Gdzie w Polsce zagrać w padel

Tenis i squash to dwa oddzielne sporty, które razem stały się bazą do stworzenia gry w padla. Atrakcyjnej formy aktywności fizycznej, zarówno dla osób doświadczonych, jak i początkujących. Padel jest bowiem bez wyjątku dla każdego.

Na czym polegają zasady gry w padla i gdzie w Polsce można znaleźć korty nadające się do tej gry?

Kort do padla

Kort do padla przypomina kort tenisowy. Ten pierwszy jest jednak 3mniejszy – ma wymiary 10 x 20 metrów. W połowie boiska znajduje się siatka, która oddziela od siebie dwie części, każdą przeznaczoną dla maksymalnie dwóch graczy.

Z zewnątrz kort do padla upodobniony jest do postaci, którą posiada przestrzeń do squasha. Obecne są tu bowiem ściany, najczęściej wykonane ze szklanych paneli. Transparentne ściany sprawiają, że rozgrywki mogą oglądać kibice.

Zasady gry w padla

W padla gra się podobnie jak w tenisa ziemnego, choć jest tu kilka różnic. W padlu serwis wykonuje się zawsze od dołu. Zetknięcie się piłki i rakiety musi się odbywać zawsze poniżej linii pasa osoby serwującej piłkę.

Pierwszy serwis następuje z prawej strony i skierowany jest po przekątnej – na lewą ćwiartkę kortu. Kolejne uderzenia muszą być kierowane na przemian, z lewej i prawej strony. Za prawidłowy serwis uznaje się ten, w którym piłka uderza o kort przed linią serwisową, w docelowej ćwiartce.

Piłka po odbiciu uderza o ziemię, po czym drugi raz musi uderzyć o kort bądź tylną ścianę. Trafienie w ścianę boczną lub zatrzymanie się piłki na siatce umieszczonej w środku boiska, to nieudany serwis.

Gdzie grać w padla w Polsce?

Padel w Polsce pomału zyskuje na popularności. Jest bowiem znacznie mniej wymagający niż klasyczny tenis ziemny i atrakcyjny dla każdego, niezależnie od wieku, kondycji czy doświadczenia.

W Polsce nie brakuje miejsc, w których można zagrać w tę grę, a i kortów do padla powstaje coraz więcej.

W województwie śląskim najbardziej popularne lokalizacje to Chorzów oraz Dąbrowa Górnicza. Padel na Śląsku dostępny jest ponadto w Jaworznie i Żorach.

Na Mazowszu miłośnicy gry w padla mają za to do dyspozycji aż 12 kortów. Padel w Mazowieckiem oferuje korty rozmieszczone w pięciu ośrodkach na terenie Warszawy. Ponadto dostępne są korty w Kozerkach i Konstancinie.

Dlaczego warto grać w padla?

Najważniejszy powód, który staje się zachętą do gry w padla, to wspomniana dostępność tego sportu dla każdego, bez wyjątku. Gra ta, choć łączy zasady znane z tenisa ziemnego i squasha, jest mniej wymagająca niż tenis i mniej męcząca niż squash. Grę tę można potraktować jak trening całego ciała, dynamiczny, angażujący wiele grup mięśni, ale jednocześnie nie nadwyrężający kondycji nawet starszych osób.

Padel to zatem sport, który łączy, angażuje, staje się grą towarzyską i łączącą przyjemne z pożytecznym.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *