Filtr paliwa w samochodzie – co koniecznie powinno się o nim wiedzieć?

0 22

Mimo iż filtr paliwa nie jest drogi – jego cena zwykle nie przekracza 50 złotych – bardzo często jest źródłem wielu wątpliwości. Niekiedy filtr paliwa się zapycha, co czasami trudno jest ocenić. Niestety bez szybkiej reakcji i wymiany podzespołu nie tylko prowadzi to do spadku wydajności pojazdu, ale może również nieść znacznie poważniejsze konsekwencje. Co warto wiedzieć odnośnie filtra paliwa? Po czym poznać, że jest zapchany? Jak go wymienić i co ile powinno się to robić?

Czym tak właściwie jest filtr paliwa?

Filtr paliwa jest niezwykle ważnym elementem w praktycznie każdym silniku samochodowym. Jego najważniejszym zadaniem jest przede wszystkim wychwytywanie drobnych zanieczyszczeń, jak kurz, czy pyłki, które znajdują się w paliwie lub oleju napędowym. Dzięki temu cząsteczki nie przedostają się do delikatniejszych podzespołów. Filtr paliwa przypomina niewielką, walcowatą puszkę ze znajdującymi się po obu stronach wypustkami.

Co ile powinno się wymieniać filtr paliwa?

Filtr paliwa powinno się regularnie wymieniać według zaleceń producenta – średnio po przejechaniu 40 000 km (dokładna wartość jest podawana w specyfikacji produktu). Wymiana zazwyczaj ma miejsce raz w roku, przed okresem zimowym. Jest to bardzo ważne, ponieważ zapobiega nadmiernemu nagromadzeniu się skażeń, a w efekcie także zapchaniu filtra.

Dlaczego dochodzi do zapchania filtra?

Do zapchania filtra paliwa dochodzi, gdy ilość zanieczyszczeń jest zbyt duża. Może do niego prowadzić również słaba jakość stosowanej benzyny – zdarza się, że oprócz pyłków czy kurzu znajdują się w niej również cząsteczki wody. Co więcej, w niektórych przypadkach wydajność filtra paliwa nie jest taka, jak przewidział to producent i pojawia się konieczność częstszej wymiany. Dzieje się tak zazwyczaj wtedy, gdy dojdzie do zamarznięcia oleju silnikowego i wytrąci się parafina. Skutecznie zapycha ona filtr, a w wielu przypadkach uniemożliwia również poprawne uruchomienie silnika.

Jakie są objawy zapchanego filtra paliwa?

W zależności od stopnia zapchania filtra objawy mogą być różne, jednak zazwyczaj są bardzo specyficzne. Można do nich zaliczyć między innymi:

  • znacznie obniżona wydajność silnika,
  • gaśnięcie silnika podczas uruchamiania i jazdy samochodem,
  • trudności przy poprawnym uruchomieniu silnika,
  • słabsza reakcja podczas dodawania gazu i przyśpieszania,
  • krople paliwa oraz gęsty dym wydobywające się z rury wydechowej,
  • nieprzyjemny zapach oleju.

Do przyczyn zapchanego filtra zalicza się również znacznie zwiększone zużycie paliwa podczas jazdy, dlatego powinno się jak najszybciej wymienić podzespół. W przeciwnym razie uszkodzony filtr paliwa może przekładać się na gorszą pracę i szybsze zużywanie pozostałych części samochodu, a także prowadzić do poważniejszych problemów. W silnikach dieslowych nieodfiltrowane cząsteczki wody, podczas niższych temperatur mogą zamarzać i przyczyniać się do korozji pozostałych części silnika.

Jak w kilku krokach wymienić filtr paliwa?

W większości pojazdów filtr zlokalizowany jest w sąsiedztwie zbiornika na paliwo. Można szukać go również przy ścianie grodziowej silnika. Sama wymiana elementu nie jest trudna, ani pracochłonna. Pierwszym krokiem jest zaciśnięcie za pomocą klipsów gumowych przewodów. Następnie wystarczy odkręcić łączenia filtra, wyjąć go i zastąpić nowym. Włożony filtr paliwa wystarczy przykręcić i zdjąć założone wcześniej klipsy. W przypadku, gdy element nie jest jednorazowy, konieczne jest zdjęcie obudowy filtra i wymiana pergaminowego wkładu.

W niektórych modelach samochodów filtr montuje się bezpośrednio w zbiorniku z paliwem. W takiej sytuacji najlepszym i najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie udanie się do specjalisty, który profesjonalnie zajmie się wymianą podzespołu na nowy.

Autor: Małgorzata Warmuz / redaktor MocnaStrona.com

Skomentuj artykuł

Twój adres email nie zostanie opublikowany