Czym jest regeneracja baterii w laptopie i czy ma sens? 

Kupując nowy laptop, patrzymy na jego wagę i przekątną kranu, zwracamy uwagę na procesor i kartę graficzną, czy ma wgrany system operacyjny.

Nikt o tym głośno nie mówi, ale kluczowa jest także wytrzymałość baterii, bo pozwala uwolnić się od kabli i pracę (albo oglądanie Netflixa) z fotela, blatu kuchennego lub krzesełka na balkonie. Kto raz w czasie narodowej kwarantanny nie zaklął nad rozładowaną baterią?

Niski poziom energii baterii

Komunikat o rozładowanej baterii w laptopie pojawia się zawsze w najmniej spodziewanym momencie. Albo, kiedy jesteś w połowie odcinka serialu – więc zdążyłeś się już wygodnie umieścić na kanapie, albo jesteś w trakcie telekonferencji na Zoomie, albo po prostu macie zebranie w Sali konferencyjnej. Ładowarkę do baterii zawsze trzeba wyciągać z czeluści torby, wyrzucając przy okazji sto niepotrzebnych rzeczy i robiąc hałas, albo szukać jej gdzieś pod biurkiem. Bez sensu. 

Oczywiście nie bez znaczenia jest też wiek laptopa. Im starszy sprzęt, tym krócej można pracować na laptopie bez podłączonej ładowarki. Dzieje się tak, ponieważ wraz z czasem korzystania z laptopa, bateria traci pojemność. Nie masz na to wpływu, tak samo, jak na zaprogramowany licznik cykli ładowania.

Chcesz wydłużyć pracę baterii laptopa? Wsadź ją do zamrażarki…

Na pewno słyszeliście o tej metodzie regeneracji baterii do laptopa. Wystudzoną baterię owija się folią aluminiową, wkłada do zamrażarki na mniej niż godzinę i po rozmrożeniu bateria jest jak nowa. Mówi się, że kto nie ryzykuje, ten nie pije szampana – jednak przy mrożeniu elektryki zawsze coś może pójść nie tak. I zamiast z odnowioną mocą baterii, skończycie z niedziałającą zupełnie. 

Jak zregenerować baterię w laptopie? 

Regeneracja baterii w laptopie to tak naprawdę zgrabne określenie wymiany ogniw, które odpowiadają za jej pojemność oraz wyzerowanie licznika cykli ładowania. Licznik można spróbować wyzerować przez przeprogramowanie układu odpowiadającego za sterowanie baterią lub wymianie układu na nowy. Koszt takiej regeneracji jest zróżnicowany i zależy od dostępności układów sterujących do danego modelu laptopa. Im trudniej dostępne układy, tym stosunkowo wyższa cena usługi regenerującej baterię. 

Czy opłaca się regenerować baterię w laptopie? 

„To zależy”, jak mawia klasyk. Średnio regeneracja starej baterii do laptopa kosztuje około 200-300 złotych. Za około 150 złotych można kupić nowy zamiennik baterii – w dodatku z roczną gwarancją. Tylko nie dajcie się zwieźć chińskiej produkcji i zamiennika baterii nie kupujcie na Aliexpress. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *