Czy lampy CFL to dobry wybór dla Twoich roślin?

Każdy hodowca w którymś momencie staje przed wyborem oświetlenia dla swoich upraw, a do wyboru ma dzisiaj sporo możliwości. Jedną z bardziej popularnych opcji są lampy CFL. Są one dostępne od wielu lat i oferują świetny stosunek jakości do ceny.

Hodowcy interesują się lampami CFL głównie ze względu na fakt, jak świetnie pracują przy niższych temperaturach. Warto też wspomnieć o ich wysokiej wydajności i niskich kosztach, jakie generują. Dlatego właśnie uważa się, iż z powodzeniem mogą być używane jako kompletne źródło światła. Zaleca się jednak używanie lamp CFL na mniejszych obszarach uprawy, albo celem dodawaniu niebieskiego światła do lamp HPS, które zdają się dominować w zakresie oświetlenia.

Lampy CFL – co jeszcze warto o nich wiedzieć?

Systemy świetlne do uprawy zwykle są dostarczane z lampami CFL o mocy 125 W lub 250 W – dwiema najpopularniejszymi mocami wyjściowymi na rynku. Żarówki o mocy 125 W są używane głównie do rozmnażania, a w mniejszych konfiguracjach do wegetatywnych faz rozwoju roślin. Jednak mogą być również używane do kwitnienia / owocowania, ale trzeba tutaj zauważyć, iż wtedy z pewnością przyniosą mniejsze plony niż rośliny kwitnące / owocujące pod HID.

Obie lampy CFL o mocy 125 W i 250 W mają niską temperaturę pracy, co czyni je idealnym rozwiązaniem w przypadku mniejszych upraw, w których problemem jest nadmierne ciepło. Dlatego też świetlówki kompaktowe są tak efektywnym oświetleniem do propagacji – możesz używać lamo CFL nawet bardzo blisko roślin, bez obawy, że im zaszkodzisz.

Czy lampy CFL są wydajnym i budżetowym wyborem?

Prawda jest taka, że jeśli rozglądasz się za lampami CFL możesz znaleźć zarówno budżetowy, jak i wysokowydajny system świetlówek do uprawy. Jedyną różnicą między tymi dwoma systemami jest reflektor – w systemie budżetowym otrzymujesz te, które oferują sporą ilość rozpraszania światła, ale ze względu na swoją otwartą konstrukcję jego część jest marnowana i nie skupia się na roślinach.

Jeśli postawisz na system lamp CFL o dużej mocy – zyskasz rozwiązanie, które wykorzystuje znacznie bardziej wydajny reflektor – w formie zamkniętej. Wielu specjalistów uznaje takie lampy CFL za naprawdę najlepsze odbłyśniki, jakie możesz zastosować – ponieważ są zaprojektowane wyłącznie z myślą o tym konkretnym typie oświetlenia. Co więcej, zamknięta konstrukcja reflektora tego rodzaju kieruje więcej światła bezpośrednio w dół na rośliny, zapewniając pełne wykorzystanie światła. Jeśli więc masz większy budżet – warto zainwestować w ten system.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *