Jak skupić się na pracy podczas home office?

Do niedawna praca zdalna, home office było odbierane jako „zabawa w pracę”. Podczas pandemii koronawirusa stała się codziennością nawet dla osób, które dotychczas mogły korzystać z dostępu do swoich komputerów i zadań tylko w siedzibie firmy.

To, co dla niektórych jest standardem od dawna, dla części stało się czymś nowym do zorganizowania. Jak skupić się na pracy podczas home office?

Praca z domu? A nie tęsknisz za ludźmi?

Osoby pracujące tradycyjnie miały mgliste pojęcie o home office. Wydawało się im, że pracownik zdalny śpi do 10, do obiadu chodzi po domu w piżamie, odpisuje na kilka mejli a poza tym, siedzi tylko na Facebooku i You Tube. Z drugiej strony, skoro ktoś pracuje z domu, to zawsze ma czas na załatwienie spraw urzędowych, może biegać po sklepach i najwyżej wieczorkiem usiądzie na chwilę do kompa i zrobi, co tam musi swojego „odpracować”. Większość osób dojeżdżających do biur dziwiła się tym pracującym w domu, że są odludkami, którzy cały dzień siedzą przed kompem bez kontaktu z innymi ludźmi. 

Zresztą, przyznaj się sam, czy dla Ciebie ludzie pracujący „na home office” byli takimi samymi pracownikami, jak ci dojeżdżający do korpo? Kto normalny rezygnuje z karty do siłowni, abonamentu medycznego, owocowych dni w pracy? 

Miejsce pracy w czasie home office

Umówmy się, stolik kawowy w salonie nie jest odpowiednim miejscem do pracy. Tutaj możesz ewentualnie – w czasie przerwy na kawę – zerknąć, czy poczta pobrała nowe mejle. A potem wracaj do biurka albo stołu. Tak, przez te godzinnie dziennie musisz wygospodarować swoje miejsce zarządzania – gdzie możesz wygodnie wykonać swoje zadania, zapisać coś w czasie rozmowy telefonicznej. Dobrze, żeby to miejsce miało za sobą ścianę – przydatne będzie to w czasie telekonferencji, kiedy nie będziesz musiał zastanawiać się, czy nikt z domowników nie pojawi się w Twoim tle. 

Przeznacz też jedną półkę lub szufladę na wyłącznie służbowe teczki, dokumenty, notatki i kalendarze. Jeśli w weekend nie pracujesz, chowasz tam laptopa i w czasie gotowania obiadu nie musisz patrzeć na swoje stanowisko pracy.

Jak się skupić na pracy zdalnej?

Przede wszystkim, musisz znowu przyzwyczaić się do rutyny – wstawania o tej samej porze, porannym prysznicu i przebieraniu się z piżamy lub dresu. Nie musisz od razu wskakiwać w garnitur, ale po prostu nie noś ciągle tych rozciągniętych T-shirtów. 

Pracuj w określonych godzinach. Jeśli Twoja praca wymaga bycia pod mejlem i telefonem między 9 a 17, zakupy zaplanuj po pracy. Nie próbuj na siłę szybko wymykać się w czasie pracy do mięsnego albo piekarni. Wyłącz też TV, bo on będzie Cię kusił i rozpraszał. 

Zaplanuj przerwę na obiad, na krótką rozmowę telefoniczną z mamą, ale jeśli zadzwoni kumpel z dłuższym tematem, powiedz mu, że oddzwonisz wieczorem, po pracy. Twój mózg szybko przestawi się na odpowiedni harmonogram, a Ty przestaniesz zarywać wieczory na pracę, której nie zrobiłeś w dzień, bo zająłeś się sprzątaniem lub po prostu wciągnął Cię nowy serial. 

Artykuł powstał przy współpracy: https://szukamlapka.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *