Ile kosztuje wymiana szybki w telefonie?

Na przestrzeni lat kultowy status i legendę niezniszczalności zyskała sobie Nokia 3310. Niestety, bardziej zaawansowane telefony na taki status raczej się nie doczekają. Upadek czy przygniecenie smartfona kończy się zazwyczaj smutno, czyli pękniętą i niezdolnym do użytku panelu dotykowym. Zdarza się, ale szkodę trzeba naprawić. Ile więc kosztuje wymiana pękniętej szybki?

Wymiana uszkodzonej szybki na nową jest niestety czynnością czasochłonną. Jej koszt jest co prawda mniejszy niż zakupienie nowego telefonu, ale i tak uderzy nas po kieszeni. Wiemy, jak przykry może być taki niespodziewany wydatek, dlatego przeanalizowaliśmy dwie możliwości naprawy – w serwisie oraz samodzielnie. Przedstawiamy ich plusy i minusy.

Ile kosztuje wymiana szybki w serwisie?

Musimy przygotować się na to, że aby doprowadzić naszego smartfona do stanu używalności, trzeba będzie „wysupłać” przynajmniej 100-200 złotych, a w niektórych przypadkach nawet 800! Całkowity koszt naprawy z jednej strony będzie zależał od tego, jakie ceny za wykonanie pobiera konkretny serwis, a musimy też pamiętać, że serwis firmowy będzie znacznie droższy od tego który zajmuje się wieloma markami i modelami. Z drugiej strony, zarówno modele niestandardowe i rzadko spotykane, a także modele topowe, „z najwyższej półki” mogą być bardzo drogie lub trudno dostępne. Nie dość, że zapłacimy za nie sporo, to jeszcze będziemy musieli na nie czekać, bo serwisom nie opłaca się trzymać ich na stanie na wszelki wypadek.

O jakieś 20-25% taniej będzie, jeśli zdecydujemy się na niemarkowy zamiennik szybki. Jest on jednak niższej jakości, zdecydowanie łatwiej będzie się rysował, nie będzie tak odporny na pęknięcia (o ironio!) i nie zawsze będzie tak sprawnie reagował na dotyk. Jest to więc raczej rozwiązanie tymczasowe, jeśli nie możemy w danej chwili ponieść wysokich kosztów naprawy. Musimy też mieć świadomość tego, że nie wszystkie modele smartfonów doczekały się swoich zamienników.

Samodzielna wymiana szybki w telefonie – jaki to koszt?

Odważni i sprawni manualnie mogą spróbować wymienić szybkę w smartfonie na własną rękę. Dużo więcej z tym zachodu i jest to zdecydowanie bardziej czasochłonne, ale na pewno bardziej opłacalne dla portfela. Jak bardzo jednak jest to realne? Czy konieczna jest bardzo dobra znajomość budowy telefonu? Tak i nie. Rzecz jasna jakąś wiedzą musimy dysponować, by nie narobić większych szkód. Z drugiej strony, nie jest to fizyka jądrowa, a w internecie znajdziemy mnóstwo tutoriali wideo, które krok po kroku wyjaśnią nam, co robić. Google i YouTube z pewnością bardzo nam pomogą. Bardziej potrzebne będą nam odpowiednie narzędzia, zdolności manualne i, oczywiście, nowy ekranik. Ile za to zapłacimy?

Jeśli dobrze rozejrzymy się po sklepach internetowych, to w miarę szybko i za przyzwoite pieniądze uda nam się znaleźć odpowiednią szybkę. Jej koszt także zależy od rodzaju smartfona, ale będzie zdecydowanie taniej, zwłaszcza jeśli zdecydujemy się na zamienniki w przypadku drogich modeli. Średni koszt takiej szybki do iPhone’a 8 to od 80 do 150 złotych, a trzeba wspomnieć, że są to jedne z najdroższych egzemplarzy W innych modelach taką cenę możemy zapłacić za szybkę oryginalną. W wielu przypadkach części są dodatkowo pokryte klejem, więc o ich odpowiednie umocowanie nie musimy się za bardzo martwić. Jeśli chodzi o narzędzia, to zatroszczyć musimy się o mini wkrętaki, do nabycia w niemal każdym sklepie budowlanym w cenie kilkunastu złotych. Jak jednak się do tego zabrać?

  1. Odkręcamy śrubki obudowy, a następnie ją zdejmujemy.
  2. Wyciągamy baterię i odłączamy wszystko, co da się odłączyć (w wielu telefonach nie ma takiej możliwości).
  3. Zdejmujemy uszkodzoną szybkę – dobrze robić to powoli i bardzo ostrożnie, żeby nie uszkodzić samego wyświetlacza.
  4. Usuwamy resztki kleju z wyświetlacza. Dla pewności możemy także przetrzeć wyświetlacz alkoholem izopropylowym, by nie pozostał na nim żaden brud, kurz i inne nieczystości.
  5. Przyklejamy nową szybkę.
  6. Montujemy wszystko z powrotem. 

W niektórych przypadkach takie postępowanie pozwoli nam oszczędzić nawet kilkaset złotych, a nie jest to takie trudne. Bardziej wymaga cierpliwości, niż rzeczywistych umiejętności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *