Jak samemu pielęgnować męską brodę

0 14

Nie zawsze mamy możliwość odwiedzenia profesjonalnego barbera. Nie zawsze też chcemy powierzać stylizację brody obcej sobie. Pielęgnacja brody w domu jest jednak możliwa. Jeśli więc zastanawiasz się jak dbać o brodę, jak dobrać stylizację do kształtu twarzy oraz jakie narzędzia i produkty powinny znaleźć się w Twojej łazience ten artykuł jest dla Ciebie.

Zapuszczanie brody 

 

Jeśli zależy Ci na tym, by twoja broda była gęsta i zdrowa, konieczna jest znajomość podstawowych zasad świadomej pielęgnacji. Na sam początek należy skupić się na odpowiednim odżywianiu. Klucz do zadbanej cery i zdrowszych włosów jest dbanie o siebie od wewnątrz, a na pewno zobaczymy efekty na zewnątrz. Pamiętaj więc o diecie bogatej w białko, które jest podstawowym budulcem naszego organizmu. Jeśli więc białka będzie za mało w naszej diecie, to szanse na bujną brodę są niższe, bo brakuje włosom odpowiedniego materiału. Warto także skupić się na odpowiedniej ilości błonnika, węglowodanów złożonych, nienasyconych tłuszczów czy witamin. Bardzo ważnym aspektem przy zapuszczaniu brody jest odpowiednia ilość snu oraz ograniczenie stresu. Zapuszczając brodę, nie można zapominać o uwarunkowaniach genetycznych, na które nie mamy wpływu. Jednym mężczyznom broda będzie rosła na całej pożądanej powierzchni, innym, tylko w niektórych miejscach, ale jeśli twoja broda nie rośnie tak, jakbyś sobie życzył, to należy ją zapuszczać tylko w miejscach, w których dobrze sobie radzi. U większości osób będą to okolice wąsów i podbródek.

 

Pielęgnacja męskiej brody – mycie

 

Regularne mycie brody oczyszcza włosy z resztek jedzenia, spalin, zanieczyszczeń i obcych zapachów, które gromadzą się na brodzie w ciągu całego dnia. Dodatkowo zapobiega powstawaniu podrażnień skóry i wyprysków.

 

Jeśli szampon do włosów który używasz także do brody, ma w swoim składzie wyłącznie naturalne składniki, a Twoja broda dobrze na niego reaguje, nie musisz zawracać sobie głowy szamponem do brody.

 

Jeśli natomiast Twoja broda jest obciążona po myciu, kręci się, źle układa albo po prostu masz wrażenie, że nie jest dokładnie oczyszczona, wtedy warto sięgnąć po specjalistyczny szampon do brody. Taki szampon ma znacznie lżejszą konsystencję, bardzo dokładnie oczyszcza brodę i sprawia, że zdecydowanie lepiej układa się ona po myciu.

Pielęgnacja męskiej brody – czesanie

 

Koniecznością przy dłuższej brodzie jest jej dokładne rozczesanie. Dokładne wyczesanie brody pozwoli odpowiednio ją ułożyć i nadać odpowiedni kształt. Regularne czesanie brody ma nie tylko właściwości upiększające, ale również prozdrowotne. Specjalna szczotka do brody usuwa zrogowaciały naskórek, który nawarstwia się pod brodą, a dodatkowo pobudza mikrokrążenie skórne, dzięki czemu substancje odżywcze zawarte w kosmetykach szybciej wnikają w głąb brody, przyspieszając jej wzrost.

Pielęgnacja męskiej brody – podcinanie

Tutaj działa podobna zasada, jak przy przycinaniu końcówek włosów. Regularne przycinanie zachowuje brodę w dobrej kondycji. Utrzymuje ją w ryzach, nadaje pożądany kształt i pozwala kształtować jej ułożenie. Jeżeli nie masz wprawy w samodzielnym dbaniu o długość swojej brody, warto skorzystać z pomocy zaufanego barbera.

Pielęgnacja męskiej brody – nawilżanie

Ważnym krokiem w świadomej pielęgnacji brody jest jej odpowiednie nawilżenie. Dobrej jakości olejek do brody potrafi zdziałać prawdziwe cuda i zaoszczędzić czas i nerwy. Dzięki niemu Twoja broda przestanie swędzieć podczas zapuszczania. Włosy nie będą kłuć, będą za to pięknie pachnieć i zdrowo błyszczeć.

Pielęgnacja męskiej brody – modelowanie

 

Rzadko zdarza się, że broda nie potrzebuje żadnej stylizacji. Rynek kosmetyków do stylizacji brody obecnie oferuję ogromną gamę produktów. W zależności od tego, jaki efekt chcesz osiągnąć, wybierz odpowiedni kosmetyk. Broda wymaga skutecznego i długotrwałego utrwalenia. Warto zaopatrzyć się w pomady do brody, kremy do stylizacji i balsamy do brody. Te kosmetyki utrwalą pożądany kształt brody. Ponadto ich stosowanie zapobiega plątaniu się brody, zapewniając jej odpowiednią sztywność.

 

Skomentuj artykuł

Twój adres email nie zostanie opublikowany