garderobę, czyli zgodnie z zasadą „na cebulkę”. Wybieramy warstwę blisko ciała, kolejną dającą ciepło oraz zabezpieczającą przed deszczem. Przy czym nie należy zapomnieć, że jazda na rowerze – nawet jeśli nie jest jazdą wyczynową – to aktywność fizyczna, pobudzająca mięśnie do pracy. Zatem w czasie jazdy na rowerze temperatura ciała się podwyższy i strój należy dobrać tak, żeby nie było nam za gorąco. Lekkie zgrzanie lub spocenie + jesienny wiatr = murowane przeziębienie! 

Dlatego bawełniane koszulki zostawcie na klasyczne spacery, a na rower wybierzcie koszulki sportowe z włókien syntetycznych, które doskonale kontrolują temperaturę ciała i odprowadzają wilgoć na zewnątrz. Możecie także zaopatrzyć się w koszulki termoaktywne, które od strony mające kontakt ze skórą wykończone są milutką tkaniną. Często takie koszulki mają płytki golf lub stójkę, która dodatkowo będzie chronić gardło przed chłodem. Co ważne, koszulki termoaktywne możecie u używać także podczas sportów zimowych, są wręcz niezastąpione w czasie jazdy na nartach. 

Następna warstwa stroju powinna zapewnić Wam ciepło – możecie sięgnąć po ulubione polary z dłuższym tyłem. Dobrym pomysłem będą także bluzy sportowe, które są dobrze ocieplane i często mają fabrycznie wszyte odblaski. Przed deszczem lub wiatrem osłoni Was kurtka rowerowa – zapomnijcie o lekkich wiatrówkach i postawcie na profesjonalne, droższe kurtki. W końcu chodzi o Wasze zdrowie. 

Dolną część jesiennego stroju na rower mogą pełnić cieplejsze dresy, grubsze spodnie lub ocieplane getry. Wybór jest tak naprawdę zależny od Was i tego, co lubicie. Pamiętajcie jednak, by spodnie lub dresy było dopasowane do Waszych łydek, dzięki temu zimne powietrze nie będzie wpadało pod ubranie. Będziemy nudni, ale powtórzymy o elementach odblaskowych. 

Buty na rower do jesiennych przejażdżek powinny być wodoodporne i cieplejsze od typowo letnich.

Dodatki do stroju na rowerze

Warto nosić czapkę lub opaskę na uszy, która założona pod kask będzie chronić przed wiatrem i deszczem. Szalik nie jest najlepszym dodatkiem do stroju rowerowego – postawcie raczej na komfortowy polarowy komin lub buff. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *