Jak dbać o brodę? Poradnik zadbanego mężczyzny.

Broda to jeden z najmodniejszych ostatnio trendów. Coraz więcej panów decyduje się na to, by zapuścić brodę, ale nie wszyscy z dobrym efektem. Na ulicach można spotkać zarówno seksowne zarosty, jak i zaniedbane kozie bródki. Zobacz, jak pielęgnować brodę, żeby wyglądać atrakcyjnie. Jakie kosmetyki do brody kupić i jak nie zaliczyć wizerunkowej wpadki.

Dobra dieta

Wszystkie wytwory naskórka, w tym włosy na brodzie, rozwijają się dobrze tylko wtedy, gdy dostarczymy organizmowi niezbędnych składników odżywczych. Tak więc pierwszym i najważniejszym punktem podczas dbania o brodę jest właściwa dieta. Nie może w niej zabraknąć białka, kwasów Omega, witamin i minerałów, a także nienasyconych kwasów tłuszczowych. Tylko zbilansowany sposób żywienia sprawia, że włosy rosną gęste, grube i zdrowe.

Mycie brody

Broda wymaga mycia tak samo, jak włosy na głowie. Często dotykamy jej, co sprawia, że szybko staje się nieświeża, dlatego też trzeba ją myć codziennie lub co dwa dni. Do mycia potrzebny jest specjalny szampon do brody. Idealnie sprawdzą się tutaj delikatne szampony oczyszczające z proteinami mlecznymi bądź z naturalnymi olejkami.

Pielęgnacja brody

Umycie brody to nie wszystko. By wyglądała dobrze, trzeba ją też odpowiednio pielęgnować. Obecnie w sprzedaży jest wiele rodzajów odżywek przeznaczonych specjalnie do pielęgnacji zarostu, w tym ekspresowych odżywek, które wystarczy nałożyć dosłownie na minutę. Warto wybierać te z płynną keratyną i substancjami nawilżającymi. Kosmetyki do brody i wąsów można znaleźć zarówno w drogeriach, jak i w wyspecjalizowanych sklepach internetowych.

Co jakiś czas dobrze jest też wykonać peeling skóry twarzy, który usunie martwy naskórek i będzie stymulował cebulki włosowe do wzrostu.

Układanie brody

Kosmetykiem, który obowiązkowo musi się znaleźć w kosmetyczne brodacza, jest wosk do brody. Kosmetyk ten pozwoli ujarzmić niesforne włoski i nadać zarostowi odpowiedniego kształtu. Wosk sprawia, że zarost staje się zdyscyplinowany, a dodatkowo lśni i dodaje uroku. Panowie mający brodę powinni zaopatrzyć się też w specjalny grzebień do jej czesania, który pozwala nie tylko rozplątać zarost, ale też ułatwia jego strzyżenie.

Strzyżenie brody

Brodę i wąsy skracany wyłącznie na sucho. Można to robić zarówno nożyczkami, jak i przy pomocy trymera czy specjalnej maszynki. Uzyskanie dobrego efektu wymaga jednak doświadczenia, dlatego na początku trzeba skracać brodę stopniowo i obserwować uzyskany w ten sposób efekt.

Konieczne jest też dopasowanie kształtu brody do kształtu twarzy. Twarz owalna najlepiej prezentuje się ze średnio długą brodą przystrzyżoną na kształt trójkąta, natomiast kwadratowa dobrze wygląda z długim i bardzo obfitym zarostem.

Najlepszym rozwiązaniem jest zaopatrzeniem się w gotowy zestaw do golenia, w którym znajdują się wszystkie niezbędne produkty i akcesoria. Koszt takiego zestawu to ok. 50-150 zł, ale wydajność jest tak duża, że spokojnie starczy nawet na rok regularnego używania. W skład większości z takich zestawów wchodzi szampon, wosk, odżywka lub olejek i czasami też grzebyk.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *