Windsurfing – dyscyplina, która z roku na rok zdobywa coraz szersze grono zwolenników. Coraz więcej osób decyduje się na stawianie pierwszych kroków, coraz więcej podnosi swoje umiejętności, przechodząc o stopień wyżej.
Bez względu na to czy jesteś początkujący, czy wiesz już co nieco o windsurfingu, pamiętaj, że podstawa to odpowiednio dobrany sprzęt.
Zwłaszcza osoby, które dopiero stawiają pierwsze kroki na desce, powinny zapoznać się z poniższym poradnikiem. Pozwoli on uniknąć niepotrzebnych kosztów.
Każdy, kto chce zacząć naukę windsurfingu powinien robić to pod okiem wykwalifikowanego instruktora. Takich znaleźć można w szkołach windsurfingowych, których w Polsce jest naprawdę wiele. Dlaczego nauka windsurfingu z instruktorem może się opłacić? Głównie dlatego, że wybierając szkołę windsurfingu możemy korzystać z fachowej wiedzy pracujących tam ludzi i to nie tylko w kwestii samego pływania, ale także w temacie doboru sprzętu.
Czy windsurfing jest trudny?
Kupowanie deski i całego sprzętu, gdy dopiero zaczynamy się uczyć, nie ma sensu. Po pierwsze – deski, które są idealne na początki pływania sprawdzają się tylko przez kilka, kilkanaście pierwszych godzin, potem dobrze jest się „przesiąść” na inną deskę, na której będziemy docelowo pływać. Po drugie – choć to mało prawdopodobne, to jednak czasem się zdarza – możemy nie połknąć tzw. bakcyla. Lepiej najpierw sprawdzić czy dobrze czujemy się w tej dyscyplinie, a dopiero potem inwestować w sprzęt.
Kupowanie sprzętu nie powinno nastręczyć większych trudności. Nawet jeśli sami nie do końca wiemy czego potrzebujemy, to zawsze można skorzystać z fachowej wiedzy pracowników specjalistycznego sklepu ze sprzętem. Bez względu na to czy deskę i żagiel kupujemy w sklepie internetowym czy stacjonarnym, możemy liczyć na pomoc zatrudnionych tam osób. Większość z nich to miłośnicy windsurfingu i / lub instruktorzy, którzy dyscyplinę znają nie tylko z teorii i z pewnością będą mogli pomóc.
Windsurfing jest trudny?
Najważniejszym elementem wyposażenia windsurfera jest deska. Pierwsze deski dla tzw. początkujących mają głównie na celu pomoc w opanowaniu trudnej sztuki utrzymania równowagi na wodzie. Dlatego przy jej wyborze bardzo ważna jest dobrze obliczona wyporność deski. Na późniejszym etapie taka deska nie sprawdzi się już zbyt dobrze, będzie bowiem za ciężka i mało zwrotna. Na kolejnym etapie zaawansowania powinniśmy wybrać deski lżejsze i szybsze, tzw. deski freeridowe. Z kolei deski do tzw. freestylu umożliwiają wykonywanie różnych, widowiskowych manewrów czy skoków. A deski wave świetnie sprawdzą się do pływania przy mocnym wietrze na falach.
Podobnie wygląda sprawa zakupu żagla. Dostępne są różne typy i rozmiary – a wybór żagla będzie zależeć od kilku czynników: Twojego poziomu, akwenu i warunków wietrznych, przy których będziesz pływać oraz od stylu pływania, jaki preferujesz.
Zarówno w przypadku deski jak i żagla warto zdać się na profesjonalną wiedzę fachowców i skonsultować z nimi wybór.