Jak odzyskać dane z telefonu?

Każdy telefon przeżywa od czasu do czasu swoje wzloty i upadki. O ile upadek jest z niewielkiej wysokości lub smartfon ląduje na czymś miękkim, oddychamy tylko z ulgą, obiecując sobie w myślach, że będziemy już uważać.

Sytuacja jest trochę bardziej nieprzyjemna, kiedy nie mamy tyle szczęścia i telefon kończy swój żywot roztrzaskując się, czy w inny ekstremalny sposób. Kiedy jesteśmy już pewni, że nie uda się go odratować, w głowie pojawia się jeszcze jedno, znaczące pytanie – jak odzyskać dane z telefonu?

Czy już wszystko stracone?

Niekoniecznie. Jeśli ucierpiał ekran, jest rozbity, jednak nie jesteśmy w stanie posługiwać się panelem dotykowym, nie wszystko jeszcze stracone. Istnieje bowiem spora szansa, że odzyskamy nasze dane, nawet jeżeli nie uda nam się samodzielnie, to przy pomocy kogoś, kto się na tym zna, nie będzie powodu do zmartwień. Oczywiście to, czy odzyskamy dane z telefonu, czy nie, w głównej mierze zależy od stopnia uszkodzenia telefonu i gdy mamy do czynienia z cięższym przypadkiem, prawdopodobnie także cenna będzie rada specjalisty.

Odzyskiwanie danych z karty SIM i SD

Jeśli zdjęcia i kontakty mamy zapisane na kartach SIM i SD sytuacja jest całkiem prosta i bez większych przeszkód możemy odzyskać te dane, oczywiście jeśli te karty nie uległy uszkodzeniu. Wystarczy wyciągnąć kartę i przełożyć do innego urządzenia. Dane tam będą i nic im nie grozi. 

„Na szczęście wcześniej o tym pomyślałem”

No tak! Właściwie taką sytuację można przewidzieć i zawczasu poczynić pewne kroki, które gdy już nasz telefon ulegnie uszkodzeniu, znacznie ułatwią rozwiązanie problemu. W jaki zatem sposób wcześniej możemy się zabezpieczyć? Jedną z możliwości jest debugowanie USB. Dzięki temu mamy możliwość podłączenia telefonu do komputera poprzez kabel USB, bez konieczności potwierdzania tego na ekranie telefonu. Podczas rozbicia ekranu telefonu znacznie ułatwi to zgranie wszelkich danych z urządzenia. Aby jednak przeprowadzić takie działanie, należy wcześniej włączyć w telefonie taką opcję.

Innym pomysłem, który znacznie ułatwia tego typu sytuacje jest zapisywanie zdjęć w chmurze. Sprawi to, że w sytuacji, kiedy nasze urządzenie ulegnie zniszczeniu, nie będziemy musieli martwić się o nasze wszelkie dane, które były w telefonie. Fizycznie telefon został uszkodzony, jednak dane są zapisanie i pozostały w nienaruszonej formie.

Tworzenie kopii zapasowych ratuje nasze dane i nawet w przypadku zniszczenia telefonu mamy do nich pełen dostęp. Można tworzyć je zarówno na telefonie, jak i telefonie.

Myszka

Do tego rozwiązania potrzebny nam będzie kabel OTG oraz myszka. Ważne jest jednak to, że nie każdym przypadku to się sprawdzi. Telefon bowiem musi obsługiwać tryb OTG host, a co więcej jedynym uszkodzeniem, może być uszkodzenie ekranu. Tylko wtedy możliwe jest zastosowanie właśnie tego rozwiązania.

Uważajcie także na odzyskiwanie danych na własną rękę za pomocą darmowych programów. Takie zabiegi mogą czasem przynieść więcej złego niż dobrego. Jeśli powyższe sposoby nie są możliwe do wykonania, istnieje szansa na skorzystanie z pomocy laboratoriów, które zajmują się odzyskiwaniem danych. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *