Obecność szkodliwego oprogramowania na telefonie lub innym urządzeniu może wiązać się z wieloma stratami. Dotyczy to zarówno sfery finansowej, jak i intelektualnej. Czy można zapobiec naruszeniu prywatności w sieci? Czy komunikator internetowy może być bezpieczny?
Czy szpiegowanie jest częstym zjawiskiem? Czy dane na moim telefonie są zagrożone?
Smartfon jest nieskończonym źródłem wiedzy o jego właścicielu. Dostarcza bieżących informacji o lokalizacji użytkowników, ich kontaktach, preferencjach czy zainteresowaniach. Dostęp do danych zawartych w telefonach jest cenny dla wielu korporacji, agencji reklamowych, a także osób prywatnych. Sami godzimy się na to, aby różnego rodzaju aplikacje mogły śledzić nasze położenie, a także korzystały z aparatu, mikrofonu czy głośnika. Jest to jednak świadoma zgoda. Inaczej przedstawia się sytuacja, w której to bliska osoba postanawia dokładnie przyjrzeć się naszej codzienności.
Dostęp do oprogramowania szpiegowskiego jest łatwiejszy niż kiedykolwiek wcześniej. Do tego kusi opcjami „freemium”, w których podstawowe funkcje są darmowe, a te bardziej zaawansowane – płatne. Dlatego skorzystanie z takiego rozwiązania jest dla wielu osób niezwykle interesujące. Często jednak szpiedzy nie są świadomi tego, że takie postępowanie jest nielegalne i jest traktowane jako wykroczenie.
Jak można ustrzec się przed szpiegowaniem? Bezpieczne komunikatory to szansa na prywatność w sieci
Prowadząc konwersację za pośrednictwem komunikatorów internetowych, często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że wszelkie informacje mogą dotrzeć do osób trzecich. Chodzi nie tylko o samą treść wiadomości, lecz także o różnego rodzaju pliki oraz zdjęcia. Istnieje sposób na to, aby zaadresowana treść docierała wyłącznie do adresata. Tym rozwiązaniem są aplikacje opierające się na szyfrowaniu wiadomości, czyli bezpieczne komunikatory. Co to znaczy, że wiadomości są szyfrowane? Kiedy adresat wysyła pewną treść, aplikacja koduje ją. Do jej odczytania potrzebny jest odpowiedni klucz, w którego posiadaniu jest wyłącznie odbiorca. Dzięki temu osoby niepowołane, które przechwycą konwersację, nie będą w stanie jej rozszyfrować, ujrzą jedynie zbiór symboli bez znaczenia.
Co poza szyfrowaniem oferują bezpieczne komunikatory? Czy chronią jedynie treść wiadomości?
Szyfrowanie to tylko jedna z możliwości, jakimi dysponują bezpieczne komunikatory. Warto spojrzeć na przykład aplikacji UseCrypt Messenger. To innowacyjna platforma komunikacyjna, która nadaje nową jakość i wyższy stopień bezpieczeństwa m.in. rozmowom głosowym, tekstowym oraz wideorozmowom.
W przypadku tego komunikatora żadne wiadomości nie zostają zapisane na serwerach aplikacji. W związku z brakiem archiwizacji danych nie można dotrzeć w żaden sposób do konwersacji oraz innych wysyłanych plików. Ponadto zabezpieczone są również dane oraz lokalizacja naszych rozmówców. Jest to możliwe dzięki temu, że UseCrypt Messenger nie wykorzystuje protokołu webRTC, który umożliwia zlokalizowanie IP osób komunikujących się ze sobą. Do tego aplikacja potrafi określić, czy urządzenie zostało zainfekowane złośliwym oprogramowaniem, czy jest podsłuchiwane. W takiej sytuacji użytkownik zostaje poinformowany o zagrożeniu i może podjąć odpowiednie działania.