Do czego służą gmole w motocyklu?

Motocykl jak każdy pojazd jednośladowy wymaga od kierowcy pewnych umiejętności utrzymania równowagi, by można było bezpiecznie się nim poruszać. Jednak należy wziąć pod uwagę fakt, że nowi kierujący którzy dopiero niedawno zdali prawo jazdy i kupili swój pierwszy motor, mogą mieć z powyższym problemy. Nie oznacza to oczywiście, że większość z nich nie uniknie bolesnych wywrotek, jednak trzeba wziąć pod uwagę że te zawsze mogą się zdarzyć. Aby zminimalizować ich konsekwencje dla maszyny warto wyposażyć się w tzw. gmole. Sprawdzamy w jaki sposób zabezpieczają one motor oraz kierującego w czasie wywrotki.

Zdrowie jest najważniejsze

Głównym zagrożeniem w czasie wywrócenia się motocykla jest możliwość odniesienia obrażeń przez kierowcę. Nie chodzi tutaj o sam kontakt z asfaltem, ponieważ może się nam również przydarzyć wywrotka „parkingowa”, która również ma potencjał pociągnięcia za sobą bardzo poważnych konsekwencji dla zdrowia. Inwestycja w gmola pozwala na uniknięcie przygniecenia stopy przez masę upadającego motocykla i właśnie to jest jeden z głównych powodów, dla których początkujący powinni je posiadać. Stanowią one dodatkowe orurowanie, które wystaje znacznie poza obrys motoru i w ten sposób uniemożliwia zmiażdżenie stopy bądź nogi w razie upadku. Oczywiście nie oznacza to, że jazda z gmolami w przypadku starszego kierowcy również nie jest wskazana. Tutaj jednak powód jest inny, a polega on na tym, że orurowanie znacznie zmniejsza rozmiar szkód, jakim ulega pojazd w razie gdy nastąpi jego wywrócenie się. Czasami może nawet nastąpić przewrócenie się pojazdu gdy jest on zaparkowany, choćby z powodu uszkodzenia stopki bądź jej zagłębienia się w asfalcie, co nie jest rzadkością w słoneczne upalne dni.

Jak zainstalować gmole?

Montaż dodatkowych rur jest bardzo prosty. Najpierw warto dobrać taki produkt, który będzie najlepiej pasował do naszego pojazdu. Możemy też zdecydować się na zakup gmoli uniwersalnych, jednak w tym przypadku montaż może wymagać większych nakładów sił. Osłony przykręcamy do ramy motoru, uprzednio zdejmując plastiki maskujące. Mając dobrany indywidualny produkt do naszego motocykla, nie będziemy musieli modyfikować plastikowych osłon, bądź rezygnować z ich zakładania. Właśnie z tego powodu najlepiej dobrać takie gmole, które są przeznaczone dla konkretnego modelu pojazdu. Orurowanie mocowane jest do ramy poprzez jego przykręcenie, dzięki czemu wszystko możemy wykonać samodzielnie. Nie ma konieczności spawania ani żadnych innych nieodwracalnych przeróbek motocykla.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *