Jak przykleić szkło hartowane na ekran telefonu – praktyczny poradnik

Dosyć często można spotkać telefony pokryte charakterystyczną pajęczynką. Niestety nie każde urządzenie pozytywnie przechodzi próbę czasu i na skutek upadku pojawiają się uszkodzenia: od pojedynczych pęknięć, aż po całkowicie uszkodzony, niezdatny do użytku ekran.

Wymiana szyby w serwisie jest zwykle bardzo kosztowna, co więcej lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego idealnym rozwiązaniem będzie zakup szkła hartowanego. Jest to o tyle wygodne, że można je samodzielnie zamontować, wystarczy jedynie pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Gdzie kupić szkło hartowane? Czy jest ono skuteczne? Jak zamontować je na ekran telefonu?

Szkło hartowane – jak działa?

Szkło na telefon ma za zadanie chronić telefon przed wszelkiego rodzaju uszkodzeniami. Na rynku najczęściej spotyka się szkła o twardości 9 stopnia w skali Mohsa – oznacza to, że zarysowania mogą powstać jedynie na skutek ostrza diamentowego, dla statystycznego użytkownika telefonu są więc wystarczająco odporne. 

Dlaczego warto kupić szkło hartowane?

Coraz więcej osób decyduje się na zakup szkła hartowanego, ponieważ ma ono wiele zalet:

  • w żaden sposób nie utrudnia codziennego korzystania z telefonu – właściwie przymocowane szkło nie przesuwa się ani nie odkleja, w zasadzie po założeniu można całkowicie o nim zapomnieć, ponieważ nie ogranicza czułości ekranu;
  • lepsza higiena – jeśli szkło wyposażone jest w tak zwaną powłokę oleofobową pomaga zachować czystość oraz higienę ekranu – powierzchnia odpycha cząsteczki tłuszczu oraz kurz;
  • zabezpieczenie przed zarysowaniami i pęknięciami – szkło hartowane doskonale chroni ekran telefonu przed uszkodzeniami nawet podczas upadku;
  • odporność na zachlapania – dzięki szkłu hartowanego nie trzeba martwić się, że wilgoć uszkodzi ekran telefonu.

Gdzie można kupić i jak wybrać odpowiednie szkło hartowane?

Szkło hartowane można kupić w wielu sklepach z elektroniką, a także akcesoriami do telefonów. Obecnie sporo osób decyduje się również na zamówienie go przez Internet, ponieważ dostępny jest wtedy znacznie większy wybór. Szkła ochronnego nie trzeba w żaden sposób mierzyć, ani dopasowywać, wystarczy wybrać, takie, które będzie przeznaczone do naszego modelu smartfonu.

Jak zamontować szkło ochronne na ekran smartfonu?

Montaż szkła hartowanego jest na tyle prosty, że można dokonać go samodzielnie we własnym domu. Pierwszym krokiem jest oczywiście kupno odpowiedniego, dopasowanego do konkretnego modelu telefonu, produktu. Następnie dobrze jest przygotować sobie zarówno telefon, jak i zawartość zestawu. Do szkła ochronnego zazwyczaj dodana jest niewielka ściereczka nasączona środkiem czyszczącym – należy dokładnie, jednostajnym ruchem przetrzeć nią ekran telefonu. Następnym ważnym krokiem jest umieszczenie naklejek kontrolnych do obudowy – pomogą one we właściwy sposób nakleić warstwę ochronną. Następnie wystarczy właściwie ułożyć szkło nad ekranem, zwracając uwagę by otwory na kamerkę czy mikrofon znajdowały się we właściwym miejscu. Po zdjęciu folii zabezpieczającej można przycisnąć szkło palcem do ekranu, a następnie suchą ściereczką wypchnąć ewentualne bąbelki powietrza. Gotowe, od teraz smartfon będzie właściwie chroniony. 

W jaki sposób powinno się zdejmować szkło hartowane?

Aby usunąć zużyte lub uszkodzone szkło hartowane wystarczy podważyć jeden z jego rogów. W tym celu można wykorzystać igłę lub wykałaczkę, a nawet paznokieć – trzeba jednak uważać, aby nie uszkodzić ekranu właściwego. Następnie pod szybkę ochronną można wsunąć płaskie narzędzie – doskonale sprawdzi się choćby karta kredytowa – i delikatnie przesuwając ją wzdłuż telefonu, stopniowo odkleić szkło hartowane.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *