Hulajnoga elektryczna czy hoverboard – co wybrać i co jest lepsze

0 39

Coraz częściej ludzie decydują się na zakup małego pojazdu elektrycznego nie tylko dlatego, że są modne, ale również dlatego, że mają wiele zastosowań praktycznych. Nie dość, że mogą dostarczać rozrywki, to na co dzień służą do szybkich przejazdów na krótkie dystanse.

Są niezwykle przydatne w zatłoczonych miastach, bo pozwalają ominąć korki i korzystać ze skrótów niedostępnych dla samochodów, dlatego jest to idealny środek transportu dla dojeżdżających do pracy czy szkoły.  Co lepsze, hulajnoga elektryczna czy hoverboard? Oba sprzęty mają dwa niewielkie koła, które łączy platforma na której stawiamy nasze stopy, ale ich konstrukcje są zupełnie inne i wymagają odmiennego stylu jazdy. Który pojazd jest stabilniejszy, bardziej zwrotny, szybszy i ma lepszą baterię? 

 

Charakterystyka hulajnogi elektrycznej 

Hulajnoga elektryczna to prosty pojazd z dwoma kołami, podestem i kierownicą. Można jej używać jak zwykłej hulajnogi, a także wspomagać się elektrycznym zasilaniem, przez co szybciej pokonamy trasę lub łatwiej wjedziemy pod górkę. Istnieje kilka istotnych elementów, na które warto zwrócić uwagę podczas zakupu hulajnogi. Należą do nich prędkość maksymalna, zasięg hulajnogi na jednym ładowaniu oraz mniejsze akcesoria w postaci panelu sterowania LCD, odpowiednia amortyzacja czy rodzaj i wielkość kół. Ważne jest także czy hulajnoga posiada materiały zabezpieczające i z czego jest wykonana. Hulajnoga elektryczna rozpędza się nawet do 25km/h. 

Charakterystyka hoverboard

Hoverboard to konstrukcja składająca się z dwóch poprzecznie ustawionych kół i podestu na którym stoimy. Sterowanie odbywa się przy pomocy pochylania się, im większy przechył do przodu tym deskorolka szybciej jedzie. W zależności od kierunku, w którym chcemy się poruszać, pochylamy się do przodu, bądź do tyłu. Jeśli większy nacisk wywiera się tylko na jeden z podestów, urządzenie skręca. Opanowanie techniki jazdy w pierwszych chwilach może się wydawać trudne, jest jednak bardzo intuicyjne. Akumulatory pozwalają przejechać kilkanaście kilometrów z prędkością przekraczającą nieco standardowe 15 km/h.

Rzeczami, na które warto zwrócić uwagę, podczas wybierania hoverboarda są odległość jazdy na jednym ładowaniu i prędkość maksymalna. Oprócz tego istotne są wielkości kół oraz ich bieżnik. Te większe umożliwiają jazdę również po nierównym terenie i trawie. Warto sprawdzić czy urządzenie posiada wyraźny wskaźnik naładowania baterii oraz inne dodatki, takie jak odtwarzacz mp3, czy sterowania smartfonem, które z pewnością umilą i ułatwią jazdę oraz zabawę.

Co jest lepsze hulajnoga elektryczna czy hoverboard?

Hulajnogi elektryczne są zdecydowanie bezpieczniejsze. Aby na nich jeździć, nie trzeba szczególnie dużych umiejętności. Każdy, kto potrafi jeździć na rowerze, poradzi sobie też z hulajnogą. Dzięki kierownicy, którą trzyma się podczas jazdy trudniej się wywrócić i łatwiej zapanować nad jednośladem, a przede wszystkim da się lepiej wyhamować, hulajnogi posiadają takie same hamulce jak są w rowerach. Dużą zaletą hulajnóg jest możliwość jazdy nawet po zupełnym rozładowaniu. Wtedy po prostu można odpychać się nogą, jak na zwykłej hulajnodze.

Hoverboardy to świetna forma zabawy. Do poruszania się na nich trzeba mieć trochę więcej wprawy, ponieważ do jazdy, skręcania i hamowania trzeba odpowiednio balansować ciałem. Kierowanie nie wymaga użycia rąk, ale jednocześnie łatwo można stracić równowagę. W porównaniu z hulajnogami, na hoverboardzie można np. kręcić efektowne piruety i łatwiej przewozić różne rzeczy, ponieważ można je po prostu trzymać w dłoniach. Niektóre modele posiadają również specjalne aplikacje na smartfony, w których można sprawdzać parametry pracy urządzenia, jak np. prędkość, przebieg i stan naładowania baterii. Podczas zakupu warto zwrócić uwagę, by hoverboard dysponuje systemem samodzielnego pozycjonowania oraz czy posiada pneumatyczne koła, co zapewnia  większy komfort jazdy.

 

Joanna Cichońska / Redaktor MocnaStrona.com

 

Skomentuj artykuł

Twój adres email nie zostanie opublikowany