Jak naładować akumulator? 5 skutecznych rad

Z pewnością każdy kierowca zdaje sobie sprawę, że akumulator to jeden z najważniejszych elementów pojazdów, który pełni funkcję krytyczną. Co to oznacza? Poszczególne elementy układu, w tym często rozrusznik samochodu, wraz ze światłami, czy całą elektroniką, która znajduje się w pojeździe wymaga dostępu do energii elektrycznej. Dlatego pojazdy są wyposażone w akumulatory. To nic innego, jak magazyny energii elektrycznej. Oczywiście w trakcie jazdy i użytkowania samochodu następuje zużycie tej energii. Jednak nie dochodzi do jej wyczerpania, o ile akumulator podłączony jest w prawidłowy sposób. Wszystko dlatego, że w trakcie pracy silnika energia elektryczna produkowana jest dzięki alternatorowi, a następnie składowana jest właśnie w akumulatorze. Jednocześnie oznacza to, że jeśli silnik pozostaje wyłączony, a ktoś zapomni na przykład wyłączyć światła w samochodzie, może okazać się, że akumulator padnie. Znaczy to tylko tyle, że energia w nim zgromadzona zostanie całkowicie zużyta. I wtedy nie ma zmiłuj, samochód nie odpali. Dlatego najczęściej niezbędne staje się ładowanie akumulatora, czyli przeprowadzenie czynności, która za pośrednictwem źródeł zewnętrznych dostarczy do magazynu energię elektryczną, która pozwoli na wznowienie pracy silnika. W jaki sposób można to zrobić?

Czym ładować akumulator?

No właśnie, jeśli dojdzie już do sytuacji, że akumulator jest całkowicie rozładowany, czy oznacza to, że niezbędny staje się zakup nowego? Chociaż niektórzy kierowcy uważają, że to najlepsze rozwiązanie, nie oznacza, że jedyne. W końcu akumulator to magazyn energii elektrycznej. Skoro całkowicie została zużyta, należy ją w jakiś sposób tam ponownie przekazać. Do dyspozycji są dwa, podstawowe sposoby:

  • przy użyciu prostownika, czyli specjalnego urządzenia, które pozwoli naładować akumulator
  • przy zastosowaniu kabli rozruchowych, gdzie niezbędny jest także drugi samochód, ze sprawnym akumulatorem, ponieważ potrzebny jest uruchomiony silnik w celu wytworzenia energii elektrycznej

Dlatego zaleca się wszystkim właścicielom samochód, by po prostu posiadali zarówno kable, jak również prostownik, tak po prostu, na wszelki wypadek. Jak to się mówi: „lepiej mieć, niż później żałować”. Natomiast ich zakup to jednorazowy i relatywnie niski wydatek.

Jak naładować akumulator?

Generalnie metoda jest bardzo prosta. Mianowicie potrzebujemy zewnętrznego źródła energii oraz czegoś, co energię przekaże z tego źródła do akumulatora. Jakkolwiek trzeba pamiętać, że taki przepływ elektryczności musi przebiegać w określonych warunkach. Raczej nikt nie chciałby być kopnięty przez prąd. Źródłem zewnętrznym może być gniazdko, na przykład w garażu lub drugi pojazd z włączonym silnikiem, w trakcie pracy którego wytwarza się energię elektryczną.

Ładowanie akumulatora – krok po kroku

Bezwzględnie należy stosować się do poszczególnych rad, w szczególności tych, które dotyczą kolejności zakładania oraz zdejmowania klamry z akumulatora. W końcu, jak każda inna bateria, której zadaniem jest przechowywanie energii elektrycznej, tak też akumulator posiada dwa oznaczenia, czyli dodatnie oraz ujemne.

Ładowanie akumulatora przy pomocy prostownika

  1. W przypadku tego sposobu zaleca się w pierwszej kolejności wyjęcie akumulatora z pojazdu. Dlatego, zanim do tego przystąpimy, warto wyłączyć elementy układu mechanicznego, jak też wszelką elektronikę, która znajduje się w pojeździe, by móc przystąpić do tej czynności w sposób bezpieczny.
  2. Pamiętaj o tym, aby podczas odłączania akumulatora w pierwszej kolejności wypiąć minus, a następnie plus.
  3. Następny krok, gdy akumulator jest już poza samochodem, to zdjęcie korków z cel i następne podłączenie prostownika.
  4. W pierwszej kolejności podpinamy biegun dodatni, oczywiście oznaczy plusem. Jest to czerwony przewód prostownika. Następny krok to podłączenie czarnego kabla do ujemnego bieguna.
  5. Teraz pozostaje tylko czekać, aż akumulator zostanie naładowany, a następnie odpiąć prostownik. Warto również odczekać około pół godziny, zanim przystąpi się do ponownego montażu akumulatora w samochodzie. Pamiętaj! Sam montaż przebiega odwrotnie, niż demontaż. Oznacza to, że w pierwszej kolejności podłącza się biegun dodatni, a następnie ujemny. Podobnie, jak miało to miejsce podczas podłączania prostownika.

Ładowanie akumulatora przy pomocy kabli rozruchowych

Jest to metoda alternatywna, a jednocześnie szybsza. Jej głównym celem jest umożliwienie pojazdowi, w którym akumulator uległ rozładowaniu, uruchomienia silnika samochodu przy zastosowaniu kabli rozruchowych. W jaki sposób można z nich skorzystać?

W tym przypadku trzeba pamiętać, iż kable podłącza się do dwóch pojazdów. Oba, podczas montażu kabli muszą być wyłączone. Następnie do akumulatora pojazdu, z który będzie stanowił źródło energii elektrycznej podpina się w pierwszej kolejności kabel czerwony, czyli dodatni. Jako drugi wpina się oczywiście ujemny.

Analogicznie postępujemy w przypadku niesprawnego akumulatora. W pierwszej kolejności podłącza się klamrę dedykowaną dodatniemu ładunkowi, a następnie tą, która przeznaczona jest dla ładunku ujemnego. Następnie można uruchomić sprawny samochodów i nieco podkręcić w nim obroty, by szybciej umożliwić uruchomienie zapłonu w unieruchomionym aucie.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *