Historia medycyny estetycznej

0 241

Medycyna estetyczna to jedna z najprężniej rozwijających się dziedzin medycznych. Rokrocznie z jej oferty zabiegowej korzysta wiele osób na całym świecie. Co więcej, popularność i zapotrzebowanie wciąż rośnie, czego przykładem może być coraz szersza grupa pacjentów. Z medycyny estetycznej korzystają bowiem nie tylko kobiety, ale również mężczyźni i nastolatkowie. Przyjrzymy się dzisiaj historii medycyny estetycznej, aby mieć pogląd na to, jak rozwijała się dziedzina i co zawdzięczamy naszym przodkom.

Początki dziedziny medycyny estetycznej

Początki medycyny estetycznej sięgają czasów starożytnych. Największymi zwolennikami medycyny estetycznej byli Egipcjanie, Grecy i Rzymianie. Zabiegi jakie wykonywali w ramach upiększania znacznie różniły się od obecnych, chcieli jednak tego samego, co obecnie – pięknie i zdrowo wyglądać. Medycyna estetyczna jako dziedzina medycyny pojawiła się dopiero we Francji w XX wieku. W 1973 roku Jean Jacques Legranda założył Francuskie Towarzystwo Medycyny Estetycznej. Następnie wiele krajów poszło w ślady Francji, zakładając podobne stowarzyszenia na całym świecie. W 1978 roku w Mediolanie utworzono placówkę naukową medycyny estetycznej, a sama medycyna estetyczna stała się przedmiotem akademickim.

Medycyna estetyczna w Polsce

Początki tej dziedziny w Polsce sięgają lat 90. XX wieku, kiedy to otwarto Sekcję Medycyny Estetycznej przy Polskim Towarzystwie Lekarskim. Jednak dopiero w 2010 roku powstało Polskie Towarzystwo Medycyny Estetycznej i Anti-Aging. W Polsce lekarz medycyny estetycznej musi posiadać certyfikat poświadczający do uprawnień do wykonywanego zawodu, a jego praca wykonywana jest według jasno określonych kryteriów.

Współczesna medycyna estetyczna i jej zabiegi

Dziedzina posiada obecnie bogatą i różnorodną ofertę dostosowaną do problemów każdego pacjenta. Przede wszystkim kładzie nacisk na odnowę biologiczną i zatrzymanie procesów starzenia się. W skład oferty medycyny estetycznej wchodzą zabiegi zarówno inwazyjne, jak i nieinwazyjne. Zabiegi z zakresu inwazyjnych to operacje plastyczne, mające na celu poprawę kształtu sylwetki czy zmianę niedoskonałości w obrębie kostnym. Zabiegi nieinwazyjne polegają na delikatnej ingerencji w naszą skórę, co pomaga na dłużej zachować młodość i witalność. Oprócz efektów typowo estetycznych, medycyna estetyczna posiada wiele zastosowań leczniczych. Zabiegom poddają się również osoby borykające się z problemami schorzeń skórnych, takich jak blizny, trądzik czy nadpotliwość.

Skomentuj artykuł

Twój adres email nie zostanie opublikowany