Sprzedaż złomu wiąże się z wieloma korzyściami. Przede wszystkim pozwala na podreperowanie budżetu, ale to nie wszystkie zalety wynikające z oddawania niepotrzebnych rzeczy do recyklingu. Zobacz, co jeszcze można zyskać, odwiedzając skup.
Czym są węgliki spiekane i skąd je pozyskiwać?
Węgliki spiekane to materiały narzędziowe pozyskiwane się w procesie sprasowywania oraz wygrzewania węglików metali (tytanu, wolframu, tantalu, niobu). Otrzymane w ten sposób produkty odznaczają się wysoką odpornością na ścieranie. W zależności od potrzeb wyróżnia się następujące gatunki tych surowców:
- S, U, H – wykorzystywane do obróbki skrawaniem,
- G – sprawdzające się do obróbki plastycznej,
- B – są idealne do wytwarzania narzędzi stosowanych w górnictwie.
Na rynku wtórnym węgliki spiekane można znaleźć m.in. w: wiertłach, nożach wymiennych, frezach, wkładkach do matryc, walcach do drutów, płytkach wieloostrzowych, grotach w głowicach wiertniczych, wkładkach do ciągadeł.
3 powody, dla których warto sprzedać odpady do skupu?
Zamiast wyrzucać zużyte frezy, wiertła czy płytki wieloostrzowe, lepiej oddać je na skup złomu węglika spiekanego. Dlaczego? Poniżej argumenty przemawiające za wyborem takiego rozwiązania:
Ochrona środowiska naturalnego
Organizacje ekologiczne alarmują, że zasoby naturalnych surowców drastycznie się kurczą. Jak wynika z raportu organizacji WWF nasz ślad ekologiczny w ciągu ostatnich 50 lat, zwiększył się aż o 190% [1]. Co to oznacza? Że dostępne na Ziemi złoża mogą być niewystarczające do zaspokojenia potrzeb przemysłowych. Warto wiedzieć, że materiały pozyskane z recyklingu są w pełni wartościowe i nadają się do wykorzystania w wielu sektorach biznesu.
Wsparcie dla gospodarki
W związku z tym, że na naszej planecie jest coraz mniej naturalnych złóż, koszty ich wydobycia mogą drastycznie wzrosnąć. To z kolei przełoży się na ceny związane z wytwarzaniem narzędzi, podzespołów, maszyn. Aby temu zapobiec, warto postawić na surowce z rynku wtórnego.
Dodatkowy zarobek
Ceny produktów zależą m.in. od aktualnej sytuacji na świecie oraz notowań na giełdzie. Przy opracowywaniu kosztorysów bierze się pod uwagę rodzaj oraz skład dostarczonych materiałów. Należy pamiętać, by współpracować ze sprawdzonymi punktami zajmującymi się recyklingiem surowców z rynku wtórnego, jak np. zlomskup.eu. Dodatkowo złom węglika spiekanego, który długo działa na rynku, dysponuje rozbudowanym zapleczem logistycznym. To istotne, bo w razie potrzeby można umówić się na odbiór towaru w dowolnym miejscu.
Recycling surowców to dobry wybór!
Oddawanie odpadów na złom to doskonała decyzja. W ten sposób nie tylko chroni się środowisko naturalne, ale również wspiera przemysł. Ponadto sprzedaż materiałów na rynku wtórnym pozwala na gromadzenie dodatkowych środków finansowych, które można przeznaczyć na dowolny cel.
Źródło:
1. Living Planet Report, WWF, 2018