Drukarka atramentowa czy laserowa?

Komputery na dobre wdarły się już do naszej codzienności. Nie sposób wyobrazić sobie bez nich pracy, przydają się do nauki, są niezawodne przy załatwianiu wielu formalnych spraw. Chociaż jednak dokumenty elektroniczne w wielu wypadkach w zupełności wystarczają, to jednak czasami wciąż mimo wszystko warto mieć dodatkowy wydruk komputerowy.

I tak chociaż modne są prezentacje komputerowe, to dobrze jest już wydrukować plan wystąpienia czy czystopis przemówienia. Nawet jeśli wybiera się faktury elektroniczne, to lepiej jest mieć też wydruki czy potwierdzenia wpłat, by w razie konieczności móc do nich zawsze zajrzeć.

 

Niewątpliwie warto mieć swoją drukarkę, dobrze jest jednak się zastanowić, czego się oczekuje. W sprzedaży są obecnie:

 

– tradycyjne drukarki atramentowe

– drukarki laserowe

– urządzenia wielofunkcyjne, które nie tylko drukują, ale i skanują oraz kserują.

 

Który sprzęt najlepiej wybrać? Najważniejsze jest pytanie, czy woli się drukarkę atramentową czy może jednak laserową. Kluczowe jest w tym wypadku to, jak często i jak dużo się drukuje. Jeśli wydruki robi się tylko od czasu do czasu, a drukarka ma służyć przede wszystkim własnej wygodzie, dobrze jest zdecydować się na nie aż tak drogą drukarkę atramentową. Gdy jednak drukuje się regularnie i to w dużych ilościach, lepiej jest zainwestować więcej w drukarkę laserową, która jest nie tylko bardziej wydajna, ale i znacznie szybciej wykonuje powierzane jej zadania.

 

Warto też zastanowić się, w jakich kolorach drukuje się dokumenty. Jeśli przeważają dokumenty czarno-białe, śmiało można zdecydować się na drukarkę laserową. W przypadku tych kolorowych, atramentowych, liczyć się trzeba z tym, że najnowsze modele nie działają na jednym tylko tuszu.

Nawet jednak jeśli chodzi o tusze, to i tu można wybierać bardziej korzystne rozwiązania.

Jeśli bierze się drukarkę atramentową, trzeba się liczyć z tym, że oryginalne tusze mogą kosztować drożej niż samo urządzenie. W dodatku niektórzy producenci zabezpieczają swój sprzęt tak, że nie działa z innymi tuszami. Mimo wszystko można jednak próbować z zamiennikami albo zdecydować się na znacznie tańszą regenerację tuszów.

Co wybrać?

W przypadku drukarek laserowych, kartridż wypełniony proszkiem nie należy do najtańszych, ale jest jednak bardzo wydajny. Z powodzeniem wystarcza na wiele miesięcy nawet jeśli drukuje się dużo i często. Warto też pamiętać, że takie kartridże również można kupić taniej. Różnych opcji można poszukać online, zdecydować się na regenerację lub tańszy zamiennik.

 

Przy wyborze drukarki sprawdza się jednak jedna zasada. Na potrzeby domowe zazwyczaj w zupełności wystarcza zwykła drukarka atramentowa lub jeszcze bardziej praktyczne urządzenie wielofunkcyjne. Dzięki nim można nie tyle zaoszczędzić na drukowaniu, zyskać ten komfort, by ważne dokumenty przygotować o dowolnej porze.

 

Drukarka laserowa zaś to najlepszy wybór dla tych osób, które prowadzą działalność gospodarczą. Nawet w przypadku jednoosobowych firm ilość wydruków może wprawić w osłupienie, a zakup drukarki laserowej w tym przypadku nie jest tylko zbytkiem, lecz raczej koniecznością i sposobem na oszczędność.

Artykuł powstał przy pomocy sklepu Magusz.com.pl – tusze to tonerów i drukarek, sprzęt komputerowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *