Czas drukować plan lekcji – wybieramy najlepszą drukarkę do szkoły!

Grono pedagogiczne powoli zabiera się za układanie planów lekcji, a rodzice kompletowanie elementów wyprawki. Na obu frontach szkolnych przygotowań przyda się porządna i niezawodna elektronika. Tworząc listę niezbędnych artykułów i przyborów pamiętaj, aby umieścić na niej również drukarkę do szkoły. Ten niepozorny sprzęt ułatwia skuteczne wchłanianie wiedzy!

Wybór drukarki do szkoły jest z pozoru prostą czynnością. Lekkomyślność przy zakupie może Cię jednak słono kosztować już przy pierwszej wymianie wkładów. Poszukując odpowiedniego modelu weź pod uwagę kilka podstawowych czynników. Nieważne czy jesteś nauczycielem, czy rodzicem. I w jednym, i w drugim przypadku stosuj te same kryteria.

– Poszukiwania szkolnej drukarki należy rozpocząć od określenia planowanej ilości wydruków w ciągu miesiąca. – mówi Marcin Górski, specjalista sprzedaży w sklepie drtusz.pl. – Wybór dodatkowych funkcji jest również istotny. Skaner, czytnik kart SD czy możliwość pracy w sieci LAN to opcje wyposażenia, które na pewno się przydadzą. Konieczne jest również sprawdzenie dostępności zamienników i ich cen. Mają one istotny wpływ na koszty użytkowania urządzenia. – wyjaśnia nasz ekspert. Czym się zatem kierować wybierając drukarkę do szkoły? W końcu to sprzęt, który docelowo ma być eksploatowany przez kilka długich lat. Oto lista rzeczy wymagających sprawdzenia przed zakupem.

Atramentówka czy laserówka?

Te dwie technologie konkurują ze sobą od ponad dwóch dekad. Drukarki atramentowe są w większości przypadków tańsze od drukarek laserowych. Drukowane za pomocą tuszu wielobarwne dokumenty mają z reguły lepszą jakość. Niestety, ogromna większość modeli jest wyposażona w zintegrowane głowice – a co za tym idzie – należy pilnować, aby zaschnięty atrament nie zatkał mikroskopijnych dyszy. Uniknąć sytuacji można poprzez regularne drukowanie. Urządzenie musi wydrukować dowolny plik przynajmniej raz w tygodniu. Co jeśli o tym zapomnisz? Wówczas może czekać Cię potrzeba zakupu nowej drukarki, gdyż wymiana głowicy z ekonomicznego punktu widzenia będzie nieopłacalna.

Na rynku są dostępne modele, w których głowica atramentowa została zintegrowana z nabojem. Wówczas problem zaschniętego tuszu rozwiązuje z reguły udrożnienie głowicy z poziomu oprogramowania producenta lub wymiana kartridża na nowy. Druk z tego rodzaju urządzeń nie zalicza się jednak do ekonomicznych.

Drukarki laserowe są z kolei droższe w zakupie. Za cenę solidnej laserówki często nabędziesz na pierwszy rzut oka lepsze atramentowe urządzenie wielofunkcyjne. Brak możliwości kolorowych wydruków jest rekompensowany przez inne zalety. Laserowa technologia druku zapewnia o wiele lepszą trwałość dokumentów. Same urządzenia są również bardziej odporne na upływ mijającego czasu.

Ponadto, jedyną czynnością, o której muszą pamiętać użytkownicy” laserów”, jest wymiana tonerów. Większość producentów posiada w swojej ofercie również kolorowe drukarki laserowe. Ich zakup to jednak większy wydatek.

Mierz możliwości na faktyczne potrzeby

Nie da się miejską furgonetką transportować dużych ładunków na dalekich trasach. Nawet jeśli jest to możliwe, pojazd w końcu nie wytrzyma obciążenia. Tak samo jest w przypadku drukarek i urządzeń wielofunkcyjnych. Producenci w specyfikacji technicznej każdego urządzenia informują o sugerowanej liczbie stron, które bez problemu da ono radę wydrukować w ciągu miesiąca.

Ich sugestie warto wziąć pod uwagę. Pozostałe parametry, jak np. szybkość drukowania czy dostępność funkcji druku dwustronnego również sprawdź. Raz zakupiona drukarka czy urządzenie wielofunkcyjna docelowo ma posłużyć przez kilka lat.

Wybieraj tak, aby wspólne drukowanie, skanowanie i kopiowanie było komfortowe – zarówno dla Ciebie, jak i dla urządzenia.

Sposób na tanie drukowanie

Jest wiele sposobów na ograniczenie kosztów wydruków. Najpopularniejszym i najbardziej skutecznym jest stosowanie zamienników tuszów i tonerów. Upewnij się, czy w przypadku drukarki, którą planujesz zakupić, alternatywne materiały eksploatacyjne są dostępne na rynku.Producenci lubią przyciągać klientów promocjami. Haczyk tkwi w tym, że wkłady do tanich drukarek są z reguły horrendalnie kosztowne. Niekiedy też zamienniki do nich nie są w ogóle dostępne na rynku. Jak zatem uniknąć długoterminowej pułapki? Metoda jest jedna – profilaktyka i przemyślane zakupy. Dostępność zamienników sprawdzisz nawet w wyszukiwarce Googla. Stosując sprawdzone zamienniki nie tracisz nic z jakości dokumentów. Możesz za to oszczędzić na materiałach nawet 50%. Upewnij się zatem, nim dokonasz zakupu.

