Czy ściąganie i oglądanie filmów z Internetu jest legalne?

0 2 226

Czy wiecie, że wśród swoich znajomych macie osoby, które nie pamiętają czasów sprzed Internetu? Tak, od niemal 25 lat mamy w Polsce dostęp do sieci. Co prawda większość z nas pamięta, że filmy oglądało się tylko 3 sposobami: w kinie, według programów telewizji lub z kaset VHS.

Aby wypożyczyć kasetę, trzeba było mieć specjalną kartę, wnieść odpowiednią opłatę, dostępność do filmów była zależna od wieku… Dziś w Internecie jest wszystko, także filmy. W dodatku, od kiedy udostępniane są darmowe sieci WiFi, nie trzeba za nic płacić – czy zatem oglądanie i ściąganie filmów z sieci jest legalne?

Kto może legalnie udostępniać i ściągać filmy z Internetu?

Na podstawie polskiego oraz europejskiego prawa, dodawanie filmów i seriali do Internetu oraz ich dalsze udostępnianie i pobieranie  jest legalne, jeśli robi to podmiot posiadający prawa autorskie do tego dzieła. Serwisy udostępniające filmy w sieci coraz skrupulatniej weryfikują umowy licencyjne i wynikające z nich prawa. Co prawda nie istnieje zamknięta lista miejsc, które legalnie udostępniają  filmy – bo takich serwisów jest coraz więcej, jednak warto pamiętać, że obejrzenie filmu spoza licencjonowanych serwisu nie skutkuje żadnymi konsekwencjami prawnymi. Jeśli film umieszczony w sieci nie budzi niepokoju naszego oprogramowania komputerowego, nie musimy mieć wiedzy, czy to źródło jest legalne. 

Gdzie legalnie oglądać filmy w Internecie?

Aby bez obaw o konsekwencje prawne i w zgodzie z własnym sumieniem, móc cieszyć się oglądaniem filmów i  seriali na własnym komputerze, warto korzystać z legalnych źródeł. Zaliczyć do nich można platformy, które współpracują z dystrybutorami i producentami konkretnych tytułów. W konsekwencji oznacza to, że zawarte umowy licencyjne są zgodne z prawem, wspierają twórców filmowych oraz coraz głośniej propagowaną „Legalną kulturę” (na pewno kojarzycie te krótkie podcasty aktorów, które wyświetlane są w kinach przed seansem). Jeśli chcesz obejrzeć legalnie film w sieci, wejdź na jedną z popularnych platform VOD – aby z nich skorzystać, musisz wnieść niewysoką opłatę. Coraz częściej stacje telewizyjne uruchamiają własne platformy internetowe z dostępem do filmów. Jeśli film poprzedza seria komercyjnych reklam, znanych z mediów – też możecie być spokojni. Oznacza to, że marki i koncerny współpracują z daną platformą, więc wszystko odbywa się legalnie. Część z platform z filmami udostępnia ściąganie swoich filmów czy seriali, by móc je oglądać bez dostępu do Internetu – to przydatne zwłaszcza w czasie długich podróży pociągami (nie wszystkie są wyposażone w WiFi) lub samolotami (gdzie zaleca się wyłączenie transferu danych w telefonach i urządzeniach mobilnych). 

Skomentuj artykuł

Twój adres email nie zostanie opublikowany