Jak pomóc dziecku zachować bezpieczeństwo w Internecie?

Internet to jeden z najbardziej przełomowych wynalazków w historii cywilizacji, który nie tylko zrewolucjonizował cały świat, ale także w znaczący sposób ułatwił funkcjonowanie współczesnego człowieka. Internet to nie tylko kopalnia informacji, wiedzy i przydatnych porad, możliwość kontaktowania się z ludźmi przebywającymi na drugim końcu świata czy szansa robienia zakupów online, ale także miejsce pełne pułapek i niebezpieczeństw. I o ile osoby dorosłe potrafią sobie z nimi radzić (a przynajmniej potrafią rozpoznać zagrożenia), o tyle dziecko może mieć z tym niemałe problemy.

A to przecież właśnie ci najmłodsi są częstymi użytkownikami sieci, a ich przyszłe życie będzie nierozerwalnie związane z wirtualną rzeczywistością. Dlatego też tak ważną rolą rodziców jest to, aby uchronić dziecko przed niebezpieczeństwami czyhającymi w sieci i nauczyć je bezpiecznego korzystania z Internetu. Jak to zrobić? Oto kilka rad.

Wiedza na temat tego, w jaki sposób dziecko korzysta z Internetu

Jednym ze sposobów na uchronienie dziecka przed zagrożeniami płynącymi z Internetu jest uzyskanie wiedzy na temat tego, w jaki sposób pociecha korzysta z udogodnień wirtualnej rzeczywistości. W tym przypadku warto zainteresować się jakie strony internetowe odwiedza dziecko i jakiego typu informacji na nich poszukuje. Im rodzic szybciej zorientuje się do czego i w jaki sposób dziecko używa sieci, tym szybciej będzie mógł zareagować na ewentualne niebezpieczeństwa.

Rozmowa z dzieckiem na temat Internetu

Pozwolenie dziecku na korzystanie z Internetu nie powinno kończyć się na zakupie komputera i podłączeniu go do sieci. Obowiązkiem każdego rodzica jest poinformowania dziecka o tym, w jaki sposób funkcjonuje Internet – że zamieszczone tam wpisy i zdjęcia będą dostępne przez bardzo długi okres czasu, a dodatkowo mogą być wykorzystane do negatywnym celów. Dodatkowo dziecko powinno mieć świadomość, iż sieć niesie wiele zagrożeń, które mogą wpłynąć na całe przyszłe życie. Dlatego pociecha już od najmłodszych lat powinna wiedzieć, iż nie wolno nikomu podawać swoich danych osobowych, a umieszczanie prywatnych zdjęć czy informacji musi być ograniczone do niezbędnego minimum. Koniecznym krokiem ze strony rodziców jest nauczenie malucha jak ma postępować w sytuacji, w której nieostrożnie otworzy stronę z niewłaściwymi treściami.

Blokada rodzicielska

Dobrym rozwiązaniem chroniącym dziecko przed niebezpieczeństwami związanymi z użytkowaniem Internetu jest założenie tak zwanej blokady rodzicielskiej. Owa blokada to nic innego jak swego rodzaju zabezpieczenia, które umożliwiają świadome decydowanie o tym, jakie strony dziecko odwiedza i ile czasu spędza w wirtualnej rzeczywistości. Blokada rodzicielska cieszy się dużą popularnością, więc zdecydowana większość operatorów Internetu umożliwia swoim klientom skorzystanie z takiej opcji.

Internet to niewątpliwie ogromne udogodnienie, które przynosi bardzo wiele możliwości (i to zarówno tych edukacyjnych bądź poznawczych, jak i czysto towarzyskich). Jednocześnie należy pamiętać o tym, iż Internet może być niezwykle groźny – zwłaszcza dla dzieci. Jednak zabranianie korzystania z sieci nie jest dobrym pomysłem. Znacznie lepszym (i skuteczniejszym) rozwiązaniem jest nauczenie dziecka bezpiecznego korzystania z Internetu i uświadomienie mu niebezpieczeństw z nim związanych.

Artykuł powstał przy współpracy z PanWybierak.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *