Dlaczego warto spożywać owoce cytrusowe w formie wyciśniętego soku?

0 31

Owoce cytrusowe są bardzo istotne w codziennej, zdrowej diecie. Dlaczego warto uzupełnić naszą dietę o cytrusy? Czy spożywanie ich w formie świeżo wyciśniętego soku to dobry pomysł? Dowiesz się z naszego artykułu.

Warzywa i owoce to podstawa zdrowej diety

Zdrowa dieta to przede wszystkim dieta zbilansowana, w której nie zabraknie warzyw i owoców. Oznacza to, że jeśli nie ma zdrowotnych przeciwwskazań, powinniśmy w ciągu tygodnia zjadać jak największą ilość różnorodnych, zdrowych produktów, w tym przede wszystkim produkty jak najmniej przetworzone. Bardzo dobrym pomysłem jest podaż soków warzywnych czy owocowych. Soki są lekkie i łatwo przyswajalne. Przygotowane własnoręcznie, przy pomocy dobrej jakości wyciskarki do soków, stanowią bogate źródło witamin i minerałów. Jeśli chodzi o owoce, w zbilansowanej diecie nie powinno zabraknąć cytrusów. Cytryny, pomarańcza, grejpfruty, mandarynki czy limonki to źródło witamin i minerałów. Aby wycisnąć z cytrusów wszystkie cenne składniki warto użyć dobrej wyciskarki do cytrusów.

Moc drzemiąca w cytrusach

Cytryny wykazują działanie utleniające i wspierają układ sercowo-naczyniowy oraz układ odpornościowy. Z uwagi na dużą zawartość witaminy C, czyli kwasu askorbinowego, który pełni bardzo ważną rolę w organizmie ludzkim, soku z cytryny nie powinno zabraknąć w codziennej zdrowej diecie. Limonki wykazują działanie przeciwzapalne oraz przeciwdrobnoustrojowe. Ciekawostką jest, że limonki okazały się bardzo skutecznym lekarstwem pomocnym w walce z cholerą. Włączając sok z limonki do codziennych posiłków w Afryce Zachodniej przyczyniono się do ograniczenia epidemii tej groźnej choroby.

Z kolei pomarańcze wykazują działanie przeciwzapalne i przeciwnowotworowe. Spożycie jednego owocu pomarańczy pokrywa dzienne zapotrzebowanie na witaminę C, a nawet je przewyższa. Korzystne działanie owoców cytrusowych na układ sercowo-naczyniowy potwierdza Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Wyciskarka do cytrusów dobrej jakości pozwoli nam cieszyć się wszystkimi cennymi właściwościami tych zdrowych owoców.

Soki owocowe – idealna propozycja dla dzieci

Nawet jeśli nie lubimy spożywać cytrusów w całości, nic straconego! Idealnym sposobem na codzienną podaż owoców grejpfrutów, cytryn czy pomarańczy jest wyciśnięcie z nich soku. Zdarza się, że rodzice mają problem z „przemyceniem” do diety dziecka odpowiedniej ilości owoców i warzyw. Wyciskarka do cytrusów będzie dla nich idealnym rozwiązaniem. Sok wyciśnięty z cytrusów można dodatkowo lekko osłodzić (np. zdrowym miodem czy ksylitolem) dzięki czemu nasze pociechy bez oporów wypiją taki zdrowy, owocowy eliksir. Świeżo wyciśnięty sok to istna bomba witaminowa, która nie zawiera sztucznych barwników i konserwantów, obecnych często w gotowych sokach. Wyciskarka do cytrusów pozwoli nam też dowolnie eksperymentować ze smakami i proporcjami konkretnych owoców.

Skomentuj artykuł

Twój adres email nie zostanie opublikowany