Jak działają rowery elektryczne i czy jest sens je kupować?

0 27

Rowery to bardzo popularny środek transportu, zwłaszcza gdy pogoda za oknem dopisuje. Jeśli należymy do osób, które często korzystają z roweru to warto zastanowić się nad zakupem dobrej jakości modelu. W sklepach znajdziemy nie tylko rowery tradycyjne, ale również od kilku lat dostępne są elektryczne. Jak działa rower elektryczny? Dla kogo jest przeznaczony? Czy opłaca się go kupić?

Co ma do zaoferowania rower elektryczny?

Rower elektryczny jest przeznaczony głównie do jazdy rekreacyjnej oraz po mieście. Rower z napędem elektrycznym posiada akumulator zasilający zamontowany silnik o mocy do 250 W. Silnik w rowerze nie ma za zadanie zastępować człowieka, a jedynie pomóc mu pedałować. Rowery są wyposażone w czujniki, które zwiększają moc w silniku, gdy rowerzysta napotyka większe opory oraz w czujnik, który powoduje automatyczne wyłączenie silnika, gdy przestaje się pedałować lub osiąga prędkość powyżej 25 km/h. 

Dla kogo rower elektryczny

 

Ten rodzaj roweru będzie doskonałym rozwiązaniem dla osób, które nie mają predyspozycji zdrowotnych, aby wsiąść na tradycyjny rower. Doskonale sprawdzi się on podczas długiej jazdy pod górkę oraz długich wycieczek dla osób bez kondycji, czy też z ograniczonymi możliwościami zdrowotnymi.

Jaki rower elektryczny wybrać? 

Zanim zdecydujemy się na konkretny model, warto przyjrzeć się kilku kluczowym aspektom. 

Silnik

Rower z silnikiem według przepisów może mieć moc do 250 Watt i wspomagać jazdę do 25 km/h. Możemy spotkać się z różnym umiejscowieniem silnika na rowerze: 

 

  • Na piaście przedniego koła – napęd na przednie koło. Rozwiązanie to najczęściej stosowane jest w elektrycznych rowerach miejskich.

  • Na piaście tylnego koła – napęd na tylne koło, stosowany najczęściej w modelach górskich, przeznaczonych na trudniejszy teren.

  • Wbudowany w korbę modelu – napęd umieszczony jest centralnie i wymaga specjalnej ramy. Tego typu rozwiązanie jest zwykle droższe niż inne napędy, jednak pozwala równomiernie obciążać koła.

Bateria

To właśnie ten element ładujemy przed jazdą i zapewnia on odpowiednią moc dla silnika. Jeszcze parę lat temu najpopularniejsze były rozwiązania kwasowo-ołowiowe oraz żelowe, które jednak były ciężkie i mało pojemne. Obecnie częściej stosuje się baterie litowo-jonowe.

 

Zalety baterii litowo-jonowych

 

  • Niższa masa – rowery elektryczne są zdecydowanie cięższe od klasycznych, głównie za sprawą baterii. Decydując się na wersję litowo-jonową możemy ograniczyć dodatkowy balast.

  • Większa żywotność – modele litowo-jonowe służą dłużej. Zależnie od klasy produktu, oferują od 500 do 1000 cykli akumulatorowych (rozładowanie i ponowne naładowanie do pełna)

  • Szybkość ładowania – dużą zaletą nowoczesnych baterii jest szybkość ładowania.

Kontroler 

Element odpowiedzialny za sterowanie napędem, najczęściej umieszczany jest na kierownicy. To z jego poziomu kontrolujemy to jak mocno wspierać będzie nas elektryczne wspomaganie. Sterowniki zależnie od producenta oferują różne funkcję, takie jak zapamiętywanie programów, ustawianie treningu czy automatyczne sterowanie obciążeniem. 

 

Rower elektryczny – czy warto go kupić?

 

Jeśli planujemy codziennie poruszać się po w swoim mieście rowerem, np. do pracy, a na zwykłym rowerze jest to po prostu męczące, rower elektryczny może zastąpić kosztowny w utrzymaniu samochód. Sprawdzi się także podczas wycieczek rowerowych, model elektryczny pozwoli na zwiększenie ich zasięgu. Polecany jest on również osobom z problemami zdrowotnymi, starszym czy rehabilitantom. 

Nie opłaca się kupować roweru w sytuacji, gdy codziennie mamy do pokonania naprawdę spore odległości, akumulator będzie się szybko wyczerpywać, co wiąże z koniecznością częstego ładowania. Rower elektryczny nie nada się dla osób, które jazdę na rowerze traktują jako wysiłek fizyczny czy trening. To niekonieczny wydatek dla osób, które nie są fanami rowerów i używają ich sporadycznie. W takim przypadku lepiej skorzystać z oferty wypożyczalni.

 

Skomentuj artykuł

Twój adres email nie zostanie opublikowany