Czy aplikacje bankowe są bezpieczne?

0 1 561

Technologie bankowe starają się iść wraz z duchem czasu i wychodzą naprzeciw oczekiwaniom klientów. Ci natomiast coraz chętniej przenoszą ciężar swojej aktywności internetowej na smartfony, również w sferze finansowej. Z tego względu popularnością cieszą się aplikacje bankowe, coraz bardziej zaawansowane i rozbudowane. Czy jednak korzystanie z nich jest bezpieczne? 

Według danych podanych przez Związek Banków Polskich, liczba rachunków z dostępem do bankowości elektronicznej osiągnęła poziom 38,72 mln. Klientów, którzy korzystali z bankowych aplikacji mobilnych było prawie 9 milionów. Nawet nie biorąc pod uwagi osób, które z naturalnych względów (tzn. wieku) nie mają własnego rachunku w banku, liczba ta prezentuje się imponująco. Wynika z niej, że już co czwarty Polak wykonuje operacje finansowe za pomocą telefonu. Co więcej, nowych użytkowników przybywa niemal lawinowo – w zeszłym roku aż o 2,72 mln. Czy oznacza to, że aż tak wysoka liczba osób wystawiona jest na atak cyberprzestępców? Niekoniecznie. Tłumaczymy, w jaki sposób banki zapewniają nam bezpieczeństwo.

Mobilne aplikacje bankowe – czym są i jak działają?

Jak wiemy, aplikacje bankowe są programami służącymi do obsługi konta bankowego za pomocą telefonu. Co ważne – są to aplikacje autorskie i chronione. Oznacza to, że są one tworzone przez sam bank i tylko jedna z nich jest obowiązująca. Nie ma możliwości, by powstało kilka konkurencyjnych. W związku z tym wszystkie dokonywane przez nią operacje i zabezpieczenia są autoryzowane przez nasz bank. Jest on za nie odpowiedzialny. 

Mobilne aplikacje bankowe pozwalają na niemal wszystkie czynności, których możemy dokonać w banku. Przede wszystkim jest to wykonywanie przelewów, dokonywania płatności zbliżeniowych, płacenia BLIKiem. Ale możliwe jest również otworzenie lokaty, czy konta oszczędnościowego, a nawet zaciągnięcie pożyczki lub kredytu.

Aplikacje bankowe – czy są bezpieczne?

Systemy informatyczne banków dokładają wszelkich starań, by w jak największym stopniu chronić dostęp do programu. Po pierwsze, zabezpieczone są one przed atakami z zewnątrz i dokonywaniem nieautoryzowanych operacji. Po drugie, solidne zabezpieczenia nałożone są także na szyfrowanie danych i ich przechowywanie. W odróżnieniu od innych aplikacji mobilnych, te bankowe nie zapisują żadnych danych w pamięci podręcznej. Nie ma więc możliwości, by jakakolwiek osoba trzecia mogła uzyskać do nich dostęp. Nawet jeśli dostęp do naszego telefonu otrzyma osoba z zewnątrz (np. złodziej), mało prawdopodobne jest, by mógł on z takiej aplikacji skorzystać. Chroni nas przed tym:

  • unikalny kod PIN, który służy tylko do logowania
  • automatyczne wylogowywanie się aplikacji już po kilku minutach braku aktywności użytkownika
  • podwójna autoryzacja wszelkich transakcji
  • zabezpieczenia biometryczne niektórych aplikacji (np. odciskiem palca)

Jak zapewnić sobie bezpieczeństwo, korzystając z aplikacji mobilnych?

Zabezpieczenia są na tyle wysokie, że ryzyko włamania do nich jest praktycznie znikome. Wbrew pozorom, cyberprzestępcy posługują się trikami informatycznymi tylko w ograniczonym stopniu. Większy nacisk kładą na socjotechnikę, czyli skłonienie samych użytkowników aplikacji do popełnienia błędu. W kilku słowach – wykorzystują oni naszą nieostrożność, nieuwagę, czy niedokładne sprawdzanie danych bankowych. Szczególnie groźne są:

  • dostęp do aplikacji bankowej za pomocą niezabezpieczonej, fałszywej sieci Wi-Fi
  • preparowanie fałszywych aplikacji bankowych (przed pobraniem zawsze sprawdzajmy autora aplikacji i to, czy posiada autoryzację banku)
  • phishing (podszywanie się pod bank i wyłudzenie danych do logowania)
  • oprogramowanie malware
  • rozsyłanie SMS-ów ze spreparowanymi linkami lub fałszywymi kodami QR

Pełne bezpieczeństwo zapewnimy więc sobie po prostu roztropnością. W pierwszej kolejności zadbajmy o zabezpieczenie smartfonu programem antywirusowym, nawet darmowym. Warto przeprowadzać także regularne aktualizacje oprogramowania, przy czym trzeba pamiętać, żeby akceptować tylko te z zaufanego źródła. Nigdy też nie instalujmy na telefonie aplikacji spoza oficjalnego sklepu – Google Play lub AppStore. Co najważniejsze, aplikacja powinna być otwierana tylko wtedy, gdy podłączeni jesteśmy do zaufanej sieci lub korzystamy z własnego pakietu danych mobilnych.

Skomentuj artykuł

Twój adres email nie zostanie opublikowany