Ćwiczysz na siłowni? Sprawdź, jakiego zachowania nie praktykować!

Sala treningowa to nie tylko miejsce, w który wykonujemy ćwiczenia. Należy pamiętać również o tym, że jest to przestrzeń, w której spotykamy się z innymi ludźmi. Co zrobić, aby nie przeszkadzać sobie nawzajem? Jakiego zachowania unikać i w jaki sposób zadbać o to, aby dobrze czuć się na siłowni nie tylko w swoim towarzystwie? Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszym tekstem. W jego trakcie przedstawimy Ci szereg kompletnych i bardzo istotnych wskazówek. Jesteśmy przekonani, że zadbamy o każdy element, który pomoże Ci w dbaniu o odpowiednią atmosferę zarówno na sali treningowej, jak i w szatni.

Wiele osób skarży się na niekulturalne zachowania na siłowni. Niestety, dla niektórych amatorów sportu, wciąż jest to miejsce, w którym nie należy dbać o własną higienę i zachowywać się kulturalnie. Jeśli niejednokrotnie zostawiłeś ciężar po skończonej serii nie na swoim miejscu i nie umiesz po sobie posprzątać, na pewno nie przypadniesz do gustu osobom, które ćwiczą razem z Tobą. W dodatku, zwiększyć ilość pracy dla pracowników zatrudnionych na siłowni, co z pewnością nie spotka się z ich aprobatą. Dowiedz się, jak najlepiej się zachowywać na siłowni oraz jakiego zachowania unikać.

Zachowaj higienę

Nie zapominaj o tym, aby w trakcie treningu zwracać uwagę na swoją higienę. Pamiętaj, że każda maszyna na jakiej ćwiczysz powinna być przez Ciebie wysuszona lub osłonięta osobistym ręcznikiem. W ten sposób, zostawisz ją w takim samym stanie, jak przed tym, kiedy rozpocząłeś na niej ćwiczenia. Zachowanie higieny pomoże nie tylko innym, ale również i Tobie. Ćwiczenia wykonywane na ręczniku nie sprawiają aż takiego dużego dyskomfortu nawet jeśli masz do czynienia z twardym oparciem na maszynie.

Zachowanie higieny to również poranna toaleta przed wyjściem na trening. Nikt nie będzie zdziwiony, jeśli w trakcie treningu się spocisz. Niestety jednak, wiele osób zapomina o tym, aby regularnie zmieniać odzież treningową, dbać o jej czystość i brać prysznic w momencie, kiedy tego potrzebują.

To nie miejsce na godowe okrzyki

W szczególności mężczyźni, którzy zmagają się z większym ciężarem mają niejednokrotnie ogromny problem z okrzykami, jakie słyszymy w trakcie ich ćwiczeń. Choć wiele osób zdążyło się już do nich przyzwyczaić, wciąż nie jest to komfortowa sytuacja. Aby uniknąć niekomfortowych sytuacji, warto ograniczyć wydawane odgłosy w trakcie wykonywanych ćwiczeń. Staraj się dodawać sobie otuchy w inny sposób. Pomocna może okazać się muzyka motywacyjna puszczona na słuchawkach lub wsparcie kolegi, który będzie Cię asekurował. Dzięki temu, każdy uczestnik sportowych zmagań będzie czuł się lepiej na sali, a Ty nie spotkasz się z krytycznymi spojrzeniami.

Hard working sportive people doing cardio on exercycle. Horizontal indoors shot

Wybierz odpowiedni strój

Odpowiedni strój to absolutna podstawa. Będąc kobietą, nie warto eksponować wszystkiego, a jako facet, nie możesz ubierać się niechlujnie. Ważne, aby czuć się w swoich treningowych ciuchach komfortowo i zwrócić szczególną uwagę na… obuwie. Dzięki obuwiu, może zadbać o swoją odpowiednią przyczepność do podłoża, co w szczególności, w przypadku ćwiczeń siłowych stanie się lepszym rozwiązaniem i pozwala Ci na zwiększenie poziomu bezpieczeństwa.

Odpowiedni strój zwiększy także Twoją pewność siebie. Dzięki temu, nareszcie przestaniesz przejmować się osobami z najbliższego otoczenia i pogodzisz się z tym, że niektórzy mogą się na Ciebie spojrzeć. To absolutnie normalny ludzki odruch w grupie ludzi.

Klapki zostaw w szatni

Zbyt często faceci decydują się na noszenie klapek na terenie sali treningowej. Zamiast zadbać o swoje bezpieczeństwo, wciąż uważają, że jest to dobre rozwiązanie. Radzimy, aby ograniczyć stresu sobie i innym, zostawić japonki w szatni. Zamiast nich, zakładaj wygodne i stabilne obuwie sportowe. W ten sposób, znacznie ograniczysz ryzyko kontuzji i pozostali trenujący nie będą obawiali się o Twoje zdrowie.

Niestety noszenie takiego obuwia na siłownie może skończyć się dla Ciebie tragicznie. Każdy z uczestników treningu, może przypadkowo nie utrzymać swojego ciężaru, a wtedy nietrudno o niebezpieczeństwo. Rozsądniej będzie trenować w tradycyjnym obuwiu sportowym.

Sprzątaj po sobie

Wielu adeptów siłowni zapomina o podstawowej czynności. Zamiast odłożyć ciężary, które wykorzystywali do poszczególnych ćwiczeń, zostawiają je w dowolnym miejscu. W ten sposób, nie prezentują swojego wysokiego poziomu kultury osobistej. Jest wręcz przeciwnie. Sprzątanie po sobie zarówno ciężarów, jak i pozostałych elementów to podstawa. Dla Ciebie nie będzie to kwestią pracochłonną, ani nie zajmie Ci wiele czasu. Zachowanie czystości opłaci się również i Tobie, a zachowanie jakie praktykujesz stanie się dobrym przykładem dla innych.

Nie zapomnij o wyrzucaniu pustych butelek, etykiet, czy saszetek po odżywce białkowej. W szatni również staraj się zachowywać odpowiedni poziom czystości i dbać o dobro wspólne, jakim jest całe pomieszczenie. W ten sposób, unikniesz rozczarowań i uwag co do Twojej osoby. Oczywiście możesz uważać, że nie interesuje Cię zdanie innych. Niestety w tym przypadku jest to jeden z najbardziej oczywistych powodów dla właściciela przed który łatwo można stwierdzić, że nie jesteś odpowiednią osobą do korzystania z jego miejsca.

Bądź kulturalny

Kulturalne zachowanie zawsze popłaca. Bez względu na to, gdzie aktualnie się znajdujemy, zawsze warto mówić sobie cześć i przeprowadzić krótką rozmowę. Jeśli ćwiczysz na danej maszynie, nic nie stoi na przeszkodzie, aby trenować z kimś na zmianę, prawda? W dodatku, kiedy ktokolwiek poprosi Cię o pomoc lub asekurację, możesz bez najmniejszego problemu poświęcić swoją przerwę na udzieleniu jej. Pamiętając o tak prostych i niewymagających od Ciebie detalach sprawisz, że będziesz lubiany na siłowni i poznasz naprawdę ciekawych ludzi.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *