Dlaczego auto zużywa więcej paliwa? 5 najczęstszych powodów.

Wielu kierowców kontroluje zużycie paliwa w swoim samochodzie. Wiąże się ono nie tylko z częstszą koniecznością odwiedzania stacji benzynowej, ale również z wyższymi wydatkami. Jednak rozstrzygnięcie, dlaczego pojazd zaczął więcej palić, wcale nie jest łatwe, ponieważ przyczyn może być co najmniej kilka. Dlaczego auto zużywa za dużo paliwa? Jak to naprawić?

Spalanie paliwa – od czego zależy?

Ilość spalanego paliwa zależy od bardzo wielu czynników. Kluczowy jest przede wszystkim model samochodu oraz jego kondycja. Duże znaczenie może mieć również technika jazdy, rodzaj dróg oraz napęd. Aby zapobiec nadmiernemu zużyciu paliwa, warto nie tylko poznać najważniejsze przyczyny, ale wdrożyć również profilaktykę. W niektórych przypadkach konieczne jest oddanie pojazdu do mechanika.

Profilaktyka nadmiernego spalania – lepiej zapobiegać niż leczyć

Regularne kontrolowanie samochodu pozwoli zapobiec problemowi nadmiernego zużycia paliwa. Konieczne jest przede wszystkim:

  • regularne kontrolowanie ciśnienia w oponach – warto wiedzieć, że zbyt niskie ciśnienie w oponach może znacząco zwiększyć spalanie paliwa, dlatego warto regularnie je kontrolować – najlepiej robić to co drugie tankowanie;
  • częsta wymiana filtra powietrza – mocno zabrudzony filtr zmniejsza przepływ powietrza w całym układzie, co z kolei przyczynia się do wzmożonej pracy silnika i większego zużycia paliwa – podzespół warto regularnie wymieniać, tym bardziej że jest to wydatek rzędu kilkudziesięciu złotych;
  • dbanie o brak nadmiernego obciążenia pojazdu – nie każdy kierowca zdaje sobie sprawę z tego, że wożenie zbędnych, ciężkich przedmiotów (na przykład nieużywanego bagażnika dachowego) może pogarszać wydajność silnika i zwiększać spalanie;
  • zaniedbanie wymiany oleju – stary lub niewłaściwie dobrany olej silnikowy może

Drobne przyczyny większego zużycia paliwa

Niekiedy przyczyny zwiększonego spalania są bardzo prozaiczne i można je łatwo wyeliminować. Zalicza się do nich przede wszystkim jazdę z nieustannie włączoną klimatyzacją. Najmniej wydajne jest włączenie układu chłodniczego przy jednocześnie otwartych oknach. Klimatyzacja potrafi znacząco zwiększyć zużycie paliwa – może ono sięgać nawet 3l na 100 km.

Posiadacze samochodów z napędem 4×4 również mogą doświadczyć nadmiernego spalania paliwa. Dzieje się tak wtedy, gdy obydwie osie wykorzystywane są również wtedy, gdy nie jest to potrzebne. Zdarza się, że układ jest włączony nawet omyłkowo, dlatego przy zwiększonym zużyciu paliwa, warto upewnić się, że jest wyłączony.

Jakie usterki przyczyniają się do nadmiernego spalania?

Jeżeli po wyeliminowaniu drobnych usterek i wymianie niektórych podzespołów samochód dalej spala zbyt duże ilości paliwa, konieczna jest wizyta w warsztacie i interwencja mechanika, ponieważ za problemem mogą stać poważniejsze usterki. Bardzo często przyczyną może być uszkodzenie elementów układu hamulcowego. Zardzewiałe elementy trą o siebie i stawiają opór, czego objawem jest właśnie zwiększone zużycie paliwa. Najczęściej obwinianym za większe spalanie elementem jest sonda lambda. Jej zadaniem jest kontrolowanie zawartości spalin oraz sygnalizowanie zbyt dużej zawartości powietrza. Gdy sonda ulegnie uszkodzeniu, powinno się ją niezwłocznie naprawić, ponieważ w przeciwnym razie dochodzi do uszkodzenia silnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *