Czy oczyszczacze powietrza są skuteczne i chronią przed wirusem?

Wdychanie zanieczyszczonego powietrza grozi nam również w naszych domach. Nawet najszczelniejsze okna nie chronią przed przedostaniem się alergenów do wnętrza mieszkania, poza tym zanieczyszczenia powstają również w przestrzeniach zamkniętych i nawet przy zachowaniu maksymalnej sterylności nie jesteśmy w stanie całkowicie ich wyeliminować. Dlatego coraz bardziej popularne stają się oczyszczacze powietrza, dzięki którym powietrze w domu jest skutecznie oczyszczone z alergenów, roztoczy, kurzu, a także szkodliwych dla zdrowia pyłów.

Czy warto kupić oczyszczacz powietrza?

Urządzenie do oczyszczania powietrza można obecnie uznać za niezbędne i nie ma znaczenia to, czy mieszkamy w mniejszej miejscowości, na wsi czy w mieście, gdzie powietrze jest najbardziej zanieczyszczone. Za zakupem oczyszczacza powietrza przemawia wiele jego pozytywnych aspektów. Oczyszczacze powietrza to nowoczesne urządzenia, które są w stanie usunąć ponad 99 procent zanieczyszczeń, w tym bakterie, pyłki, dym, alergeny i nie tylko. To, że przebywamy w domu, nie oznacza, że nie oddychamy zanieczyszczonym powietrzem. Może być ono wysokiej jakości wyłącznie wówczas, gdy systematycznie będziemy korzystać z oczyszczacza. W domach, w których się pali, może być odczuwalny nieprzyjemny zapach, także przebywanie w takim pomieszczeniu źle wpływa na nasze zdrowie. W takiej sytuacji warto regularnie korzystać z oczyszczacza powietrza. Dym papierosowy to nie jedyny nieprzyjemny zapach, który może towarzyszyć nam w domu. Równie drażniące mogą być wonie unoszące się z kuchni. Korzystając z oczyszcza powietrza, możemy je łatwo wyeliminować. Oczyszczacz świetnie niweluje kurzu, który otacza nas z każdej strony. Widać to choćby po meblach, na których nawet po wytarciu jest on szybko ponownie widoczny. Posiadając odpowiednie urządzenie, możemy oczyścić powietrze z kurzu. Nie jest możliwe całkowite jego wyeliminowanie, ale jak najbardziej można go ograniczyć.

Oczyszczacz powietrza świetnie nawilża zbyt suche powietrze. Takie powietrze prowadzi do wysuszenia błon śluzowych i skóry, może przyczynić się do powstawania infekcji, kaszlu czy problemów z oddychaniem. Mając dobrej jakości oczyszczacz powietrza, można przywrócić odpowiednią wilgotność w pomieszczeniach. Nie każdy z takich sprzętów wyposażony jest jednak w tę funkcję. Warto przed zakupem dokładnie przeczytać każdą ofertę. Oczyszczacz powietrza to idealny gadżet dla alergików. W powietrzu, nawet w pomieszczeniach zamkniętych, znajdują się alergeny, które po wymieszaniu się z innymi substancjami tworzą składniki uczulające.

To może spowodować ujawnienie się alergii, które dotąd były niezauważalne. Poza tym dla alergika życie w takim środowisku może być bardzo niekomfortowe, gdyż nieustannie może on odczuwać objawy uczulenia. Dlatego tak ważne jest w jego przypadku oczyszczanie powietrza w pokoju, w którym przebywa, a najlepiej w całym domu czy mieszkaniu. Także osoby ze słabą odpornością, a także niemowlęta mogą skorzystać na oddychaniu oczyszczonym powietrzem. Osoby, które stale zmagają się z nawracającymi przeziębieniami i infekcjami, także powinny zaopatrzyć się w dobry oczyszczacz powietrza.

 

Czy oczyszczacz powietrza usuwa koronawirusa?

Na rynku dostępne są oczyszczacze powietrza, które mają potwierdzoną skuteczność w zwalczaniu wirusów. Choć ich posiadanie nie daje ci 100% pewności, że nie zostaniesz zarażony, to stosowanie się do zasad higieny i korzystanie z tego typu urządzenia znacząco podnosi twoje szanse na uniknięcie COVID-19.

To, czy oczyszczacz powietrza skutecznie wyeliminuje wirusy, zależy przede wszystkim od filtrów i funkcji jonizacji. Jeśli filtry HEPA wyłapują cząsteczki mniejsze od 0,003 µm, będą w stanie zatrzymać cząsteczki SARS-CoV-2 o wielkości 0,06 μm do 0,14 μm. Liczą się jednak również współczynnik wydajności tj. CADR czy szczelność układu. Dlatego warto wziąć pod uwagę przede wszystkim te modele, które mają dobry gęsty filtr Hepa o klasie minimum E12 oraz sprawdzoną i zdrową jonizację.

Joanna Cichońska / Redaktor MocnaStrona.com

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *