Współczesne przepisy, które dotyczą emisji spalin w pojazdach osobowych stają się coraz bardziej rygorystyczne. Dlatego współczesne auta wyposażone są w czujnik temperatury spalin. Oczywiście element ten nie stanowi jednego z elementów samochodu tylko po to, by kontrolować ilość spalin. Tak naprawdę jest niezbędny do tego, by silnik działał w odpowiedni sposób. Co dzieje się w sytuacji, gdy element ten ulegnie uszkodzeniu? Jakie są tego objawy?
Czujnik ciśnienia spalin – budowa
Przede wszystkim, jeśli chodzi o czujnik ciśnienia spalania o elemencie tego typu najczęściej mówi się w kontekście silników typu diesel. Jednak coraz częściej spotykane są także w nowoczesnych samochodach benzynowych.
Bardzo istotnym procesem w pracy silnika w ogóle jest usunięcie sadzy ze spalin. Elementem, który wychwytuje blisko 85% sadzy jest filtr cząstek stałych. Aby uniknąć jego zatkania, silnik samochodu wtryskuje paliwo do układu wydechowe. W jakim celu? Właśnie po to, aby spalić sadzę.
Najważniejszym elementem każdego czujnika temperatur jest rezystor elektryczny. Jego napięcie zależne jest od temperatury. Z uwagi na sposób funkcjonowania wyróżnić można dwa typy rezystorów elektrycznych (które nazywa się także termistorami) czyli o ujemnym współczynniku temperatury (NTC) oraz oraz o dodatnim współczynniku temperatury (PTC).
W przypadku modeli NTC rezystencja, czyli opór zmniejsza się w sytuacji, gdy temperatura wzrasta. W przypadku PTC, analogicznie, rezystencja rośnie gdy zwiększa się temperatura.
Bardzo ważne jest, że rezystory, które wykorzystuje się jako element czujnika spalin są połączone szeregowo z innymi elementami, także rezystorami, by pozwala na podział napięcia w obwodzie. Algorytm interpretuje napięcie, które powstaje na dzielniku napięcia. Na tej podstawie komputer określa, jaka jest aktualna temperatura.
Gdzie znajduje się czujnik ciśnienia spalin?
Element ten najczęściej można znaleźć w komorze spalania. To właśnie tam zachodzą spore zmiany termiczne, które związane są z ciśnieniem gazów, wzrostem temperatury poszczególnych elementów, jak też potrzebą podania do cylindrów paliwa.
Czujnik ciśnienia spalin – za co odpowiada?
To, jakie funkcje pełni ten element w dużej mierze zależy od typu silnika. W pierwszej kolejności przyjrzyjmy się silnikom typu diesel. Wszystkie, nowszej generacji modele posiadają filtr cząsteczek stałych. Bardzo ważne jest, aby uniknąć sytuacji, w której filtr zapchał się resztkami sadzy. Dlatego w trakcie jazdy niezbędne jest, aby sadź zgromadzona w filtrze wypaliła się. By uzyskać ten efekt do silnika trafia bogatsza mieszanka paliwa, która podnosi jego temperaturę. Do takiej, w której z sadzy pozostaje tylko popiół. I właśnie za ten proces odpowiada między innymi czujnik ciśnienia spalin.
W przypadku samochodów benzynowych i pojazdów w ogóle do jego zadań należy kontrola temperatury silnika i poszczególnych elementów. Innymi słowy czujnik uniemożliwia przegrzanie się poszczególnych elementów mechanicznych, co mogłoby doprowadzić do uszkodzenia jednostki napędowej.
Objawy uszkodzenia czujnika ciśnienia spalin – jakie są?
Tutaj również sporo zależy od modelu auta. W pojazdach nowszej generacji na desce rozdzielczej pojawi się odpowiedni komunikat. Najczęściej będzie to konkretny kod. Na jego podstawie można stwierdzić, jaką informację przekazuje komputer pokładowy oraz, co jest powodem wyświetlenia tego komunikatu.
W autach premium pojawia się już wiadomość tekstowa, której nie trzeba rozszyfrowywać. Jest ona precyzyjna i od razu czytelna.
Uszkodzony czujnik temperatury spalania – objawy mechaniczne, jakie daje samochodów najczęściej związane są z jego osiągami. Oznacza to, że auto może w widoczny sposób zużywać większe ilości paliwa. Także silnik pracuje w wyższej temperaturze. Dodatkowo, w kabinie pojazdu może pojawić się won paliwa.
W momencie, gdy samochód z opóźnieniem reaguje na wciśnięcie pedała gazu, może to świadczyć o tym, iż czujnik spalania uległ uszkodzeniu. Jednak objawy mechaniczne nie są jednoznaczne. Dlatego warto udać się do stacji diagnostycznej, która pomoże stwierdzić, co jest powodem, dla których auto funkcjonuje w gorszy sposób.
Jak sprawdzić czujnik ciśnienia spalin?
Do tego celu najlepiej użyć multimetru. To urządzenie, które pozwoli określić napięcie poszczególnych elementów w układzie szeregowym w skład którego wchodzi czujnik temperatury spalin. Jednak, aby takie badanie faktycznie dało odpowiedź na pytanie, czy czujnik ten jest uszkodzony i kwalifikuje się do wymiany, należy wiedzieć, jakie wartości klasyfikują się jako te w normie.
Wymiana czujnika ciśnienia spalin – ile kosztuje?
Tak naprawdę na koszt usługi składa się wiele czynników. Przede wszystkim model i marka samochodu, również dlaczego, iż wymiana wiąże się z zakupem nowego elementu. Niejednokrotnie przy okazji wymiany czujnika spalania niezbędna staje się wymiana filtra cząstek stałych. Dlatego rozstrzał cenowy jest dość mocny i może wahać się od około stu złotych do kilkuset lub więcej.