Czy warto wynająć dźwig budowlany

0 564

Nowoczesnej budowy nie sposób sobie wyobrazić bez maszyn budowlanych, czyli koparek, dźwigów i innych. Nowoczesny sprzęt pozwala na wykonanie zróżnicowanych, skomplikowanych i często precyzyjnych zadań, jakie stoją przed ekipą budowlaną. Warto inwestować we własny sprzęt czy wynajmować? Podpowiadamy!

Nowoczesny sprzęt budowlany to również elektronika, na którą ma wpływ brud, pył, zimno i wilgoć. Niezwykle odporna musi tu być elektronika czujników systemu i urządzeń sterujących. Surowe wymagania powodują, że nowoczesny sprzęt budowlany musi odznaczać się nie tylko precyzją, ale i wysoką jakością, tak aby bezpiecznie, korzystnie i niezawodnie można było z niego korzystać. Tak wysokie wymagania powodują jednak, że ceny nowoczesnego sprzętu są ogromne, i często poza zasięgiem przeciętnej firmy, jednakże, często sprzęt taki jest niezbędny na placu budowy. Rozwiązaniem staje się wynajem sprzętu budowlanego, od koparek, ładowarek po dźwigi budowlane. Sprzęt mobilny musi być bardzo odporny na nacisk mechaniczny, wynikające z uderzeń, wstrząsów, wibracji, spadających kamieni, który często jest niezwykle mocny.

Dźwigi budowlane pozwalają na szybkie i sprawne wykonanie prac wysokościowych. Współczesny dźwig to nie tylko precyzja, ale też doskonałe zdolności manewrowe oraz ogromny udźwig. Nie ma jednak jednego, uniwersalnego modelu dźwigu, który nadawałby się do każdej budowy. Dlatego trudno mówić o zakupie dźwigu, któremu firma zapewni pracę, co pozwoli mu zarabiać na siebie, lub co najmniej na koszty operacyjne. Dlatego, z punktu widzenia firmy budowlanej, nawet dużej i prężnie działającej, nie zawsze zasadne jest inwestowanie we własny dźwig. Relatywnie bardziej opłacalne jest wynajęcie dźwigu do konkretnego zadania, na określony czas.

Jaki dźwig wybrać? Tradycyjny?

Podejmując decyzję o wynajęciu dźwigu budowlanego, należy mieć na uwadze dokładny plan prac. Należy pamiętać, że tradycyjny dźwig musisz jakoś przetransportować na plac budowy, a za każdy dzień bezczynności dużo zapłacisz. Dźwigi należy też rozstawić i zmontować, więc jeśli zależy ci na czasie, zastanów się nad opcją wynajęcia dźwigu mobilnego, który może rozpocząć pracę bezpośrednio po ustawieniu na placu budowy.

Gotowość dźwigu do pracy

Rozstawienie tradycyjnego żurawia to czasochłonnego zajęcie, trwające od kilkunastu do kilkudziesięciu godzin. Czas ustawiania dźwigu uzależniony jest od osób biorących udział w tym przedsięwzięciu. W przypadku dźwigów mobilnych czas rozstawienia to godzina lub dwie. Ustawianie mniejszego dźwigu można przeprowadzić z ziemi, co znacznie ułatwia zadanie.

Wynajem dźwigu czyli zalety

Największą zaletą wynajmu dźwigu jest optymalizacja kosztów budowy. Dlaczego? Ponieważ własne urządzenie należy regularnie konserwować, zapewniać mu ciągłość pracy, zatrudnić operatora. Wypożyczając dźwig, ponosić koszt ustalone we wcześniej podpisanej umowie. W przypadku realizacji dużych inwestycji możesz tak podpisać umowę, że dźwig poprowadzi pracę we dnie i w nocy, co znacząco przekłada się na czas realizacji inwestycji. Gdybyś miał do dyspozycji własny żuraw z jednym operatorem… cóż… prawa i przepisów dotyczących higieny i prawa pracy, nie przeskoczysz. Dlatego też wynajem wydaje się być rozwiązaniem optymalnym.

Prowadząc inwestycje, często nawet poważne, należy się zastanowić, czy zakup własnego dźwigu będzie rentowny i opłacalny z punktu widzenia prowadzonego biznesu. O ile, prowadzi wypożyczalnię ciężkiego sprzętu budowlanego, w tym wynajem dźwigów, zakup nowego sprzętu ma jak najbardziej biznesowe uzasadnienie, o tyle kupno dźwigu w sytuacji, gdy firma prowadzi poważne roboty budowlane raz na jakiś czas może nie mieć biznesowych podstaw.

Autor artykułu:
Artykuł został przygotowany przez firmę PUH Krym Piotr Krym oferującą usługi dźwigowe.

Skomentuj artykuł

Twój adres email nie zostanie opublikowany