Ile kosztuje malowanie samochodu?

0 214

To normalne, że w trakcie korzystania z samochodu na powierzchni lakieru pojawiają się drobne zarysowania. Wcześniej czy później, każdy kierowca zastanawia się, ile kosztuje odnowienie karoserii bądź naprawa uszkodzeń. Na lakierowanie decydują się zarówno osoby, które chcą odświeżyć wygląd nieco starszego pojazdu, po stłuczce czy porysowaniu lakieru, jak i zwyczajnie – dla zmiany koloru. Co koniecznie warto wiedzieć o lakierowaniu samochodu? Ile będzie kosztowało malowanie pojazdu?

Kiedy warto przemalować samochód?

Najwięcej klientów decyduje się na lakierowanie pojazdu, gdy dojdzie do jakiejś usterki – na przykład zarysowania drzwi czy zderzaka. W takiej sytuacji można przemalować jedynie uszkodzoną część, odpowiednio dopasowując kolor do całości. Nie bez powodu to właśnie takie rozwiązanie jest najpopularniejsze – malowanie całego pojazdu jest niezwykle kosztowne. Niemniej jest to konieczne, gdy samochód nosi widoczne ślady korozji lub wymaga odświeżenia – szczególnie w przypadku gdy uszkodzeń jest więcej i obejmują różne elementy pojazdu tak, że malowanie „na raty” się nie opłaca. Malowanie całego samochodu jest również najlepszym rozwiązaniem, w przypadku właścicieli pojazdu, którzy chcą zmienić jego kolor.

Lakierowanie samochodu – samodzielnie czy w profesjonalnej lakierni?

Obecnie w sklepach można znaleźć wiele rozmaitych metod na samodzielne odnowienie zarysowanej karoserii. Bardzo popularne są na przykład markety, pisaki czy kredki z woskiem lub żywicą, które pozwolą tymczasowo wypełnić ubytki. Z pewnością jest to szybkie i stosunkowo tanie rozwiązanie, jednak nie będzie ono zbyt wytrzymałe – już na skutek wizyty w myjni czy ulewnego deszczu efekt może zniknąć lub nie być w pełni satysfakcjonujący. W przypadku głębszych rys czy uszkodzeń znacznie lepszym rozwiązaniem będzie udanie się do profesjonalnej lakierni. Choć usługa jest kosztowna, to z pewnością zarówno sam efekt końcowy, jak i jego trwałość są warte swojej ceny.

Dlaczego malowanie samochodu jest takie kosztowne?

Malowanie samochodu jest bardzo pracochłonne i wymaga dużo czasu. Na koszt usługi składa się również odpowiednie przygotowanie całej karoserii przed położeniem lakieru – obejmuje to jej oszlifowanie, uzupełnienie ubytków, ewentualne usunięcie rdzy oraz odtłuszczenie powierzchni. Następnie kładziony jest podkład, lakier bazowy i na samym końcu przeźroczysty lakier zabezpieczając. W końcu karoseria samochodu jest stosunkowo dużą powierzchnią i w wielu przypadkach do malowania konieczne jest zdjęcie poszczególnych elementów.

Malowanie za pomocą folii – czy warto?

Znacznie tańszą i coraz chętniej wybieraną alternatywą jest malowanie za pomocą folii. Można dzięki niej nie tylko zakryć ubytki i zarysowania lakieru, ale również całkowicie zmienić dotychczasowy kolor pojazdu, a nawet zmienić jego efekt – dostępne są folie w kolorze matowym, perłowym czy chromowanym. Folia nakładana jest na karoserię przez około 4 dni, cienka powierzchnia jest naklejana, a następnie podgrzewana, dzięki czemu idealnie dopasowuje się do kształtu pojazdu. Koszt nałożenia folii nie przekracza 4 tysięcy, jednak trzeba mieć na uwadze, że niewłaściwe jej położenie może prowadzić do uszkodzenia lakieru.

Ile będzie kosztować lakierowanie samochodu?

Cena malowania uwarunkowana jest przede wszystkim powierzchnią. Niewielkie ubytki można miejscowo uzupełnić już za około 50 złotych. W przypadku zarysowań bez uszkodzenia koloru będzie to 150 złotych. Jednak jeśli chodzi o zakrywanie rysy na środku elementu, trzeba przygotować się na wydatek rzędu 500 złotych. Koszt malowania pojedynczego elementu karoserii wynosi zwykle do 800 złotych. W przypadku zmiany koloru całego samochodu należy się przygotować na wydatek rzędu od 8000 do nawet 12 000 złotych.

Skomentuj artykuł

Twój adres email nie zostanie opublikowany