Dobry brykiet, czyli jaki? Naucz się go rozpoznawać!

0 126

Jeśli dotąd nie zwracasz uwagi na to, jaki brykiet kupujesz do swojego grilla, koniecznie przeczytaj ten artykuł. Wyjaśnimy, dlaczego brykiet brykietowi nierówny i, dlaczego nie warto kupować pierwszego lepszego opału na stacji benzynowej.

Grillowanie na brykiecie

Wciąż często powtarzanym mitem jest ten mówiący, że grillowanie potraw na węglu zmienia smak posiłków. Grillowane potrawy charakteryzują się wyjątkowością smaku. Kiedy jednak oceniamy smak ten jako gorszy niż potraw przyrządzonych na grillu gazowym lub elektrycznym albo co gorsza do smaku grillowanych dań wkrada nam się lekko chemiczna, niepokojąca nuta, prawdopodobnie oznacza to, że wybraliśmy słabej jakości opał.

Warto zaznaczyć, że przy dobrym wyborze opału grillowanie staje się nie tylko przyjemne, ale również może być zdrowsze od smażenia. Grillowane potrawy nie potrzebują dodatkowego tłuszczu a ten zawarty w mięsie częściowo wytapia się pod wpływem wysokiej temperatury. Wystarczy dodać zgrillowane lub świeże warzywa by zapewnić sobie smaczny i zdrowy posiłek na świeżym powietrzu. Warunkiem zdrowego posiłku z grilla jest jednak czysty ruszt, dlatego po każdej sesji warto dokładnie oczyścić powierzchnię, na której przygotowujemy jedzenie – firma Weber oferuje pełną gamę odpowiednich szczotek do czyszczenia grilla.

 

Brykiet Weber

 

Rozpalanie brykietu trwa 20 minut, a czas działania na pełnym żarze wynosi nawet do trzech godzin. Dzięki temu przez długi czas możemy utrzymać wewnątrz grilla dość stałą, wysoką temperaturę, co zyskuje na znaczeniu w czasie większych ogrodowych imprez. Aby ułatwić sobie proces rozpalania brykietu i skrócić czas przygotowania grilla warto skorzystać ze specjalnego komina do rozpalania RapidFire.

 

Brykiet dodatkowo emituje stosunkowo mało pyłu. Bryłki są regularne, dlatego łatwiej w optymalny sposób ułożyć je w misie grilla, są przy tym duże i wysokokaloryczne, co wpływa na wspomniany długi czas spalania. Dzięki naturalnemu składowi brykietu emitowany przez niego dym jest nieszkodliwy.

 

Wybór ma znaczenie

Warto wybierać brykiet będący kompozycją naturalnych składników. Nie tylko w porównaniu z opałem z dodatkami syntetycznymi jest korzystniejszy dla zdrowia, ale również mniej szkodliwy dla środowiska naturalnego. Brykiet węglowy marki Weber powstaje z połączenia prostych składników – wody, skrobi roślinnej i zwęglonego drewna (wyselekcjonowanej mieszanki buku, grabu, dębu i brzozy). Jednak dopiero poddanie zwęglonej miazgi drzewnej, wody i skrobi działaniu bardzo wysokiego ciśnienia pozwala osiągnąć oczekiwaną formę paliwa.

 

Każda kosteczka brykietu Weber ma te same wymiary – 55 x 60 cm. Bryłki charakteryzują się dużą gęstością, zapewniając długi czas palenia, a nadany im kształt pozwala na odpowiednią cyrkulację powietrza.

 

Nie bez znaczenia jest również wybór rozpałki – lepiej sprawdzi się w formie kostek, niż w płynie. Warto zwrócić też uwagę na skład. Ekologiczne, bezpieczne dla środowiska rozpałki są bezwonne i nie zmieniają smaku potraw. Te w kostkach są też bezpieczniejsze od płynnego odpowiednika, który przypadkowo może się rozlać rozprzestrzeniając ogień.

 

Rozpalanie grilla – poznaj innowacyjne rozwiązania!

 

Jeżeli dotąd grillowanie na grillu węglowym kojarzyło Ci się z długotrwałym rozpalaniem, dmuchaniem w żar i doglądaniem brykietu, to miło nam poinformować, że te czasy właśnie minęły. Na rynku możesz znaleźć nie tylko skuteczne, ekologiczne rozpałki, ale także gadżety, które sprawią, że bezowocne tańce wokół grilla odejdą w niepamięć. Dla przykładu Weber oferuje w swojej ofercie komin do rozpalania grilla. To metalowe akcesorium w kształcie tuby z otworami zrobi za Ciebie praktycznie wszystko. Na samym dole komina układasz kostkę rozpałki, nasypujesz do środka nieco brykietu, a ciąg powietrza robi swoje! Pięknie żarzący się brykiet wsypujesz do grilla i możesz rozpoczynać BBQ!

 

Marka Weber stawia na innowacyjne rozwiązania, które są w stanie zapewnić grillującym komfort i maksymalną skuteczność podczas rozpalania brykietu. Wybrane modele grilli węglowych Weber wyposażone są dodatkowo w system rozpalania za pomocą jednego przycisku. Zapłon Snap-Jet w wybranych grillach serii Summit lub palnik gazowy Touch-N-Go w serii Performer umożliwiają szybkie rozpalenie brykietu.

 

Oceniaj również po okładce

Aby opakowanie brykietu mogło służyć nam jak najlepiej i najdłużej, trzeba uważać, by opał nie zawilgotniał, ponieważ znacznie utrudnia to rozpalanie. W celu zabezpieczenia brykietu przed wilgocią opakowanie zostało wykonane z wodoodpornego materiału a zamknięcie pozwala na wielokrotne otwieranie i zamykanie worka.

 

Kupno brykietu gorszej jakości to tylko pozorna oszczędność. Bryłki o niskiej gęstości szybciej się spalają powodując, że brykiet musimy częściej dosypywać do paleniska. Dodatkowo, paliwo oparte o najtańsze komponenty może niekorzystnie wpływać na smak potraw oraz na nasze zdrowie.

Skomentuj artykuł

Twój adres email nie zostanie opublikowany