SONY DSC

Gotowe rozwiązania

Aby oszczędzić Ci długich i żmudnych poszukiwań, przygotowaliśmy listę kilku drukarek i urządzeń wielofunkcyjnych zarówno dla szkoły, jak i pojedynczego ucznia. Dodaliśmy do każdego krótką charakterystykę. Zaczynamy od najmniejszego kalibru.

Monochromatyczna drukarka laserowa Brother HL-L2340 DW

Najprostsze rozwiązania są najlepsze. Solidna laserówka japońskiego producenta drukuje z prędkością 26 str./min. Posiada również funkcję druku dwustronnego i moduł Wi-Fi. Druk dwustronny, (czyli tzw. duplex) pozwala na znaczną oszczędność papieru. Z kolei możliwość połączenia się z urządzeniem poprzez Wi-Fi sprawia, że będziesz potrzebował tylko jednego kabla – tego zasilającego. Drukarka Brother HL-L2340 DW jest kompatybilna z urządzeniami mobilnymi. Biorąc pod uwagę, iż praktycznie każdy uczeń dysponuje dziś smartfonem z aparatem, brak skanera nie stwarza żadnego problemu. Może go zastąpić właśnie smartfon i jedna z darmowych aplikacji zamieniających wbudowany aparat w multimedialny skaner. Dość niskim kosztem możesz więc nabyć wydajną i niewielką drukarkę.

Eksploatacja jest dość tania, gdyż toner Brother TN-2310 wystarczy na 2600 stron. Na rynku dostępne są zamienniki tonera i bębna (w drukarkach Brother występuje system oddzielnego bębna i tonera), które sprawią, że wydruki są jeszcze tańsze.

Wielofunkcyjne urządzenie atramentowe Epson L386

Wielofunkcyjne urządzenie kolorowe Epson to dobre rozwiązanie dla tych, którzy potrzebują kolorowych dokumentów najwyższej jakości. Znajdzie zastosowanie zarówno w pokoju nauczycielskim, jak i w rękach zdolnego ucznia, który pasjonuje się fotografią lub grafiką komputerową. Dostępny w tym modelu system stałego zasilania tuszem CISS sprawia, że kolorowe wydruki są bardzo tanie. Wymienne wkłady atramentowe zastąpiono stałymi zbiornikami, które uzupełnia się poprzez dolanie tuszu z butelek.

Wbudowany skaner umożliwia wygodne kopiowane dokumentów bez potrzeby uruchamiana komputera. Moduł Wi-Fi pozwala na zdalną obsługę, również z poziomu urządzeń mobilnych. Jeśli zdecydujesz się na ten model, pamiętaj, że wydruki w świetnej jakości są okupione potrzebą regularnej eksploatacji urządzenia. Dość długie przerwy mogą skutkować zaschnięciem tuszu w głowicy.

Kolorowa drukarka laserowa HP Color LaserJet Pro 200 M252n

Panie z sekretariatu ją pokochają. Kolorowa laserówka HP bardzo szybko wychodzi z trybu uśpienia i drukuje z prędkością 18 str./min. W dodatku dysponuje kolorowym wyświetlaczem LCD i można z niej korzystać poprzez podłączenie do sieci LAN. Z gabinetu dyrektora też da się ją zatem obsługiwać.

Co ciekawe, dzięki niej możesz śmiało wykonywać nadruki na różnych nośnikach, takich jak: koperty czy etykiety. Jej elegancki design sprawi, że będzie ładnie prezentowała się zarówno w sekretariacie, jak i w pokoju Twojego małego Einsteina. Koszty eksploatacji również będą prezentowały się korzystanie, gdyż na rynku dostępny jest szeroki wybór zamienników wkładów laserowych do HP Color LaserJet Pro 200 M252n.

Kolorowe urządzenie wielofunkcyjne Canon I-Sensys MF-728 CDW

Czas na wisienkę prosto z Kraju Kwitnącej Wiśni. Canon I-Sensys MF-728 CDW to kompaktowe urządzenie kryjące w sobie cały wachlarz możliwości. Drukuje i kopiuje z szybkością 20 str./min. To jednak tylko jeden z atutów tego cuda techniki. Można nim sterować z poziomu tabletu czy smartfona, gdyż posiada moduł Wi-Fi. Potrafi również pracować w sieci LAN i drukować dwustronnie. Wydruki uzyskane przy pomocy tego urządzenia są na najwyższym poziomie. Dzięki wysokowydajnym tonerom zamiennikom ich cena również jest atrakcyjna.

Mamy nadzieję, że nasz poradnik ułatwi Ci dokonanie wyboru. Możliwości jest wiele. Najważniejsze to dobrać rozwiązanie na miarę swoich potrzeb.

Autorem artykułu jest sklep z drukarkami – drtusz.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *