Czy warto kupować smartfon na abonament?

Obecnie w ofercie wielu najpopularniejszych operatorów sieci komórkowych spotkać się można z możliwością zakupienia smartfona przy zawarciu umowy z abonamentem. Tego typu promocje zaczynają się już od ceny symbolicznej złotówki i rosną wraz z wartością wybieranego przez nas telefonu. Wiele osób dość sceptycznie podchodzi do tematu „gratisowego” smartfona, inni wręcz przeciwnie – uważają to za niesamowitą okazję i chętnie korzystają ze, zdaje się, idealnej promocji, wcześniej nie zapoznając się z jej szczegółami. Natomiast jak jest w rzeczywistości: czy telefony wliczone w koszt abonamentu stanowią korzystną dla klienta ofertę, czy lepiej ich unikać, ze względu na ukryte koszty?

 

Smartfon na abonament – czy to się opłaca?

Niestety, koszt smartfona dołączonego do nowo zawieranej umowy to nie tylko złotówka, którą początkowo płacimy. W końcu nie ma nic za darmo. Cena naszego nowego urządzenia zostaje rozłożona na raty, które z kolei są wliczone w comiesięczne opłaty abonamentowe. W praktyce wygląda to mniej więcej tak, jakbyśmy spłacali raty wobec banku lub firmy ze sprzętem elektronicznym. Dla osób niezdających sobie sprawy z doliczenia kosztu smartfona do abonamentu, może to być niemałym zaskoczeniem, zwłaszcza kiedy wysoka comiesięczna opłata zacznie im się wydawać nieuzasadniona.

Mimo to kupno smartfona na abonament ma niewątpliwie również duże zalety. Przede wszystkim pozwala na uiszczenie wszystkich opłat w jednym miejscu – opłata abonamentowa wraz z ratą za telefon – znacznie ułatwia cały proces płatności, zwłaszcza dla osób które korzystają z przelewów tradycyjnych, zamiast decydując się na te internetowe. Ponadto sama suma rat może być w niektórych wypadkach niższa, niż te same raty w sklepie ze sprzętem RTV, łącznie z oprocentowaniem.

Oferta ofercie nierówna

Zanim zdecydujemy się na kupienie smartfona na abonament, warto porównać oferty różnych operatorów, nawet jeśli do tej pory byliśmy wierni tylko jednemu z nich. Jeżeli chodzi o stałe elementy umowy w postaci darmowych połączeń, smsów czy pakietów internetu, zazwyczaj są one zbliżone do siebie ze względu na konkurencję na rynku. Dzięki temu można w miarę dokładnie porównać ceny właśnie dołączonych do umowy urządzeń. Jeżeli bierzemy się za konkretną kalkulację, jako baza powinna nam posłużyć cena smartfona w sklepie elektronicznym w przypadku zakupu na raty, tak aby wziąć pod uwagę oprocentowanie. Każda oferta, w której cena po odliczeniu opłaty abonamentowej wypadnie poniżej lub mniej więcej równo z tą kwotą, jest opłacalna i warto ją przemyśleć.

Oferty umów ze smartfonem są szczególnie dobrym rozwiązaniem, jeżeli potrzebujemy nowego urządzenia. Właśnie z tego powodu tak wiele osób decyduje się na tę właśnie promocję – operatorzy sieci komórkowych zazwyczaj mają duży wybór telefonów, przez co każdy może znaleźć coś dla siebie. Niezależnie jednak od tego, co nami kieruje, powinniśmy zachować trzeźwy umysł i dokładnie kalkulować rzeczywistą cenę urządzenia. Pomoże nam to uniknąć rozczarowania w przyszłości i problemów związanych ze zbyt dużą opłatą abonamentową.

Artykuł powstał przy współpracy z PanWybierak.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *