Hydrospinning – ciekawa forma aktywności dla każdego

Mianem hydrospinningu określa się aktywność łączącą aqua aerobic z jazdą na rowerze. Jest to forma ruchu, którą można polecić właściwie każdemu, w tym także osobom starszym czy mającym nadwagę. Jeśli tradycyjne zajęcia na siłowni zaczęły Cię nużyć i chciałbyś zrzucić zbędne kilogramy w przyjemny sposób, to zastanów się nad zapisem na zajęcia z hydrospinningu!

Hydrospinning – co to jest?

Mówiąc najkrócej, to aktywność łącząca aqua aerobic ze spinningiem. Nazywana jest też czasem hydrocyclingiem. Jest to aktywność o charakterze wytrzymałościowym. Poziom wody w basenie jest tak dobrany, by w czasie treningu cała sylwetka pozostała pod powierzchnią wody. Umieszczony w basenie rower stacjonarny ma jedno koło zamachowe znajdujące się z przodu maszyny. Cały sprzęt jest stabilnie przytwierdzony do dna basenu, dzięki czemu gwarantuje stabilność i bezpieczeństwo. Rower wyposażony jest w specjalnie wyprofilowaną ramę, która ułatwia swobodne pedałowanie zarówno w pozycji siedzącej, jak i stojącej. Łańcuchowy system napędowy pozwala na regulację oporu wody, by móc symulować jazdę np. w górach czy na płaskim terenie i w ten sposób zmieniać intensywność ćwiczeń.

W trakcie jazdy na rowerze nad powierzchnią wody znajduje się głowa, szyja i ewentualnie ramiona. Z pewnością nie jest to aktywność wyłącznie dla osób potrzebujących rehabilitacji ruchowej czy zmagających się z wadami kręgosłupa. Hydrocycyling jest ciekawym, wartym spróbowania sportem i miłą odmianą dla zajęć organizowanych na siłowni czy na basenie.

pastedGraphic_1.png

Najważniejsze zalety aquacycylingu

Treningi w wodzie przynoszą wiele korzyści. Przede wszystkim pozwalają szybko spalić dużą liczbę kalorii (w czasie jednego treningu nawet 1200 kalorii). Dodatkowo pozwalają wymodelować sylwetkę i poprawić kondycję. Przebywanie w wodzie działa też relaksująco na cały organizm, więc mimo wysiłku jest także swoistą formą regeneracji i odpoczynku. Co ciekawe, po zajęciach nie będziemy odczuwać zakwasów, jak to ma miejsce w przypadku innych aktywności. Dlaczego? Ponieważ ruch wykonywany w wodzie bez obciążania stawów jest mniej wyczerpujący. Zazwyczaj organizowane zajęcia w wodzie trwają 50-60 minut i odbywają się w rytm muzyki. Główne zalety aquaspinningu przedstawia poniższa grafika.

pastedGraphic_2.png

Podstawowe rodzaje treningu

W zależności od indywidualnych preferencji i celów można wybrać jeden z kilku typów treningu na rowerze w wodzie:

  • trening regeneracyjny ma na celu usunięcie produktów przemiany materii, zazwyczaj ćwiczenia tego typu charakteryzują się małą lub umiarkowaną aktywnością.
  • trening dla początkujących – jego celem jest poprawa ogólnej wytrzymałości. Trening ma charakter ciągły, a zajęcia są przeznaczone dla osób pragnących spróbować tej formy z ciekawości.
  • trening futburning – również jego celem jest poprawa wytrzymałości, wspiera pracę serca oraz spalanie tkanki tłuszczowej.
  • trening dla osób zaawansowanych (I stopnia) – ma na celu poprawę sprawności wytrzymałościowej. Zazwyczaj jest to trening o średniej intensywności. Ważne w trakcie ćwiczeń jest zachowanie prawidłowej postawy ciała.
  • trening dla zaawansowanych (II stopnia) – zajęcia o dużej intensywności, która jest utrzymywana w krótkich przedziałach czasu, trening nastawiony na poprawę siły oraz wytrzymałości.

pastedGraphic_3.png

W ramach przygotowania do pierwszego treningu należy zmierzyć albo wyliczyć indywidualne maksymalne tętno. Dzięki temu łatwiej dopasować intensywność ćwiczeń. Nie zawsze trening musi charakteryzować się tą samą intensywnością, można ją zmieniać, by aktywność przynosiła dużo frajdy.

Jak ubrać się na trening?

Oczywiście na zajęcia z auqacycylingu najlepszym wyborem dla kobiet jest jednoczęściowy strój kąpielowy, który zapewni pełną wygodę i swobodę ruchów, a dla mężczyzn kąpielówki. W ofercie marki 4F znajdziesz duży wybór strojów na basen, które są wytrzymałe i wykonane z szybkoschnących tkanin. Chloroodporne właściwości materiału zapobiegają jego blaknięciu oraz deformacji podczas kontaktu z wodą. Specjalna higieniczna podszewka gwarantuje dodatkowo odpowiednie krycie i przynosi komfort.