Czy warto zwracać uwagę na kolory w reklamie?

0 145

Każdy przedsiębiorca stoi przed wyborem, w jaki sposób kreować swój wizerunek pod względem wizualnym. Konieczne jest stworzenie logotypu, grafik na stronę internetową, gadżety, szyldy, wizytówki i tym podobne rzeczy. Często w ten sposób w umyśle odbiorcy przypisujemy się do jakiegoś konkretnego koloru, który będzie się z nami kojarzył.

Niekiedy nieświadomie, „przyklejają” się taką drogą do nas również emocje, jakie towarzyszą odbiorowi danej barwy. Odpowiednim pytaniem w tym miejscu nie byłoby to, czy kolory rzeczywiście oddziałują na nasze postrzeganie, a nawet zachowanie, lecz w jaki sposób to robią. To, że mają na nas wpływ, nie można poddać w wątpliwość – zajmują się tym naukowcy, psychologowie, pamiętają o tym w związku z tym również marketingowcy, agencje reklamowe i twórcy reklam.

Kolory a płeć

Nawet dla przeciętnego człowieka, niemającego żadnej styczności zawodowej z reklamą, czy biznesem w ogóle, nie jest tajemnicą, że przekaz reklamowy dla kobiet i dla mężczyzn wygląda nieco inaczej. Ważne są inne aspekty produktów, inne wartości. W jaki sposób się to podkreśla? Właśnie kolorem. Jeśli produkt ma być „męski” – jest z reguły niebieski lub czarny – ma wzbudzać zaufanie, lecz też dawać poczucie stabilności, siły, władczości, kontroli nad sytuacją. Produkty „damskie”, w większym stopniu mają stawiać na emocje: miłość, przyjaźń, lecz też szlachetność i elegancję – stąd obecność czerwieni, różu oraz fioletu. Przekaz ma budować inne skojarzenia, odnosić się do innych wartości, w jaki sposób więc to zrobić, jak nie kolorem, gdy mamy do dyspozycji wyłącznie obraz?

Kolory a wiek

To, ile lat mają odbiorcy, też ma duże znaczenie. Nie wierzycie? To spójrzcie na logo lub reklamy dowolnego sklepu zabawkowego. Kolory żywe, żółty, czerwony – radość, młodość, energia, optymizm. Nawet dzieci, nie mając kompletnie świadomości tego, że są podatne na takie mechanizmy, są pod ich wpływem. Dlaczego nie stonowany niebieski, czy szary? Bo byłby zbyt… dorosły, nudny, poważny – na to mogą sobie pozwolić np. towarzystwa ubezpieczeniowe. Dlaczego? Z tego powodu, gdyż wzbudza, wspomniane już wcześniej zaufanie, daje poczucie poważnego traktowania. A czy miałbyś takie poczucie, wchodząc do banku, który wszędzie wokół miałby motywy graficzne oparte o kolorowe kwiatki, czy baloniki? Odpowiedź jest raczej jednoznaczna…

Kolory a rodzaj działalności

Tutaj przechodzimy niejako do pointy, podsumowania – to, jakich kolorów należy użyć, zależy od tego, czym trudni się Twoja firma. Ważny jest każdy aspekt: rodzaj produktów, zasięg działania, doświadczenie firmy oraz to, kim jest Twój odbiorca. Bazując na odpowiednich kolorach, będziesz mógł odwoływać się do odpowiednich emocji. Przy wyborze kolorów na Twoje materiały reklamowe liczy się więc zarówno to, kim jest Twój klient, jak i to, kim jesteś Ty sam.

Zadbanie o każdy detal może być trudne, przy tym, chciałbyś jeszcze przecież, by Twoje logo, czy grafika na stronę internetową, podobały się także Tobie. Widzisz więc, jak skomplikowane to jest i że być może warto powierzyć stworzenie grafiki reklamowej firmie, która posiada odpowiednią wiedzę i umiejętności oraz zajmie się tym w sposób fachowy, dbając o każdy istotny szczegół.

Autor artykułu
Autorem artykułu jest Web Lider – agencja interaktywana oferująca kampanie Google AdWords.
Skomentuj artykuł

Twój adres email nie zostanie opublikowany