Filtr cząsteczek stałych jest jednym z najbardziej inwazyjnych elementów i właściciele samochodów z silnikiem diesla często mogą mieć z nim problem. Filtr budzi wiele obaw nie tylko w kwestii użytkowania, ale również wymiany, a niestety jego uszkodzenie niesie niebezpieczne skutki. Czym dokładnie jest filtr cząsteczek stałych? Co koniecznie warto o nim wiedzieć? Jak często należy go wymieniać? Ile kosztuje wymiana filtra?
Czym dokładnie jest filtr cząsteczek stałych? Dlaczego jest ważny?
Filtr cząsteczek stałych inaczej nazywany jest również DPF. W układzie wydechowym silników benzynowych znajduje się on zaraz za katalizatorem. Urządzenie pełni wiele niezwykle istotnych funkcji, jednak ze względu na wysokie koszty eksploatacji niektórzy kierowcy decydują się na usunięcie podzespołu. Niemniej bez niego samochód może nie spełnić obowiązujących norm emisji i nie być dopuszczony do ruchu. Podczas kontroli na kierowcę takiego samochodu może zostać nałożony mandat w wysokości 500 złotych.
Filtr cząsteczek stałych – do czego służy?
Filtr składa się z puszki ze stali nierdzewnej i ceramicznego korpusu. Wewnątrz korpusu znajdują się bardzo drobne, równoległe kanały. Ich konstrukcja zmusza wlatujące powietrze do przeciskania się przez ścianki, na skutek czego zatrzymuje się na nich sadza i nawet bardzo drobne zanieczyszczenia. Bardzo istotny jest również materiał – w tym przypadku jest to węglik krzemu pokryty dodatkowo cząstkami platyny, które wyjątkowo skutecznie wychwytują szkodliwe drobinki.
Co ile należy wymieniać filtr DPF?
Co jakiś czas filtr cząsteczek stałych samoistnie się wypala. Sadzy można pozbyć się poprzez przejechanie na 4 biegu i z prędkością 60 km/h minimum 15 kilometrów. Kierowcom, którzy na co dzień korzystają z samochodu w mieście, może być trudno doprowadzić do takiej sytuacji, co skutecznie osłabia wydajność filtra. Według producenta filtr DPF powinien być sprawny przez około 250 tysięcy kilometrów, jednak w praktyce dystans, po którym należy wymienić podzespół, wynosi jedynie 50 tysięcy kilometrów.
Po czym poznać, że trzeba wymienić filtr cząsteczek stałych?
Istnieje kilka parametrów, które wskazują na to, że czas wymienić filtr na nowy. W wielu pojazdach nie ma możliwości regularnego spalania się sadzy, a jej nagromadzenie sprawia, że do oleju dostaje się niespalone paliwo. Może prowadzić to do poważnego zapchania się filtra DPF. Do objawów można zaliczyć przede wszystkim nagły wzrost poziomu oleju, który pojawia się bez większej przyczyny. Filtry wyposażone są również w czujnik awarii i, gdy się zapchają, zapala się specjalna kontrolka.
Wymiana czy zakup nowego filtra DPF?
Obecnie możliwe jest zarówno zastąpienie starego filtra cząsteczek stałych nowym, jak i regeneracja podzespołu. Pierwsza opcja stosowana jest, gdy dojdzie do trwałego uszkodzenia filtra, a co za tym idzie, nie ma możliwości wymienienia go. W takiej sytuacji należy udać się do renomowanego warsztatu samochodowego, w którym zamontowany zostanie sprawny zamiennik. Znacznie tańszym, polecanym gdy filtr się jedynie zapchał rozwiązaniem, jest regeneracja. Polega ona na poddaniu elementu działaniu bardzo wysokiej temperatury, która umożliwi wypalenie całej sadzy.
Ile kosztuje wymiana i naprawa filtra DPF?
Ze względu na swoją budowę i skład (szczególnie obecność platyny) filtr cząsteczek stałych jest stosunkowo drogi. Cena oryginalnych, pochodzących od producenta elementów wynosi nawet kilka tysięcy. W przypadku zamienników będzie to około 1500 do 3000 złotych. Do tego należy doliczyć jeszcze koszt robocizny, który w większości warsztatów nie przekracza 1000 złotych. Cena regeneracji filtra DPF będzie zdecydowanie niższa – można ją przeprowadzić już za 2000 złotych.