Jak sprawdzić, czy telefon jest kradziony?

Potencjalni kupcy zwykle zastanawiają się, czy kupowany przez nich sprzęt będzie sprawny, czy jest zniszczony oraz jego cena nie jest zbyt wysoka, jak na używany sprzęt. Nie należy jednak zapominać, że, jak to mawiają, przezorny zawsze ubezpieczony, dlatego warto również sprawdzić, czy telefon, który zamierzamy kupić, nie został przypadkiem skradziony. Jest to o tyle istotne, że nawet osoby, nie zdające sobie sprawy z kupna kradzionego sprzętu, mogą zostać pociągnięte do odpowiedzialności prawnej. Co grozi za omyłkowy zakup ukradzionego telefonu? Jak upewnić się, że sprzęt nie był kradziony?

Co powinno przykuć uwagę podczas kupna telefonu?

Choć nie jest to regułą, szczególną uwagę kupującego powinna przykuć podejrzanie niska cena. Widzisz nowy, dobrze wyglądający telefon po bardzo okazyjnej cenie, mimo że na rynku można go kupić kilkukrotnie drożej – ta sytuacja sama w sobie powinna wzbudzać podejrzenia. Choć nigdy nie jest to regułą, podejrzenia może zwrócić pośpiech sprzedawcy oraz niechęć w podawaniu osobistego kontaktu – na przykład numeru telefonu czy numeru IMAI. Podejrzane jest również sprzedawanie urządzenia bez pudełka, niezbędnych akcesoriów (choćby ładowarki) oraz stosownych dokumentów. 

Jakie mogą być konsekwencje nieświadomego kupna kradzionego telefonu?

Choć w kwestii sprzedaży kradzionych rzeczy nie ma wątpliwości, że jest to przestępstwo, nie każdy zdaje sobie sprawę, że ich zakup również jest nielegalny. Zgodnie z art. 291. § 1. każdy, kto nabywa kradziony przedmiot podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do nawet 5 lat. Jeżeli jest to przedmiot mniejszej wagi lub nabywca nie był świadomy procederu oraz potrafi to skutecznie udowodnić, w dalszym ciągu karą może być grzywna, ograniczenie wolności, a także jej pozbawienie do roku. Należy pamiętać, że osoba, która kupuje kradziony sprzęt, wiedząc o jego pochodzeniu, prawdopodobnie i tak nie zaoszczędzi, ponieważ telefon zostanie zwrócony do osoby, której został skradziony, jednocześnie obciążając kupującego odpowiedzialnością prawną.

Jak można zabezpieczyć się przed konsekwencjami?

W sądzie może być trudno udowodnić, że rzeczywiście nie wiedziało się o nielegalnym pochodzeniu telefonu. Z tego względu warto wyłapywać wszelkie podejrzane kwestie, które pojawią się podczas kupna telefonu. Można choćby poprosić dotychczasowego posiadacza o przedstawienie dokumentów potwierdzających zakup urządzenia. Niekiedy właściciel zwyczajnie zgubił dokumenty lub ładowarkę, wtedy dobry pomysłem będzie poproszenie go o pisemne oświadczenie, że to właśnie on jest legalnym właścicielem sprzętu.

Dlaczego numer IMEI jest taki ważny, jeśli chodzi o kradzież telefonu?

Numer IMEI pozwala określić, czy telefon jest kradziony, dlatego jego sprawdzenie powinno być pierwszym krokiem każdego kupującego. Numer ten zostaje wpisany do bazy danych w przypadku kradzieży lub zaginięcia telefonu i można dzięki niemu łatwo zweryfikować historię urządzenia. Ciąg dokładnie 15 liczb można odczytać otwierając tylną klapkę – znajduje się on pod baterią telefonu, a także na oryginalnym opakowaniu. W przypadku, gdy telefon nie posiada zdejmowanej obudowy numer IMEI powinien znajdować się po prostu z tyłu urządzenia, podobnie po wpisaniu kodu *#06# numer wyświetli się na ekranie.  Podczas kupna urządzenia poprzez aukcję w Internecie, sprzedawca powinien bez problemu udostępnić IMEI.

Co w przypadku telefonów firmy Apple?

Jeżeli kupowany telefon to iPhone, sprawa jest dodatkowo ułatwiona. Firma Apple dysponuje bazą zarejestrowanych urządzeń, dzięki czemu można upewnić się, że oferowany telefon jest nowy i nieużywany. Na stronie, po wpisaniu numeru seryjnego, pojawia się informacja o pierwszym zarejestrowaniu telefonu, a także o długości gwarancji.

Jak sprawdzić, czy telefon jest kradziony – krok po kroku

Podsumowując, każdorazowo podczas kupna telefonu warto sprawdzić, czy telefon jest kradziony po to, by uniknąć ewentualnych konsekwencji z tytułu zakupu nielegalnie pozyskanego urządzenia. W tym celu wystarczy sprawdzić numer IMEI – można tego dokonać na kilka różnych sposobów – następnie wystarczy wpisać numer na wybranej stronie sprawdzającej historię urządzenia. Powinna pojawić się informacja odnośnie statusu telefonu – może być nie tylko skradziony, ale i zgubiony.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *