Hamowanie silnikiem – jak zrobić to poprawnie?

16

Jak powszechnie wiadomo, gdyż jest to wiedza ogólnodostępna i niezbędna kierowcy, każdy pojazd wyposażony jest w hamulce. Najczęściej ich dwa rodzaje: czyli hamulce tarczowe lub bębnowe, które stosuje się w trakcie jazdy oraz hamulec ręczny, który ma zastosowanie w trakcie postoju, czy podczas ruszania pod górkę. Jeśli chodzi o ruszanie pod górkę z ręcznego, świeżym posiadaczom prawa jazda pewnie jeszcze ciarki przechodzą po plecach na myśl o tym rodzaju manewru, który należy wykonać w trakcie egzaminu na prawo jazdy.

O ile po prostu w trakcie jazdy często stosuje się pedał hamowania, by zmniejszyć prędkość, o tyle nie jest to jedyny sposób na to, by pojazd spowolnić. Istnieje także opcja, którą jest hamowanie silnikiem. W jaki sposób można to zrobić, by mieć pewność, iż dodatkowo nie eksploatujemy w zbyt dużym stopniu poszczególnych elementów samochodu?

Hamowanie silnikiem – co to znaczy?

Hamowaniem silnikiem to nic innego, jak świadome i celowe zmniejszenie prędkości poprzez zwolnienie pedała gazu i redukcję biegów. Chodzi tutaj o wytracenie prędkości na niższym biegu. Hamowanie silnikiem niejednokrotnie stosuje się, gdy na drodze w pewnej odległości pojawia się na przykład inny samochód, który porusza się wolniej. Także w mieście niejednokrotnie hamuje się silnikiem. W zasadzie, może okazać się, że wiele osób korzysta z hamowania biegami, jednak nie zdaje sobie z tego sprawy. W jaki sposób wykonać tą czynność poprawnie? W końcu, przy sporej prędkości, jeśli zredukować bieg na przykład z piątego biegu na drugi i puścić pedał sprzęgła nie da się uniknąć szarpnięcia samochodem. Co więcej, obroty silnika przy takiej prędkości natychmiastowo skoczą w górę dlatego właśnie, że dwójka ma zastosowanie w powolnej jeździe. Jak zatem można w płynny i bezpieczny dla siebie, i samochodu sposób hamować silnikiem?

Hamowanie silnikiem – czy jest ekonomiczne?

Przede wszystkim, warto zwrócić uwagę, iż do hamowania silnikiem dochodzi już w momencie, gdy kierowca zdejmuję nogę z pedału gazu. W jaki sposób przekłada się to na ekonomię jazdy?

Pedał gazu reguluje ilość wtryskiwanego paliwa do komory spalania. Oznacza to, że jeśli pedał gazu nie jest używany w trakcie jazdy, do komory spalania nie trafia także paliwo. Jednocześnie, w ten sposób można przejechać spory kawałek, aż do momentu całkowitego zatrzymania, nawet kilkaset metrów. Wielu kierowców wytraca w ten sposób prędkość, o ile warunki na drodze na to pozwalają i na przykład nie zachodzi potrzeba użycia pedału hamowania. Z pewnością jednak jest to sposób ekonomiczny, ponieważ pozwala ograniczyć zużycie paliwa w trakcie jazdy.

Jeśli spojrzeć na ekonomię pod względem nie tyle samego zużycia paliwa, co eksploatacji pojazdu, a zatem kosztów wymiany poszczególnych elementów, które ulegają zużyciu, należy zwrócić uwagę, iż samo hamowaniem silnikiem, czy zwyczajne zdjęcie stopy z pedału gazu nie wpływa na zużycie poszczególnych elementów, jest wręcz dobre dla klocków hamulcowych i tarczy. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku hamowania silnikiem przy jednoczesnej redukcji biegów. Wszystko dlatego, iż na szybsze zużycie narażone jest przede wszystkim sprzęgło. W końcu redukcja biegów wymaga użycia sprzęgła. A jednocześnie, trzeba pamiętać o tym, iż sprzęgło należy puszczać stopniowo, pomimo tego, iż samochód jedzie. O ile przy wrzucaniu wyższego biegu stopę ze sprzęgła można zdjąć szybciej, ponieważ od razu wciska się pedał gazu, o tyle przy hamowaniu silnikiem przy pomocy biegów głównym celem jest wytracenie prędkości, dlatego mocne wciśnięcie pedału gazu mija się z celem. Dlatego wielu kierowców stopniowo popuszcza sprzęgło, by zredukować prędkość, ale również uniknąć szarpnięcia samochodem, gdy silnik nagle wskoczy na wysokie obroty przy jednoczesnym spadku prędkości. Niejednokrotnie redukcja biegów przy hamowaniu sprawdza się przede wszystkim na terenach, gdzie są wzniesienia. Podczas jazdy w dół można zredukować bieg, dzięki czemu częściowo samochód będzie „stawiał opór prędkości” na niskim biegu. Wtedy też jego pęd można o wiele łatwiej kontrolować przy pomocy pedału hamulca, którego tylko lekkie użycie sprawia, iż samochód w krótkim czasie wytraca prędkość.

Jak hamować silnikiem? Praktyczny poradnik

W gruncie rzeczy hamowanie silnikiem jest bardzo proste. W końcu wystarczy zdjąć nogę z gazu i zredukować bieg. Jednak, trzeba pamiętać o tym, iż drastyczna redukcja biegów może prowadzić do szarpania samochodem. Dlatego biegi najlepiej zmieniać stopniowo. Oznacza to, iż z 5-go biegu redukujemy bieg na 4-ty. Następnie 3-ci i tak dalej, aż do całkowitej utraty prędkości. Oczywiście, w razie potrzeby, należy użyć hamulca. Najważniejsza jednak jest stopniowa zmiana biegów. Nie oznacza to, iż nie da się na przykład z biegu 5-go od razu wrzucić „dwójkę” i w ten sposób wytracić prędkość. Jednak, znacznie dłużej trzeba przytrzymać sprzęgło i tym wolniej je popuszczać, aby zachować płynność w trakcie jazdy. Jednocześnie, tak duża redukcja biegów może przyczynić się do wpadnięcia w poślizg, jeśli cała czynność zostanie wykonana w sposób zbyt nerwowy.

Hamowanie biegami – czy może zaszkodzić?

Jak wiadomo, wszystko ma swoje wady i zalety. Hamowanie silnikiem podobnie. Skupmy się najpierw na zaletach:

  • Do zalet należy płynna jazda, jeśli hamowanie silnikiem wykonuje się w odpowiedni sposób

  • Mniejsze zużycie klocków hamulcowych dzięki temu, iż rzadziej używa się hamulca

  • W wielu sytuacjach zmniejsza się również zużycie samego paliwa

  • Hamowanie silnikiem jest przydatne podczas jazdy ze wzniesienia

  • Utrzymanie odpowiedniego dystansu od samochodu, który jedzie z przodu właśnie poprzez hamowanie silnikiem, pozwala na szybszą reakcję

Skoro wiadomo już, jakie są zalety hamowania silnikiem, jak wygląda sytuacja z jego wadami?

  • Szybsze zużycie sprzęgła

  • Możliwość wpadnięcia w poślizg przy zbyt dużej i gwałtownej redukcji biegów

Bez wątpienia jednak hamowanie silnikiem to jedna z tych umiejętności, która po prostu się przydaje, szczególnie w określonych sytuacjach.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.