Efektywne palenie w piecu – do jakich zasad się stosować?

W dzisiejszych czasach wiele mówi się o ograniczaniu emisji spalin z domowych kotłów, a także o różnych nowoczesnych usprawnieniach, które można wprowadzać w życie, aby osiągnąć zamierzone efekty.

Niezależnie od tego, w jakim stopniu jest się przystosowanym do nowych norm, korzystanie ze starych pieców kaflowych i stosowanie niskiej jakości paliw jest obecnie niedopuszczalne. Ignorując zalecenia, nie tylko zatruwa się środowisko, ale także i naraża się na dodatkowe koszty, które w długim terminie będą zdecydowanie odczuwalne w prywatnych finansach. Warto wymienić piec kaflowy na nowoczesny kocioł, a zanieczyszczony miał na wysokiej klasy ekogroszek – są to pierwsze kroki do osiągnięcia sprawnego i wydajnego systemu ogrzewania.

Rola paliwa w ogrzewaniu – dlaczego warto palić ekogroszkiem?

Wiele osób skupia się przede wszystkim na rodzaju kotła, zapominając, że stosowane paliwo ma równy, a nawet większy wpływ na wydajność oraz emisję. Ekogroszek to nowoczesny rodzaj paliwa, składający się przede wszystkim z węgla o obniżonym poziomie zawartości siarki oraz wody. Czysty skład ekogroszku sprawia, że stosując go, nie trzeba martwić się o nadmierne uwalnianie dwutlenku węgla do atmosfery, pozwalając na nagrzewanie kotła bez dużej emisji. Zalet tego typu paliwa jest jednak o wiele więcej. Zdecydowanie trzeba wymienić tu jego wydajność – chociaż cena ekogroszku jest nieco wyższa od standardowego węgla kamiennego, to w ogólnym rozrachunku jest on bardziej opłacalny, właśnie z uwagi na ilość ciepła, którą jest w stanie uwolnić. Z uwagi na to, że paliwo to zyskuje na popularności wraz z modernizacją kotłów w polskich domach, coraz więcej sprzedawców ma go w swojej ofercie na stałe, prześcigając się nowymi ofertami. Warto zatem wypatrywać promocji i starać się kupić ekogroszek poza sezonem grzewczym, gdy zakup ten jest najbardziej opłacalny.

Jak efektywnie palić w piecu?

Oprócz paliwa oraz kotła rozsądny człowiek powinien pamiętać również o wydajnej technice palenia. Ekogroszek to bez wątpienia doskonały wybór, jednak można uzyskać z niego najwięcej wtedy, gdy prawidłowo korzysta się ze swojego pieca. Przede wszystkim warto pamiętać o tym, że sam proces rozpalania wiąże się z proporcjonalnie większym zużyciem paliwa niż późniejsze podtrzymywanie ognia, dlatego o wiele lepiej jest rozpalić w piecu raz na dzień, a następne pilnować jego temperatury. Metoda ta pozwala nie tylko zaoszczędzić dużo paliwa, ale także i rozpałki, która w większości przypadków jest znacznie bardziej kosztowna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *