Jak działa turbosprężarka? Działanie turbiny w samochodzie

0 72

Płynna jazda samochodem jest oczywiście bardzo ważna, ale również przyjemna. Odpowiednia praca silnika przekłada się między innymi na poziom zużycia paliwa. Jednocześnie czynnikami, które mają wpływ na to, w jakim czasie samochód reaguje na wciśnięcie pedała gazu oraz w jakim czasie zwiększa prędkość, jest ilość powietrza, która trafia do komory spalania. W końcu mieszanka paliwa i powietrza podtrzymuje proces spalania, co jest niezbędne do tego, by silnik spalinowy po prostu działał. Jednocześnie, w trakcie tego procesu dochodzi do produkcji spalin, czyli pozostałości po paliwie, które uległo rozkładowi termicznemu.

Jednym z bardzo ważnych elementów układu napędowego, który pozwala na uzyskanie bardzo satysfakcjonujących osiągów, jest turbosprężarka. Pierwszy człon może sporo powiedzieć o funkcji tego elementu. W końcu turbo to nic innego jak przyśpieszenie. A zatem zadaniem turbosprężarki jest zwiększenie mocy silnika bez potrzeby zwiększania pojemności silnika. Dlaczego to tak ważne?

Każdy silnik posiada określoną pojemność, to znaczy, że konkretna ilość paliwa może być przekazana do komory spalania. Im więcej paliwa, tym większa moc silnika, a tym samym również jego przyśpieszenie. Jednocześnie to przekłada się również na zużycie paliwa. Dlatego możliwość zastosowaniu układu, który podkręca moc, a jednocześnie nie wymaga zwiększenia pojemności to rozwiązanie, które pozwala na wykorzystanie gazów spalinowych, a tym samym bardziej wydajną jazdę. Jak to możliwe? Wszystko dzięki turbosprężarce.

Budowa turbosprężarki

Budowa turbosprężarki jest stosunkowo prosta. Tym bardziej, iż jej dwa podstawowe elementy to turbina oraz sprężarka. Oba te elementy posiadają również wirniki, które zostały zamontowane na wspólnym wale.

Istotne jest także, z uwagi na funkcję turbosprężarki, jej umiejscowienie, a mianowicie znajduje się pomiędzy układem dolotowym oraz wylotowym. Innymi słowy, pomiędzy układem, który odpowiada za dostarczenie odpowiedniej ilości paliwa do komory spalinowej, a tym, który odprowadza gazy spalinowe. W układzie wylotowym zlokalizowana jest turbina, którą określa się jako stronę gorącą, natomiast sprężarka, która stanowi stronę chłodną zimę, umiejscowiona jest w układzie dolotowym.

Oczywiście, dla prawidłowego działania turbosprężarki niezbędne jest zastosowanie elementów, które między innymi odpowiadają za kontrolę ilości powietrza, jakie trafia do turbosprężarki. Ważne są także pierścienie uszczelniające, czy łożyska ślizgowe wraz z kanałami olejowymi.

Zasady działania turbosprężarki

Jak działa turbosprężarka? Warto zwrócić uwagę na jej umiejscowienie, czyli na pograniczu wspomnianych układów: dolotowego i wylotowego. Wszystko dlatego, że głównym zadaniem turbosprężarki jest wykorzystanie spalin, które zostają przekazane z układu wylotowego do układu wydechowego, by zostać całkowicie usuniętymi z pojazdu.

Oznacza to, że spaliny przechodzą również przez turbosprężarkę, a dokładniej mówiąc przez wirnik turbiny. Proces ten natomiast wprawia wirnik w ruch obrotowy. Dzięki połączeniu wirnika z turbiny z wirnikiem sprężarki za pomocą wału, który również zostaje wprawiony w ruch obrotowy. W ten sposób następuje sprężenie powietrza. Natomiast wirnik sprężarki połączony jest z układem dolotowym, dzięki czemu może przekazać sprężone powietrze do komory spalania i zwiększa moc silnika.

W nowocześniejszych modelach aut stosuje się intercooler. Jego zadaniem jest przede wszystkim schłodzenie sprężonego powietrza, zanim to zostanie przekazane do komory spalania.

Turbosprężarka samochodowa ma tak naprawdę jedno, podstawowe zadanie: jest nim dostarczenie takiej ilości powietrza, by w efektywny sposób przeprowadzić proces spalania paliwa, które znajduje się w komorze. W końcu tlen jest jednym z elementów, który odgrywa strategiczną rolę w procesie spalania.

W jakich samochodach znajdziemy turbosprężarkę?

Wiemy już, jakie zadanie pełni turbina w samochodzie. Pozostaje wyjaśnić, w jakiego rodzaju pojazdach jest obecnie stosowana. Jeszcze kilka lat temu rozwiązanie to sprawdzało się przede wszystkim przy okazji aut sportowych, gdzie istotne było uzyskanie nagłego wzrostu mocy silnika w celu otrzymania konkretnych osiągów. Obecnie jednak zarówno silniki typu diesel, jak i też kolokwialnie nazywane benzyniaki wyposażone są w ten element.

Jak dbać o silnik wyposażony w turbosprężarkę?

Istnieje kilka zasad, które warto przestrzegać, by uniknąć problemów z turbosprężarką. W końcu producenci wychodzą z założenia, że element ten powinien wykazywać pełną sprawność tak długo, jak długo sprawny jest silnik. Jednak z uwagi na sposób działania tego elementu, w nieświadomy sposób można doprowadzić do jego przedwczesnego zużycia. Na co zwrócić uwagę?

  • Tuż po ruszeniu należy poczekać, aż silnik nieco się rozgrzeje, natychmiastowe podkręcanie obrotów silnika może doprowadzić do uszkodzenia turbiny
  • Warto kontrolować poziom oleju silnikowego, jak również utrzymywać go w okolicach maksymalnej, dopuszczalnej ilości
  • Warto pamiętać o wymianie filtrów powietrza raz do roku
  • Zanim wyłączymy silnik samochodu, warto odczekać około 30 sekund, w trakcie których turbina sprężarki powinna całkowicie się zatrzymać

Dzięki temu można uniknąć wielu problemów, które utrudnią lub uniemożliwią użytkowanie pojazdu.

 

Skomentuj artykuł

Twój adres email nie zostanie opublikowany