Codzienna profilaktyka jamy ustnej – wszystko, co powinieneś wiedzieć

Właściwa higiena jamy ustnej to nie tylko kwestia naszych zdrowych zębów i pięknego uśmiechu. Problemy z uzębieniem w prostej linii przekładają się na inne dolegliwości, których konsekwencje mogą być bardzo poważne. Warto więc nie lekceważyć pielęgnacji zębów i dziąseł, ponieważ raz utracone uzębienie się nie zregeneruje. Poznaj najważniejsze zasady skutecznej pielęgnacji jamy ustnej.

Myj zęby po każdym posiłku

Od przedszkola wpaja się nam, jak ważne jest regularne mycie zębów. Wszyscy wiemy, że powinni się je czyścić co najmniej 2 razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku. Szokujący może być więc fakt, że spory odsetek dorosłych osób wykonuje tę czynność sporadycznie, a część w ogóle stroni od pasty i szczoteczki. Konsekwencji tego zaniechania nie da się uniknąć: próchnica, stany zapalne, choroby dziąseł i wypadanie zębów, to tylko niektóre konsekwencje braku dbałości o nasze uzębienie. A przecież właściwa higiena jamy ustnej, zapewniająca nam zarówno atrakcyjny uśmiech, jak i zdrowie i dobre samopoczucie, nie są czynnościami ani trudnymi, ani czasochłonnymi, a podstawowe przedmioty do pielęgnacji zębów kupimy już za kilka złotych.

Jak dobrać pastę i szczoteczkę?

Drogeria, stacjonarny sklep czy apteka internetowa – miejsc, w których możemy wyposażyć się w najważniejsze przedmioty do pielęgnacji jamy ustnej, nie brakuje. Warto jednak pamiętać, aby zarówno szczoteczka, jak i pasta do zębów były odpowiednio dobrane i dopasowane do naszych indywidualnych potrzeb. Na rynku znajdziemy pasty wybielające, odświeżające oddech, czy dedykowane osobom o wrażliwych dziąsłach. Jeśli palisz papierosy, najlepszym wyborem będzie pasta dla palaczy, która pomaga redukować osady i zapobiegać powstawaniu kamienia nazębnego. Jeśli chodzi o szczoteczki, na rynku znajdziemy zarówno manualne, jak i elektryczne, o bardziej zaawansowanych właściwościach czyszczących, choć znacznie droższe – to wydatek od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Jeśli korzystamy ze szczoteczki ręcznej, warto wymieniać ją co jakiś czas – maksymalnie raz na kilka miesięcy. Tradycyjna szczoteczka często nie radzi sobie z czyszczeniem przestrzeni między zębowej, gdzie gromadzi się najwięcej osadów, dlatego warto zakupić jeszcze jedną, cieńszą szczoteczkę do czyszczeni właśnie tych miejsc.

Zadbaj o świeży oddech

Aby utrzymać świeży oddech i chronić zęby oraz dziąsła przed bakteriami i drobnoustrojami, warto zainwestować także w płyny do płukania jamy ustnej, które nie tylko wspomagają jej pielęgnację, ale również zapewnią świeży oddech na dłuższy czas.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *