Filtr DPF jest urządzeniem wykorzystywanym do neutralizowania i zatrzymywania cząstek sadzy. Bazuje na łatwym układzie, który posiada specjalną strukturę i obudowę. Czym cechuje się filtr tego typu? Jak wygląda proces czyszczenia? Jak zaradzić problemowi z zapchaniem filtra?
Działanie filtra DPF
Filtr cząstek stałych pozwala skutecznie usunąć niepożądane cząstki stałe ze spalin silnika (Diesla) za pomocą filtracji fizycznej. Na rynku spotykane są różnorodne rodzaje filtrów, z których sporą popularnością cieszy się monolit ceramiczny posiadający strukturę miodu. Co ciekawe, filtr DPF jest podobny do wkładów spotykanych w katalizatorach. Kanaliki bazują na większej średnicy i ściankach porowatych. Zatkane są po stronie wylotowej, natomiast nazywane są kanałami wlotowymi. Przez nie do filtra wpadają spaliny. Wylotowe kanały są zamknięte na końcach po stronie dolotowej – tutaj wydostają się spaliny. W trakcie działania filtra, spaliny muszą przejść przez przeszkodę i przecisnąć się przez pory, zostawiając jednocześnie większe cząsteczki w zaślepionych kanalikach. Proces czyszczenia filtrów jest niezwykle pomocny i daje wiele korzyści.
Czyszczenie filtra DPF
Profesjonalne czyszczenie filtra DPF wymaga podjęcia kilku kroków, jakie pozwolą spełnić zadanie. W tym przypadku wyróżnić można:
- sprawdzenie filtra za pomocą kamery endoskopowej,
- montaż filtra pozwalający na zbadanie przeciwciśnienia,
- procedura czyszczenia wodnego,
- suszenie filtra.
Wszystkie zadania warto powierzyć specjalistom, którzy doskonale znają się na swojej pracy.
Zapchany filtr DPF
Zapchany DPF daje szereg objawów, których nie należy ignorować. Warto podkreślić, że taki filtr posiada wytrzymałość na poziomie ok. 200-250 tys. km. Oczywiście może się zużyć znacznie szybciej, jeśli nie będziemy o niego dbali. Wśród objawów wzbudzających niepokój, wymienić należy: słabe przyspieszanie, zatarcie silnika, przejście silnika w awaryjny tryb, zapalenie się kontrolki filtra DPF, skoki obrotów silnika, zmniejszenie mocy i ociężała praca silnika.
Pamiętajmy o tym, że zignorowanie zapchanego filtra może dać wiele zgubnych konsekwencji. Konieczne jest systematyczne sprawdzanie jego działania i stanu technicznego. Użytkowanie auta z filtrem DPF nie może wiązać się z gwałtownym przyspieszaniem z niskich obrotów, gdyż taki stan rzeczy prowadzi do przedostania się do wnętrza sporej ilości sadzy. W takim samochodzie warto używać jedynie pewnego paliwa, które nie będzie miało w składzie dużej ilości siarki. Ponadto, pomocne jest użytkowanie odpowiednich olejów silnikowych, zgodnie z przeznaczeniem do aut z filtrem DPF. Popularnością cieszą się niskopopiołowe oleje, które nie mają zbyt wielu dodatków.