Czy warto kupować drogi kabel HDMI?

0 654

Kabel HDMI najczęściej wykorzystywany jest do połączenia konsoli lub laptopa z telewizorem. Przewód HDMI, czyli skrót od High Definition Multimedia Interface – multimedialnego interfejsu wysokiej rozdzielczości można spotkać w różnych wersjach: standardowy, high-speed, premium high-speed, ultra high-speed, z ethernetem lub bez niego.

Czy cena kabla jest uwarunkowana od jego jakości? Czy drogi kabel oznacza lepszą jakość wyświetlania obrazu? I wreszcie, czy opłaca się kupować drogi kabel HDMI?

Różne kable HDMI

Przewody HDMI różnią się nie tylko ceną. Mają odmienne parametry prędkości, długości oraz specyfikację. To dlatego przed zakupem kabla warto się zastanowić nad jego przeznaczeniem – do czego będzie używany? Czy będzie podpinany do jednego urządzenia, czy do kilku? Kupując przewód, dobrze jest także sprawdzić jego wtyczki, czy zgodne są z wymogami sprzętów, do których mają być podpięte.

Jeśli kabel HDMI ma powielać obraz z laptopa na telewizorze lub rzutniku, może być krótszy i wystarczy, jeśli będzie przekazywał dane w technologii 4K HDR. Jeśli jednak będzie podpinany także do nowoczesnych konsoli, jak na przykład PlayStation 5, które będą nadawać w rozdzielczości 8K, warto wybrać kabel o szybkim przesyle danych i płynnym wyświetlaniu obrazu w najlepszej jakości – w takim przypadku warto wybrać kabel droższy. Pozwoli to na odbiór obrazu bez zniekształceń lub zacinania. 

Długość przewodu HDMI przekłada się na jego cenę. Najpopularniejsze są kable długości do 3 metrów i najczęściej w zupełności wystarczają do domowych potrzeb.

HDMI: 1.3, 1.4, 2.0 czy 2.1?

Zastanawiając się nad zakupem odpowiedniego kabla HDMI, warto trzymać się zasady, że szukamy takiej wersji kabla, która będzie „przyszłościowa”, to znaczy pozwoli płynnie oglądać 4K HDR, które będzie z czasem coraz popularniejsze. Co prawda przewody HDMI w wersji 1.3 i 1.4 nadal są w użyciu, jednak skutecznie wypierają ją te w wersji 2.0, więc nie warto je kupować. 

HDMI wersji 2.1 pozwala na płynne oglądanie obrazu w wersji 4K i 8K. Doskonale poradzi sobie zarówno z przesyłem filmu, jak i najnowszych gier.

Pozłacane złącza HDMI to mit!

Panuje opinia, że pozłacane złącza  kabla HDMI gwarantują lepszy obraz, ponieważ przekazują sygnał lepszej jakości. Nie dajcie się na to nabrać! To zwykły chwyt marketingowy, który niezorientowanych klientów może wprowadzić w błąd. Nie, kolor złącza nie wpływa na jakość obrazu. 

Trwalsze (i droższe) będą kable wykonane z plecionki, może je także bez obaw przepinać między urządzeniami. Najtańsze kable nadają się tylko do stałego wpięcia w sprzęty.

Polecamy wyszukiwarkę Laptopów Szukamlapka.pl

Skomentuj artykuł

Twój adres email nie zostanie opublikowany