Czy opony całoroczne to dobre rozwiązanie?

0 177

Czy opony całoroczne to dobre rozwiązanie?

Całoroczne opony samochodowe – czy warto w nie inwestować? Czy lepiej jednak pozostać przy zakupie opon letnich i zimowych?

Są zwolennicy zarówno jednego, jak i drugiego rozwiązania. Jakie są zatem wady i zalety każdego z nich. Czy opony całoroczne to dobre rozwiązanie? Przekonajmy się.

Opona całoroczna – czym się charakteryzuje?

Opona całoroczna to taka, która powinna nam dobrze służyć niezależnie od warunków atmosferycznych. Niezależnie od tego czy jedziemy po suchej, mokrej, czy nawet oblodzonej drodze. Dobra opona całoroczna powinna sprawdzić się dobrze w różnych warunkach. Łączą one zatem cechy opon letnich i zimowych. Brzmi nieźle. Jednak czy faktycznie jest to rozwiązanie idealne?

Czy opony całoroczne są dla każdego?

Raczej nie. O rozwiązaniu takim mogą myśleć kierowcy, którzy nie jeżdżą aż tak dużo, a rocznie robią do 10 tysięcy km. Warto także wspomnieć, że opony całoroczne bardziej sprawdzą się w przypadku osób poruszających się głównie w mieście. Szacuje się, że trwałość takich opon wynosi około 50-60 tysięcy kilometrów. Zatem dla kierowców robiących 10 tysięcy km, czy mniej, opony takie spokojnie posłużą kilka lat. Wydaje się zatem to dość ekonomicznym rozwiązaniem. 

Oprócz tego dla wielu kierowców, którzy używają samochodu by przemieszczać się po mieście, bardzo wygodnym rozwiązaniem jest zakup opon całorocznych. Nie muszą martwić się przed rozpoczynającą się zimą, aby zmienić opony. To dla nich wygoda i niewątpliwie także oszczędność czasu. Obecnie na rynku dostępne są całoroczne opony naprawdę dobrej jakości i dla takich kierowców będą one naprawdę dobrym rozwiązaniem. 

Opony całoroczne sprawdzą się zatem w przypadku kierowców, którzy:

  • Rocznie pokonują nie więcej niż 10 tysięcy km
  • Jeżdżą spokojnie – dla kierowców jeżdżących z wysokimi prędkościami niekoniecznie będzie to bezpieczne rozwiązanie
  • Nie często jeżdżą po śniegu, błocie itd.
  • Poruszasz się głównie po mieście, a dalekie wypady za miasto należą do rzadkich przypadków

Z racji tego, że w Polsce zimy są coraz łagodniejsze część osób zdecyduje się na całoroczne opony. Obecnie zima jest dla nas dużo mniej surowa. Obfite opady śniegu i bardzo niskie temperatury to czynniki atmosferyczne, z którymi spotykaliśmy się jeszcze kilka lat temu. 

Opony całoroczne – czy to ekonomiczne rozwiązanie?

Prawdą jest, że zakup dobrej jakości opon całorocznych jest większym wydatkiem niż zakup opon zimowych i letnich. Jednak wielu kierowców zdecyduje się na taki pomysł, gdyż zyskujemy w tym przypadku coś więcej – spokój. Nie musimy sobie zawracać głowy wymianami opon. 

Dodatkowo za wymianę opon także musimy dodatkowo zapłacić, co generuje kolejne koszty. A dla wielu problemem jest także przechowywanie nieużywanego w danym sezonie kompletu. Nie każdy z nas ma możliwość schowania opon w garażu, czy innym miejscu. Dlatego dla niektórych to także czynnik przemawiający za oponami całorocznymi.

Trudno zatem jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie czy całoroczne opony to dobre rozwiązanie. Dla części kierowców będzie to świetne rozwiązanie, ale dla innych już niekoniecznie. Wszystko zależy od tego, w jakich warunkach głównie się poruszasz, jak wygląda Twój roczny przebieg i jaki jest styl Twojej jazdy. Odpowiadając sobie m.in. na te pytania, będziesz wiedzieć, czy warto zainwestować w opony całoroczne, czy mimo wszystko lepszym pomysłem są opony całoroczne. Zależy to od indywidualnych potrzeb i po ich przeanalizowaniu, można wybrać właściwą dla siebie opcję.

Skomentuj artykuł

Twój adres email nie zostanie opublikowany