Czy podawanie danych karty w aplikacjach w telefonie jest bezpieczne?

0 96

Istnieje większe prawdopodobieństwo, że wyjdziecie z domu bez portfela z dokumentami niż bez telefonu. Aplikacją w telefonie sprawdzimy promocje w sklepie, zapłacimy za zakupy, zamówimy taksówkę i umówimy się na weekend ze znajomymi.

Aplikacje to także dostęp do bieżących wydarzeń, rozrywka i edukacja. Aplikacje mogą być bezpłatne, jednak może się to wiązać z koniecznością oglądania reklam. Alternatywą są aplikacje płatne, do których podpina się kartę płatniczą – jednak czy jest to bezpieczne?

Premiera kinowa w telefonie

Dziś, żeby obejrzeć film, który dopiero co miał premierę kinową, nie trzeba wychodzić z domu. Można skorzystać z którejś aplikacji zapewniającej nieograniczony dostęp do filmów, seriali i musicali. Wystarczy wybrać najciekawszą dla nas opcję – dostosowaną filmową ofertą do naszych preferencji, opłacić dostęp przez automatyczne ściąganie płatności z karty i już można zajadać się popcornem przy ciekawym filmie. Numer karty, jej datę ważności i kod CVV lub CVC podałeś w sekundę, przecież nie raz tak robiłeś w czasie zakupów z popularnej sieciówki. 

Technologia NFC 

Z technologią NFC spotykamy się wtedy, kiedy chcemy płacić kartą płatniczą bez ciągłego podawania haseł, kodów i autoryzacji. Najprościej będzie, kiedy powiemy Wam, że sklep Apple czy Google opiera się właśnie o technologię NFC. Chcieliście kupić apkę, raz wpisaliście dane karty i więcej tej procedury nie musicie robić – po prostu jeśli chcecie kupić płatną aplikację, klikacie potwierdzenie. Czy zastanawialiście się, czy jest to bezpieczne? Czy nie prosicie się o cyberkradzież? Przecież „ktoś” ma właśnie nieograniczony dostęp do Waszej karty i może ją wykorzystać do swoich potrzeb. 

Jak zwiększyć bezpieczeństwo przy płatnościach w telefonie?

Aby wzmocnić bezpieczeństwo płatności kartą przez telefon, warto skorzystać z jedynego skutecznego rozwiązania. Jest ono bardzo proste i nie jest bardzo pracochłonne. Wystarczy, że wyłączycie możliwość płacenia kartą podpiętą do telefonu za aplikacje! Można także wykupić w swoim banku dodatkową ochronę karty i płatności internetowych. Warto korzystać z dwuetapowych płatności internetowych potwierdzanym jednorazowym kodem – na przykład wysłanym przez bank via sms. Jeśli jednak musicie podać dane karty, sprawdźcie, komu je podajecie i w miarę regularnie przeglądajcie bilingi i wyciągi bankowe. Nie zapisujcie danych karty w kartkach noszonych w portfelu, w tradycyjnym, papierowym kalendarzu i nie przekazujcie ich smsem lub messengerem nawet najbliższym osobom. 

Skomentuj artykuł

Twój adres email nie zostanie opublikowany